| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki nie będą musiały zamykać ksiąg

Spółki nie będą musiały zamykać ksiąg

Spółka, która zostanie postawiona w stan upadłości, nie będzie musiała zamykać ksiąg rachunkowych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.


ZMIANA PRAWA


Resort finansów w przedstawionym projekcie nowelizacji ustawy o rachunkowości zaproponował zmianę obowiązków spółek postawionych w stan upadłości. Spółki te, jeśli tylko mają możliwość zawarcia układu, nie będą musiały zamykać, a potem na nowo otwierać ksiąg rachunkowych.


Teraz niezależnie od tego, czy sąd ogłasza upadłość z możliwością zawarcia układu czy upadłość likwidacyjną, konieczne jest zamknięcie ksiąg rachunkowych. Wynika to bezpośrednio z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Przepis zobowiązuje spółki do przeprowadzenia tej czynności na dzień poprzedzający postawienie jednostki w stan upadłości. Termin dotrzymany zostaje, jeśli czynność nastąpi w ciągu trzech miesięcy od tego momentu. Ponownie księgi należy otworzyć w ciągu 15 dni od wszczęcia postępowania upadłościowego.


Zdaniem resortu finansów wprowadzenie nowego rozwiązania jest niezbędne. Wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu nie stanowi bowiem przeszkody do uznania, że działalność spółki będzie kontynuowana.


Do ustawy o rachunkowości zostanie wprowadzony również nowy przepis, który przewiduje odstąpienie od obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych w spółce dzielonej. Stanie się tak, jeśli podział nastąpi poprzez wydzielenie.


- Rozwiązanie to będzie podobne do stosowanego w przypadku wniesienia przez firmę wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części jednostki, jeśli nie powoduje obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych w jednostce wnoszącej - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.


Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2008 r.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK