reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wybory na wniosek załogi

Wybory na wniosek załogi

Wybory do rady pracowników w firmach, w których nie działają związki zawodowe, organizuje się na wniosek 10 proc. pracowników.

 

 


Ustalając, czy dany wniosek zyskał akceptację 10 proc. załogi, pracodawca powinien wziąć pod uwagę nie średnią liczbę zatrudnionych z ostatnich sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o utworzenie rady, ale liczbę pracowników w dniu, w którym taki wniosek wpłynął do pracodawcy. Takiego zdania jest departament dialogu i partnerstwa społecznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Z jego wyjaśnień (pismo DDP-II-043-192/EP) wynika ponadto, że w liczbie tej trzeba uwzględnić wszystkich zatrudnionych w ramach stosunku pracy, łącznie z pracownikami młodocianymi.


Co więcej, pracodawca musi ogłosić wybory nie tylko, gdy wpłynął do niego jeden wniosek podpisany przez co najmniej 10 proc. załogi. Ma taki obowiązek także wtedy, gdy takich wniosków było kilka, ale żaden z nich nie miał poparcia 10 proc. załogi, za to w sumie zostały one podpisane przez wymaganą liczbę zatrudnionych. W takiej sytuacji pracodawca musi jednak sprawdzić, czy podpisy na wnioskach się nie powtarzają.


Izabela Rakowska-Boroń

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama