REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy mogą składać zaświadczenia wystawione za granicą

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Wykładni polskich przepisów nie można dokonywać w oderwaniu od systemu prawnego kraju, w którym siedzibę ma zagraniczny wykonawca.

REKLAMA


Narodowy Bank Polski prowadząc w trybie przetargu ograniczonego postępowanie dotyczące budowy nowej siedziby NBP w Warszawie wykluczył z przetargu Konsorcjum, którego liderem była firma Strabag, z powodu niezłożenia odpowiedniego dokumentu potwierdzającego niezaleganie ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Na tę czynność wykonawca złożył protest, zarzucając zamawiającemu naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz nierówne traktowanie wykonawców.

REKLAMA


Konsorcjum wskazało w proteście, że zamawiający wezwał go do uzupełnienia dokumentu potwierdzającego, że Spółka Strabag AG z siedzibą w Austrii wchodząca w skład Konsorcjum, nie zalega ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. W odpowiedzi na wezwanie wykonawca wyjaśnił, że do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożono dokumenty potwierdzające niezaleganie wykonawcy ze składkami na ubezpieczenie społeczne. A zgodnie z austriackim prawem ubezpieczenie społeczne jest obowiązkowe i obejmuje swym zakresem również ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA


NBP oddalił protest, twierdząc, że Strabag AG nie przedstawił dokumentu potwierdzającego, że nie zalega ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Według zamawiającego zaświadczenie z Terenowej Kasy Chorych w Karyntii nie odpowiada wymogom rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. nr 87, poz. 505). Konsorcjum złożyło więc odwołanie na decyzję zamawiającego do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.


Zespół arbitrów stwierdził, że istotą sporu w tej sprawie jest to, czy dokument austriacki wraz z jego przysięgłym tłumaczeniem na język polski potwierdza, że Strabag AG z Wiednia wywiązał się z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z obowiązującej w Austrii ustawy z dnia 9 września 1955 r. o powszechnym ubezpieczeniu społecznym (Dz.U. nr 189/1955) wynika, że podmiotami odpowiedzialnymi za ubezpieczenie zdrowotne w Austrii są regionalne kasy chorych. Uwzględniając ten przepis, należało uznać, że terenowa kasa chorych jest uprawniona do wystawienia dokumentu o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Wprawdzie w zaświadczeniu mówi się o niezaleganiu z płaceniem składek na ubezpiecznie społeczne, ale zgodnie z tą ustawą ubezpieczenie społeczne obejmuje w Austrii również ubezpieczenie zdrowotne.


Arbitrzy nie zgodzili się z poglądem NBP, że austriackie zaświadczenie nie odpowiada wymaganiom polskiego prawa i podkreślili, że wykładni przepisów rozporządzeń nie można dokonywać w oderwaniu od systemu prawnego kraju, w którym Strabag AG ma siedzibę. Wprawdzie w polskich przepisach mówi się o ubezpieczeniu społecznym i zdrowotnym odrębnie, ale rozróżnienie to wynika z tego, że rozporządzenie stanowi element prawa polskiego, w którym oba ubezpieczenia są regulowane odrębnymi przepisami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Sygn. akt UZP/ZO/0-232/07


NA CZYM POLEGA PRZETARG OGRANICZONY

l To jeden z podstawowych trybów udzielania zamówień publicznych obok przetargu nieograniczonego.

l Składa się on z dwóch etapów: pierwszy polega na składaniu przez wykonawców wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, w drugim zaś zaproszeni wykonawcy składają swe oferty.


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA