REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolność handlu jest szczególnie chroniona

Katarzyna Rychter

REKLAMA

Kontrola rozwoju sieci wielkopowierzchniowych obiektów handlowych może być postrzegana jako zagrożenie wolności handlu. Wolność handlu, jak i swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w kraju członkowskim UE, to zasady szczególnie chronione.


l
Panie mecenasie, jako francuski adwokat pracujący w międzynarodowej kancelarii zna pan problematykę rozwoju obiektów wielkopowierzchniowych w Polsce i we Francji. W polskim parlamencie trwają prace nad projektem podobnej ustawy. Co pan o nim sądzi?

REKLAMA


- Oczywiście, śledzę ten temat. Cena korzyści politycznych płynących z tego rodzaju inicjatyw legislacyjnych nie należy do prawnika, jako że dotyczą one złożonych zagadnień z zakresu gospodarki i socjologii. Dlatego wolę skupić się na rozważaniach prawniczych.

HIPERMARKETY WE FRANCJI I W POLSCE

Pierwszy hipermarket powstał we Francji w 1963 roku na przedmieściach Paryża, w roku 1980 było już ich 500, a obecnie jest już ich 1435 o łącznej powierzchni 8 205 567 m2 (2006 rok).

Liczba hipermarketów w Polsce również rośnie z roku na rok. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju działa ok. 300 sklepów wielkopowierzchniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


l Jak pan, jako prawnik, postrzega projekt ustawy o obiektach wielkopowierzchniowych?

Jak pan, jako prawnik, postrzega projekt ustawy o obiektach wielkopowierzchniowych?


- Konstruowanie tego typu ustaw wymaga rozwagi, dokładnego opracowania i uwzględnienia rozbieżnych stanowisk. Jest to konieczne z trzech powodów. Restrykcyjne uregulowania dotyczące obiektów wielkopowierzchniowych stanowią ograniczenie prawa własności, gdyż reglamentowanie możliwości zabudowy w imię ochrony interesów drobnych kupców jest równocześnie ograniczeniem prawa do dysponowania własnością. Tymczasem zgodnie z europejską tradycją, prawo własności korzysta ze szczególnej ochrony prawnej umocowanej także w konstytucji.

SPRZECZNE PRZEPISY

REKLAMA

Według Komisji Europejskiej przepisy francuskie dotyczące wznoszenia obiektów handlowych, przewidujące procedurę uzyskania zezwolenia na otwarcie nowych powierzchni handlowych, są sprzeczne z artykułem 43 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską, dotyczącym swobody zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw.

Po drugie, kontrola rozwoju sieci wielkopowierzchniowych obiektów handlowych może być postrzegana jako zagrożenie wolności handlu. Wolność handlu, jak i swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w kraju członkowskim UE, to zasady szczególnie chronione. Ich podstawą jest przekonanie, że na rynku jest miejsce dla szerokiego spektrum podmiotów.

Po trzecie, narzucenie wymogu uzyskiwania dodatkowych zezwoleń daje organom administracyjnym możliwość ingerowania w proces podejmowania decyzji o charakterze czysto gospodarczym. Jak widać na przykładzie Francji, wiąże się to z ryzykiem wybuchu głośnych skandali polityczno-korupcyjnych. Niejednoznaczny charakter przepisów prawnych regulujących kwestię wydawania zezwoleń administracyjnych umożliwia ich arbitralną interpretację.


l Czy pomimo tego rodzaju zagrożeń dla wolności działalności gospodarczej ustawa reglamentująca powstawanie sklepów wielkopowierzchniowych obowiązuje we Francji?

Czy pomimo tego rodzaju zagrożeń dla wolności działalności gospodarczej ustawa reglamentująca powstawanie sklepów wielkopowierzchniowych obowiązuje we Francji?

REKLAMA


- Owszem. Niemniej wielu specjalistów sugeruje, że nadszedł czas na podsumowanie 30 lat obowiązywania ustawy i kwestionuje potrzebę utrzymania jej w mocy. Ustawa ta była wielokrotnie zmieniana, a celem poprawek było zapobieżenie nadużyciom i uniknięcie skandali polityczno- -korupcyjnych. Przepisy ustawy nie zahamowały rozwoju sieci handlowych, lecz przyczyniły się do podwyższenia cen gruntów, co odbiło się negatywnie na sytuacji ekonomicznej drobnych przedsiębiorców.

Co więcej, w decyzji z 18 grudnia 2006 r. Komisja Europejska zażądała, by Francja wprowadziła poprawki do ustawy o warunkach tworzenia obiektów wielkopowierzchniowych. KE uznała, że ustawa w dotychczasowym kształcie narusza zasadę wolności działalności gospodarczej i przyznaje organom administracyjnym zbyt dużą dowolność przy podejmowaniu decyzji lokalizacyjnych.

Z analiz wynika, że projekt ustawy będący przedmiotem prac polskiego parlamentu przewiduje rozwiązania, które są bardziej restrykcyjne niż zawarte w ustawie obowiązującej we Francji. Istnieje więc realne ryzyko uznania przyjętych zapisów za niezgodne z Konstytucją RP i przepisami wspólnotowymi.

Dlatego z dużym niepokojem obserwuję wszelkie próby naśladowania wzorów francuskich i wprowadzania regulacji prawnych, które dążą do stawiania przedsiębiorcom kolejnych barier.


l Czy w takim razie istnieją inne możliwości ochrony drobnego handlu?

Czy w takim razie istnieją inne możliwości ochrony drobnego handlu?


- Zarówno przedstawiciele KE, jak i autorytety z dziedziny prawa są zgodni co do konieczności zachowania krajobrazu przestrzennego miast i ochrony drobnego handlu. Dlatego też władze powinny przyjąć jednolitą politykę dotyczącą terenów miejskich przeznaczonych pod zabudowę handlową, a nie rozpatrywać każdą sprawę indywidualnie. Po wskazaniu takich terenów w planie zagospodarowania, władze powinny respektować prawo do swobodnego podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z powszechnym poglądem, rozwój drobnego handlu nie stoi w opozycji do rozwoju handlu wielkopowierzchniowego. Przeciwnie, relację między dużymi i małymi przedsiębiorstwami można porównać do lokomotywy, która napędza różnorakie dziedziny gospodarki, w tym handel i usługi.

Skuteczność tego mechanizmu zależy od łatwego dostępu małych przedsiębiorców do kredytów oraz korzystnych warunków najmu.

Nie bez znaczenia jest również polityka podatkowa, która powinna stymulować rozwój infrastruktury handlowej i przyczyniać się do rewitalizacji centrów miast.


l Jaki kierunek powinna obrać debata o obiektach wielkopowierzchniowych w Polsce?

Jaki kierunek powinna obrać debata o obiektach wielkopowierzchniowych w Polsce?


- Mam nadzieję, że tocząca się w Polsce dyskusja na temat reglamentacji prawnej budowy obiektów wielkopowierzchniowych pozwoli na pogodzenie rozbieżnych stanowisk, a także uchroni Polskę przed powielaniem błędów popełnionych przez jej europejskich partnerów.

OPOZYCJA ZAPOWIADA SKARGĘ DO TRYBUNAŁU

Wiceszef klubu SLD Jacek Piechota zapowiedział, że jeśli ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych zostanie przyjęta przez Sejm w obecnym kształcie, Sojusz skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jak ocenił Piechota projekt ustawy, autorstwa Samoobrony, łamie konstytucyjne zasady: swobody gospodarczej oraz równości. Jego zdaniem, stoi on również w sprzeczności z prawem europejskim, w tym z zasadami swobody przepływu kapitału i usług.


Rozmawiała KATARZYNA RYCHTER

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA