| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy mogą składać zaświadczenia wystawione za granicą

Firmy mogą składać zaświadczenia wystawione za granicą

Wykładni polskich przepisów nie można dokonywać w oderwaniu od systemu prawnego kraju, w którym siedzibę ma zagraniczny wykonawca.


Narodowy Bank Polski prowadząc w trybie przetargu ograniczonego postępowanie dotyczące budowy nowej siedziby NBP w Warszawie wykluczył z przetargu Konsorcjum, którego liderem była firma Strabag, z powodu niezłożenia odpowiedniego dokumentu potwierdzającego niezaleganie ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Na tę czynność wykonawca złożył protest, zarzucając zamawiającemu naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz nierówne traktowanie wykonawców.


Konsorcjum wskazało w proteście, że zamawiający wezwał go do uzupełnienia dokumentu potwierdzającego, że Spółka Strabag AG z siedzibą w Austrii wchodząca w skład Konsorcjum, nie zalega ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. W odpowiedzi na wezwanie wykonawca wyjaśnił, że do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożono dokumenty potwierdzające niezaleganie wykonawcy ze składkami na ubezpieczenie społeczne. A zgodnie z austriackim prawem ubezpieczenie społeczne jest obowiązkowe i obejmuje swym zakresem również ubezpieczenie zdrowotne.


NBP oddalił protest, twierdząc, że Strabag AG nie przedstawił dokumentu potwierdzającego, że nie zalega ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Według zamawiającego zaświadczenie z Terenowej Kasy Chorych w Karyntii nie odpowiada wymogom rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. nr 87, poz. 505). Konsorcjum złożyło więc odwołanie na decyzję zamawiającego do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.


Zespół arbitrów stwierdził, że istotą sporu w tej sprawie jest to, czy dokument austriacki wraz z jego przysięgłym tłumaczeniem na język polski potwierdza, że Strabag AG z Wiednia wywiązał się z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z obowiązującej w Austrii ustawy z dnia 9 września 1955 r. o powszechnym ubezpieczeniu społecznym (Dz.U. nr 189/1955) wynika, że podmiotami odpowiedzialnymi za ubezpieczenie zdrowotne w Austrii są regionalne kasy chorych. Uwzględniając ten przepis, należało uznać, że terenowa kasa chorych jest uprawniona do wystawienia dokumentu o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Wprawdzie w zaświadczeniu mówi się o niezaleganiu z płaceniem składek na ubezpiecznie społeczne, ale zgodnie z tą ustawą ubezpieczenie społeczne obejmuje w Austrii również ubezpieczenie zdrowotne.


Arbitrzy nie zgodzili się z poglądem NBP, że austriackie zaświadczenie nie odpowiada wymaganiom polskiego prawa i podkreślili, że wykładni przepisów rozporządzeń nie można dokonywać w oderwaniu od systemu prawnego kraju, w którym Strabag AG ma siedzibę. Wprawdzie w polskich przepisach mówi się o ubezpieczeniu społecznym i zdrowotnym odrębnie, ale rozróżnienie to wynika z tego, że rozporządzenie stanowi element prawa polskiego, w którym oba ubezpieczenia są regulowane odrębnymi przepisami.


Sygn. akt UZP/ZO/0-232/07


NA CZYM POLEGA PRZETARG OGRANICZONY

l To jeden z podstawowych trybów udzielania zamówień publicznych obok przetargu nieograniczonego.

l Składa się on z dwóch etapów: pierwszy polega na składaniu przez wykonawców wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, w drugim zaś zaproszeni wykonawcy składają swe oferty.


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK