REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większa ochrona wierzycieli

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Postępowania upadłościowe mają być szybsze, zmienią się przesłanki ogłaszania upadłości i wszczynania postępowania naprawczego.


Zmiana prawa

REKLAMA


Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.). Zawiera on blisko 150 zmian, które mają zapewnić lepszą ochronę wierzycieli, usprawnić przeprowadzanie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu oraz ułatwić wszczynanie postępowania naprawczego. Zaproponowano, aby takie postępowanie mogli prowadzić przedsiębiorcy, nawet wówczas gdy suma ich zadłużeń nie przekroczy 10 proc. wartości księgowej majątku, a opóźnienie w spłacie długu nie będzie dłuższe niż trzy miesiące.


Łatwiej o układ


- Przede wszystkim zmienią się przesłanki ogłaszania upadłości - wyjaśnia prof. dr. hab. Feliks Zedler.


Projekt przewiduje, że będzie ona ogłaszana tylko wówczas, gdy dłużnik nie wykonuje wymaganych od niego zobowiązań pieniężnych. Upadłości będą więc mogły uniknąć małe firmy mające niewielkie zadłużenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Łatwiej będzie też zawrzeć układ, ponieważ w projekcie zaproponowano, aby w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu ograniczyć liczbę zażaleń.


Projekt przewiduje też zmianę dotychczasowego podziału na kategorie wierzycieli przy głosowaniu nad układem. Teraz głosują oni w grupach, do których przydziela się ich według kategorii interesów. Autorzy projektu ustawy uznali, że często tworzenie takich grup jest zbędne i prowadzi jedynie do przewlekłości postępowania. Zaproponowali wprowadzenie jednolitego postępowania w stosunku do wszystkich wierzycieli, bez dzielenia ich na kategorie. Jednak sędzia komisarz będzie mógł dokonać podziału wierzycieli, wówczas gdy uzna to za celowe.


Sposoby zabezpieczeń

REKLAMA


Natomiast prof. dr hab. Andrzej Jakubecki za ważną zmianę zaproponowaną w projekcie uważa zrównanie sposobu zabezpieczenia wierzytelności o charakterze powierniczym, na przykład przewłaszczenia na zabezpieczenie z zabezpieczeniem wierzyciela zastawnika, któremu przysługuje prawo zastawu na rzeczy obciążonej zastawem.


- Teraz rzecz przewłaszczona zostaje wyłączona z masy upadłości, co często prowadzi do paraliżu działalności firmy upadłego - tłumaczy Piotr Zimmerman, radca prawny w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.


W projekcie zaproponowano też zmianę podziału funduszów masy upadłości. W kategorii pierwszej, którą syndyk zaspokaja na bieżąco, znalazłyby się tylko koszty postępowania i należności wynikające z umów zawartych przez syndyka i z innych czynności postępowania upadłościowego. Natomiast w kategorii drugiej znalazłyby się należności pochodzące z okresu przed ogłoszeniem upadłości.



MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.sobkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA