| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Właściciele firm zapłacą więcej do ZUS

Właściciele firm zapłacą więcej do ZUS

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą od czerwca nieco wyższe składki na ubezpieczenia społeczne.


Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, twórców i artystów, wybranych osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, wspólników jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w czerwcu, lipcu i sierpniu stanowić będzie kwota nie niższa niż 1625,48 zł (tj. 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w I kw. 2007 r., które wyniosło 2709,14 zł).


Za te miesiące składki nie mogą więc być niższe od kwot:

l 317,29 zł - na ubezpieczenie emerytalne,

l 211,31 zł - na ubezpieczenie rentowe,

l 39,82 zł - na ubezpieczenie chorobowe

l 39,82 zł - na Fundusz Pracy.


Wymienione osoby muszą (po samodzielnym ustaleniu stopy procentowej) opłacić składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Najczęściej wynosi ona 1,8 proc. podstawy wymiaru. Składka wyniesie więc 29,26 zł.


Przedsiębiorcy podlegają też ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podstawę naliczania składki zdrowotnej stanowić będzie w wymienionym wyżej okresie zadeklarowana kwota, nie niższa niż 2053,34 zł (czyli 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w I kwartale 2007 r., które wyniosło 2737,78 zł). Składka wynosi 9 proc. tej kwoty, a więc 184,80 zł.


Osoby prowadzące własne firmy zapłacą więc w czerwcu, lipcu i sierpniu do ZUS z tytułu wszystkich składek 822,30 zł (jeśli opłacają dobrowolną składkę chorobową i wypadkową w wysokości 1,8 proc. podstawy wymiaru). Do tej pory wpłacały z tytułu wszystkich składek 817,06 zł.


Od czerwca nie zmienia się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność z tzw. preferencyjną podstawą wymiaru (30 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 280,80 zł). Ich składka na ubezpieczenie emerytalne wyniesie 54,81 zł, rentowe - 36,50 zł, a chorobowe - 6,88 zł. Osoby te zapłacą, jak pozostali prowadzący działalność, nieco niższą składkę zdrowotną. Zamiast 190,52 zł wyniesie ona 184,80 zł.


Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK