| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy otrzymają pieniądze na szkolenia

Pracodawcy otrzymają pieniądze na szkolenia

Firmy będą mogły liczyć na dofinansowanie z Funduszu Pracy szkoleń dla pracowników.


ZMIANA PRAWA


Szkolenie pracowników może być zorganizowane przez pracodawcę w systemie wewnątrzzakładowym. Może też być zlecone innemu pracodawcy albo instytucji szkoleniowej wpisanej do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy. Zakłada to przygotowany przez resort pracy projekt rozporządzenia w sprawie refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń oraz wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń.


Wprawdzie obowiązujące rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń oraz wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń (Dz.U. nr 249, poz. 2496) również przewiduje takie regulacje, jego przepisy trzeba było jednak przenieść do nowego rozporządzenia. Dostosowuje ono bowiem zasady pomocy publicznej dla pracodawców do wymogów unijnych.


Zgodnie z rozporządzeniem, pomoc z FP na szkolenie pracowników może być przeznaczona wyłącznie na szkolenia specjalistyczne (teoretyczne i praktyczne), które są związane z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracy danego pracownika u danego pracodawcy. Takie podnoszenie kwalifikacji może być także związane z niszową specyfiką jego działalności.


Pracodawca, który planuje zorganizować wspomniane szkolenia, musi - zgodnie z projektowanymi przepisami - złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę firmy wniosek o zawarcie umowy o refundację kosztów szkolenia lub wynagrodzenia ze składkami na ubezpieczenia społeczne. Będzie miał na to czas do 30 czerwca lub do 31 grudnia, na kolejne półrocze realizacji zakładowego planu szkoleń.


Jeśli taki wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, wówczas pracodawca będzie musiał zobowiązać się do dalszego zatrudniania przeszkolonych pracowników przez okres co najmniej 12 miesięcy. Dotyczy to także sytuacji, w których musiałby im powierzyć pracę na innych niż zajmowanych wcześniej stanowiskach.


Na czas szkolenia pracowników pracodawca może skorzystać z pomocy bezrobotnego skierowanego przez starostę na zastępstwo. Starosta oprócz refundacji kosztów szkolenia pracowników przebywających na płatnych urlopach szkoleniowych dofinansuje także wynagrodzenia bezrobotnych skierowanych na zastępstwo i składki na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń.


Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK