REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alternatywne metody rozwiązywania sporów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła

REKLAMA

Mediacja powinna przyspieszać rozwiązywanie sporów i obniżać ich koszty. Zwaśnione strony nie godzą się na ustępstwa, więc niechętnie mediują. Prawnicy nie korzystają z mediacji, ponieważ nie daje im dużych dochodów.


Najważniejszą barierą przy stosowaniu mediacji w sprawach gospodarczych jest niechęć przedsiębiorców do ugodowego załatwiania spraw i zawierania kompromisów. Właściciele małych firm są ciągle przekonani, że więcej mogą wygrać w sądzie - uważa Maciej Tański, mediator, dyrektor Centrum Mediacji Partners Polska.

REKLAMA


- Powodowie wolą długo czekać na rozwiązanie konfliktu po ich myśli, niż zrezygnować z części swych racji. Strony przeważnie muszą się zmęczyć procesem, by dojrzeć do ugody - mówi Ewa Urbaniak-Jasik, warszawski adwokat.


Bariery praktyczne

REKLAMA


Dziś większość spraw przed sądami gospodarczymi rozstrzyganych jest w postępowaniach nakazowym lub upominawczym, w których nie stosuje się mediacji z inicjatywy sądu. Nie bez znaczenia jest również brak przekonania adwokatów i radców prawnych o skuteczności mediacji.


Podobnie jest w sprawach rodzinnych, np. rozwodowych. Skonfliktowani małżonkowie postrzegają mediację jako szansę na przedłużenie procesu. Wszystko po to, by strona przeciwna zmieniła stanowisko. Wkrótce też mediacja w sprawach rozwodowych będzie obowiązkowa (trwają prace legislacyjne w Sejmie nad zmianą kodeksu rodzinnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Od końca lipca 2005 r. tylko raz darzyło mi się, że mediacja dała dobry efekt, czyli strony poprosiły o zawieszenie postępowania. W innych sprawach nie dała nic, tak jak dawniej niewiele dawało posiedzenie pojednawcze - uważa Ewa Rostafińska, warszawska adwokat. Dziś mediator nie daje sądowi żadnej szczegółowej wiedzy o stanowisku i zachowaniu stron. Nie informuje też sądu, która ze stron nie chciała się pogodzić i jakich użyła argumentów.


Tymczasem sąd powinien się dowiedzieć właśnie od mediatora, czy w sprawie chodzi np. o majątek, czy o zranione uczucia - dodaje mec. Rostafińska.


- Ogromnym błędem jest oderwanie rozwodu od kwestii finansowych. Często nie byłoby bowiem problemów z uzyskaniem zgody na rozwód, gdyby pozwana strona najpierw została zabezpieczona materialnie. Tymczasem sąd może podzielić majątek w wyroku tylko wtedy, gdy nie powoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu - podkreślają prawnicy.


Dobre prawo zła praktyka

REKLAMA


Z kolei Andrzej Tynel, radca prawny z kancelarii Baker & McKenzie, który zaangażował się we wprowadzenie mediacji do polskiego obrotu prawnego, jest zdania, że znacząco wzrasta liczba spraw przekazywanych do mediacji, przede wszystkim w dużych miastach.


- Ważne jest, że podejmowane są próby. Przepisy o mediacji są dobre. Mimo to adwokaci obsługujący strony spraw, które mogłyby trafić do mediacji, starają się nie korzystać z niej, ponieważ straciliby zajęcie i dochody. Jeśli doświadczony prawnik występuje w roli mediatora, to nie zarabia - uważa Sylwester Pieckowski, mediator, adwokat w kancelarii Chadbourne & Parke.


Obowiązujący obecnie taryfikator z listopada 2005 r. (Dz.U. nr 239, poz. 2018) stanowi, że za sesję należy się 25 zł, a za całą mediację nie więcej niż 1 tys. zł.


Najgorsza jest jednak nieświadomość środowisk biznesowych i sędziów zalet mediacji, a także niskie wynagrodzenia mediatorów, które ma zmienić przygotowany właśnie projekt rozporządzenia - uważa Sylwester Pieckowski. Minimalne wynagrodzenie mediatora ma wynosić od 100 do 5 tys. złotych - dodaje adwokat.


Przed albo w toku sprawy


Przepisy kodeksu postępowania cywilnego o mediacji zaczęły obowiązywać 28 lipca 2005 r. Ustawa ta rozróżnia dwa rodzaje mediacji - przedprocesową, czyli prowadzoną przed wszczęciem postępowania sądowego oraz prowadzoną w toku sprawy. W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien na każdym etapie postępowania dążyć do ugody. W sprawach tych strony mogą zawrzeć ugodę także przed mediatorem. Mediację prowadzi się na podstawie umowy, postanowienia sądu kierującego do mediacji albo na wniosek strony. Umowa może być zawarta w dowolnej formie np. ustnie, na piśmie, a nawet w sposób dorozumiany.


Istotą mediacji jest dobrowolne poddanie się tej procedurze, autonomia stron i bezstronność mediatora, który musi być rzecznikiem obydwu stron.


Postępowanie mediacyjne jest niejawne. Po zawarciu ugody mediator składa protokół w sądzie. Sąd zaś - na wniosek strony - niezwłocznie przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody. Odmawia jej nadania klauzuli wykonalności lub zatwierdzenia, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem, zasadami współżycia społecznego, zmierza do obejścia prawa lub jest niezrozumiała czy zawiera sprzeczności. Po zatwierdzeniu ugoda mediacyjna ma moc ugody zawartej przed sądem.


Krótkie sesje


Mediacja przyspiesza postępowanie, gdyż sesja mediacyjna trwa od dwóch do trzech godzin i czyni je tańszym. O jej atrakcyjności świadczy też to, że przerywa bieg przedawnienia Jej entuzjaści wskazują, że niesprawność sądów gospodarczych negatywnie wpływa na rozwój przedsiębiorczości. Tymczasem sędziowie podkreślają, że przede wszystkim potrzebne jest zainteresowanie stron sporu pogodzeniem się. Zawsze też, gdy skonfliktowane strony nie mają pewności, czy ich ugoda ma wystarczającą moc prawną, mogą zawrzeć ją przed notariuszem i poddać egzekucji.


SZERSZA PERSPEKTYWA

Zgodnie z propozycją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej mediacji w sprawach cywilnych i handlowych z 22 października 2004 r. kraje UE powinny wprowadzić mediację w sprawach cywilnych i handlowych do systemów prawa do 1 września 2007 r. Przepisy polskiego k.p.c. nie tylko że spełniają kryteria dyrektywy, ale zawierają dalej idące rozwiązania szczegółowe. Mediacja jest rozpowszechniona w USA.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

dobromila.niedzielska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA