Decyzja doręczona po terminie nie skutkuje
REKLAMA
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu rozstrzygnął kwestię odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe.
Wobec spółki wszczęto postępowanie egzekucyjne. Okazało się ono bezskuteczne, gdyż spółka nie była w stanie uregulować swoich zobowiązań. Do odpowiedzialności pociągnięto zatem członka jej zarządu. Ten ostatni nie zgodził się z tym twierdząc, że skoro postępowanie egzekucyjne nie zostało zakończone, to nie ma podstaw do wydania decyzji ustalającej jego odpowiedzialność. Wskazał ponadto, że decyzja została mu doręczona po upływie terminu przedawnienia do jej wydania.
REKLAMA
Organy podatkowe nie zgodziły się z tym stanowiskiem. Podkreśliły, że warunkiem wystarczającym do uznania postępowania egzekucyjnego za bezskuteczne jest uprawdopodobnienie, że wierzytelności nie da się zaspokoić. Nie jest zatem potrzebna decyzja komornika. W sprawie terminu przedawnienia organy stwierdziły, że decyzja została wydana prawidłowo, tzn. w terminie określonym w przepisach Ordynacji podatkowej.
Uznały przy tym, że skuteczne wydanie decyzji następuje po sporządzeniu i podpisaniu decyzji. Element doręczenia nie jest zaś istotny. Członek zarządu spółki odwołał się więc do sądu.
WSA w Opolu przyznał rację stronie skarżącej. Orzekł, że wydanie decyzji powinno być rozumiane jako jej skuteczne doręczenie stronie przed upływem 5letniego terminu. Sąd podkreślił, że decyzja ustalająca zaległości podatkowe kształtuje stosunki między osobami trzecimi a wierzycielami. Z tego powodu zakomunikowanie odpowiedzialności musi nastąpić przez akt zewnętrzny.
Sygn. akt I SA/Op 287/06
Katarzyna Paszek
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA