REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe źródło wsparcia dla początkujących firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie przez Polskę programu wsparcia dla funduszy wysokiego ryzyka - dowiedziała się GP. Pierwszego konkursu o dotacje można spodziewać się w lipcu.


Jak dowiedziała się Gazeta Prawna, Komisja Europejska notyfikowała program wsparcia funduszy wysokiego ryzyka przez Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK).

REKLAMA


Fundusze wysokiego ryzyka będą mogły się ubiegać o wsparcie z funduszy unijnych na rozpoczęcie działalności. Pozyskane w ten sposób środki mają za ich pośrednictwem trafiać do przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność w perspektywicznych branżach (na przykład nowych technologii czy biotechnologii).


Piotr Gębala, prezes Krajowego Funduszu Kapitałowego, zapowiada, że po otrzymaniu formalnej informacji o notyfikacji fundusz zamierza jak najszybciej wystartować ze swoją działalnością.


- Nie chcemy, by podmioty zainteresowane stworzeniem funduszy wysokiego ryzyka czekały na pieniądze. Dlatego też z rozpisaniem pierwszego konkursu o dotacje nie będziemy zwlekali do zakończenia negocjacji z Brukselą programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - mówi Piotr Gębala.


W ramach tego programu fundusz będzie dysponował kwotą 180 mln euro, które musi wykorzystać do 2013 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krajowy Fundusz Kapitałowy ma zamiar skorzystać ze środków własnych oraz poszukać środków na rynku finansowym. Według Gębali fundusz prowadzi zaawansowane rozmowy z instytucją, która także jest zainteresowana udziałem w inwestycjach w fundusze wysokiego ryzyka. Z założenia program wsparcia KFK nie będzie udzielał bezzwrotnych dotacji, lecz będzie wchodził do podmiotów, które mają wspierać przedsiębiorców, jako udziałowiec.


- Spodziewam się, że w ciągu kilku dni podpiszemy list intencyjny, który otworzy przed nami możliwości pozyskania dodatkowego kapitału - mówi Piotr Gębala.


Dodaje, że konkurs zostanie rozpisany w lipcu, co oznacza, że pieniądze trafią do funduszy jesienią.


W kwietniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozdzieliła między sześć funduszy wysokiego ryzyka 65 mln zł z funduszy unijnych.


700 mln zł ze środków unijnych trafi do początkujących przedsiębiorców za pośrednictwem funduszy wysokiego ryzyka


GDZIE SZUKAĆ KAPITAŁU

Początkujący przedsiębiorca, który szuka kapitału na rozwój swojej firmy, może skorzystać z pomocy sześciu już działających funduszy wysokiego ryzyka, zainteresowanych inwestycjami w młode przedsiębiorstwa:

l IIF Seed Fund (Kraków)

l Business Angel Seedfund (Gdańsk)

l MCI.Bio Ventures (Wrocław)

l BIB Seed Capital (Poznań)

l Spółka Zarządzająca Funduszami Kapitału Zalążkowego Satus (Bielsko-Biała)

l Silesia Fund (Katowice)


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA