| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Decyzja doręczona po terminie nie skutkuje

Decyzja doręczona po terminie nie skutkuje

Decyzja ustalająca odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki wydana przed terminem przedawnienia, lecz doręczona po jego upływie, nie skutkuje odpowiedzialnością osoby trzeciej.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu rozstrzygnął kwestię odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe.
Wobec spółki wszczęto postępowanie egzekucyjne. Okazało się ono bezskuteczne, gdyż spółka nie była w stanie uregulować swoich zobowiązań. Do odpowiedzialności pociągnięto zatem członka jej zarządu. Ten ostatni nie zgodził się z tym twierdząc, że skoro postępowanie egzekucyjne nie zostało zakończone, to nie ma podstaw do wydania decyzji ustalającej jego odpowiedzialność. Wskazał ponadto, że decyzja została mu doręczona po upływie terminu przedawnienia do jej wydania.


Organy podatkowe nie zgodziły się z tym stanowiskiem. Podkreśliły, że warunkiem wystarczającym do uznania postępowania egzekucyjnego za bezskuteczne jest uprawdopodobnienie, że wierzytelności nie da się zaspokoić. Nie jest zatem potrzebna decyzja komornika. W sprawie terminu przedawnienia organy stwierdziły, że decyzja została wydana prawidłowo, tzn. w terminie określonym w przepisach Ordynacji podatkowej.


Uznały przy tym, że skuteczne wydanie decyzji następuje po sporządzeniu i podpisaniu decyzji. Element doręczenia nie jest zaś istotny. Członek zarządu spółki odwołał się więc do sądu.


WSA w Opolu przyznał rację stronie skarżącej. Orzekł, że wydanie decyzji powinno być rozumiane jako jej skuteczne doręczenie stronie przed upływem 5letniego terminu. Sąd podkreślił, że decyzja ustalająca zaległości podatkowe kształtuje stosunki między osobami trzecimi a wierzycielami. Z tego powodu zakomunikowanie odpowiedzialności musi nastąpić przez akt zewnętrzny.


Sygn. akt I SA/Op 287/06


Katarzyna Paszek

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »