reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe źródło wsparcia dla początkujących firm

Nowe źródło wsparcia dla początkujących firm

Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie przez Polskę programu wsparcia dla funduszy wysokiego ryzyka - dowiedziała się GP. Pierwszego konkursu o dotacje można spodziewać się w lipcu.


Jak dowiedziała się Gazeta Prawna, Komisja Europejska notyfikowała program wsparcia funduszy wysokiego ryzyka przez Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK).


Fundusze wysokiego ryzyka będą mogły się ubiegać o wsparcie z funduszy unijnych na rozpoczęcie działalności. Pozyskane w ten sposób środki mają za ich pośrednictwem trafiać do przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność w perspektywicznych branżach (na przykład nowych technologii czy biotechnologii).


Piotr Gębala, prezes Krajowego Funduszu Kapitałowego, zapowiada, że po otrzymaniu formalnej informacji o notyfikacji fundusz zamierza jak najszybciej wystartować ze swoją działalnością.


- Nie chcemy, by podmioty zainteresowane stworzeniem funduszy wysokiego ryzyka czekały na pieniądze. Dlatego też z rozpisaniem pierwszego konkursu o dotacje nie będziemy zwlekali do zakończenia negocjacji z Brukselą programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - mówi Piotr Gębala.


W ramach tego programu fundusz będzie dysponował kwotą 180 mln euro, które musi wykorzystać do 2013 roku.

Krajowy Fundusz Kapitałowy ma zamiar skorzystać ze środków własnych oraz poszukać środków na rynku finansowym. Według Gębali fundusz prowadzi zaawansowane rozmowy z instytucją, która także jest zainteresowana udziałem w inwestycjach w fundusze wysokiego ryzyka. Z założenia program wsparcia KFK nie będzie udzielał bezzwrotnych dotacji, lecz będzie wchodził do podmiotów, które mają wspierać przedsiębiorców, jako udziałowiec.


- Spodziewam się, że w ciągu kilku dni podpiszemy list intencyjny, który otworzy przed nami możliwości pozyskania dodatkowego kapitału - mówi Piotr Gębala.


Dodaje, że konkurs zostanie rozpisany w lipcu, co oznacza, że pieniądze trafią do funduszy jesienią.


W kwietniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozdzieliła między sześć funduszy wysokiego ryzyka 65 mln zł z funduszy unijnych.


700 mln zł ze środków unijnych trafi do początkujących przedsiębiorców za pośrednictwem funduszy wysokiego ryzyka


GDZIE SZUKAĆ KAPITAŁU

Początkujący przedsiębiorca, który szuka kapitału na rozwój swojej firmy, może skorzystać z pomocy sześciu już działających funduszy wysokiego ryzyka, zainteresowanych inwestycjami w młode przedsiębiorstwa:

l IIF Seed Fund (Kraków)

l Business Angel Seedfund (Gdańsk)

l MCI.Bio Ventures (Wrocław)

l BIB Seed Capital (Poznań)

l Spółka Zarządzająca Funduszami Kapitału Zalążkowego Satus (Bielsko-Biała)

l Silesia Fund (Katowice)


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama