reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rolnicy z firmą muszą się rozliczyć

Rolnicy z firmą muszą się rozliczyć

Do końca maja rolnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą złożyć w KRUS zaświadczenia z urzędów skarbowych o podatku zapłaconym za 2006 rok.


Rolnicy, aby nie stracić prawa do ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mogą prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą tylko w ograniczonym zakresie. Co roku muszą więc dokumentować wysokość osiąganych z tego tytułu przychodów. W tym celu do 31 maja mają obowiązek złożyć w oddziale KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości zapłaconego w ubiegłym roku podatku dochodowego.


Wysokość kwoty granicznej należnego podatku dochodowego każdego roku ogłasza minister rolnictwa i rozwoju wsi. Za 2006 rok kwota nie może być wyższa niż 2643 zł. Przekroczenie jej powoduje wykluczenie rolnika z KRUS z końcem II kwartału tego roku.


- Także niezłożenie w terminie zaświadczenia o kwocie podatku spowoduje ustanie ubezpieczenia społecznego rolników - przypomina Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS.


Podstawa prawna

- Art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 98, poz. 25 z późn. zm.).


BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama