| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia walczy z przemocą w miejscu pracy

Unia walczy z przemocą w miejscu pracy

Pracodawcy będą musieli tak organizować pracę w swoich firmach, żeby osoby w nich zatrudnione nie były narażone na przemoc i prześladowania ze strony współpracowników i klientów.


Związki zawodowe i organizacje pracodawców działające w Unii Europejskiej podpisały autonomiczne porozumienie ramowe dotyczące prześladowania i przemocy w pracy. Dokument ten zobowiązuje członków organizacji, które go podpisały, do zwalczania wszelkiego nieakceptowanego zachowania, które może prowadzić do przemocy w pracy.


Nie oznacza to jednak, że już wkrótce wszyscy pracodawcy w Polsce będą zobowiązani do podjęcia działań, które sprawią, że pracownicy w pracy nie będą narażeni na prześladowania przez współpracowników, przełożonych czy klientów firmy. Zgodnie z porozumieniem, zostanie ono wdrożone w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej do kwietnia 2010 roku.


- Dobrze by było, aby rozwiązania dotyczące walki z przemocą w miejscu pracy stały się ogólnie obowiązującym prawem, a nie tylko umową między związkami zawodowymi a organizacjami pracodawców - uważa Danuta Wojdat z działu zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.


Przedstawicielom związków zawodowych zależało na tym, by pracodawcy byli zobowiązani do opracowania odpowiednich procedur nie tylko w przypadku prześladowania pracowników przez przełożonych czy współpracowników. Chcieli, żeby pracodawcy byli zobowiązani do działania, gdy pracownicy są prześladowani przez osoby z zewnątrz firmy. Za walkę z przemocą w pracy odpowiadać ma pracodawca. Przyjęte rozwiązania dają jednak pracownikom lub ich reprezentantom wpływ na opracowanie, wprowadzenie i ocenę skuteczności rozwiązań zabezpieczających przed przemocą i form pomocy dla jej ofiar.


GDY WYSTĄPI PRZEMOC W PRACY - PROCEDURA POWINNA

l zapewniać dyskrecję i poszanowanie godności stron,

l gwarantować szybkie rozpatrzenie skargi,

l umożliwiać bezstronne wysłuchanie i traktowanie zaangażowanych stron,

l przewidywać sankcje za składanie fałszywych oskarżeń,

l określać kary dyscyplinarne dla sprawców przemocy w pracy, aż do zwolnienia włącznie.


Tomasz Zalewski

tomasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »