| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą konieczne wybory uzupełniające

Będą konieczne wybory uzupełniające

Pracodawca będzie musiał przeprowadzić ponowne wybory do działającej w firmie rady pracowników, jeśli jedna z osób w niej zasiadających zrezygnuje z członkostwa.


Liczba członków rady pracowników jest różna - w zależności od tego, ilu pracodawca zatrudnia pracowników. Jeśli w firmie jest od 50 do 250 osób, rada powinna się składać z trzech osób. Gdy pracodawca zatrudnia od 251 do 500 osób, rada ma liczyć pięciu członków, siedmiu - jeżeli w firmie pracuje więcej niż 500 pracowników. Jeżeli rada jest powoływana przez reprezentatywne zakładowe związki zawodowe, może się zdarzyć, że członków rady będzie więcej, a to dlatego, że w trakcie wyborów każdy z nich wybiera swojego kandydata. Członków rady nie może być jednak mniej niż trzech. W sytuacji gdy jedna spośród wybranych osób zrezygnuje z członkostwa w radzie, trzeba przeprowadzić wybory uzupełniające.


Nowego członka wybiorą organizacje związkowe, jeśli to one powoływały radę. Jeżeli jednak w firmie nie ma takich organizacji, a członków rady wybierała załoga, wówczas pracodawca musi przeprowadzić wybory uzupełniające. Pracodawca nie powinien czekać na wniosek pracowników dotyczący przeprowadzenia wyborów, ale sam wyznaczyć ich termin i powiadomić o tym podwładnych.


Podstawa prawna

- Ustawa z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79, poz. 560).


Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »