REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie można pozwać spółki przed wpisem

Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła

REKLAMA

Zanim spółka jawna zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Handlowego, nie może być stroną w procesie cywilnym. Wolno jednak dochodzić należności od osób ją zawiązujących.

 
Nie ma spółek osobowych w organizacji, tak jak istnieją - zgodnie z kodeksem spółek handlowych - spółki kapitałowe w organizacji. Spółka jawna przed wpisaniem do KRS nie ma jeszcze zdolności sądowej, tzn. nie może być stroną procesu. W takiej sytuacji można mówić jedynie o przedspółce.

REKLAMA


Pozywanie przedspółki

Gdy wierzyciel pozwie przedspółkę jawną, a nie osoby, które ją zawiązały, sąd może tymczasowo dopuścić stronę niemającą jeszcze zdolności sądowej do czynności, ale z zastrzeżeniem, że przed upływem wyznaczonego terminu brak ten zostanie uzupełniony. W tym wypadku chodzi o wpis do KRS, a czynności (np. odpowiedź na pozew) będą zatwierdzone przez powołaną do tego osobę czy osoby (art. 70 par. 1 i par. 2 kodeksu postępowania cywilnego). Nieuzupełnienie braku niewpisania pozwanej spółki do rejestru sprawi, że sąd wyda postanowienie o odrzuceniu pozwu. Gdyby jednak sąd rozpoznał sprawę, mimo to postępowanie to byłoby nieważne (art. 379 pkt 2 k.p.c.).


Zmiana dłużnika

REKLAMA

Osoby działające w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisaniem do rejestru, odpowiadają za zobowiązania wynikające z tego działania solidarnie (art. 251 par. 2 k.s.h.). Działający odpowiada od chwili zawarcia umowy, aż do jej potwierdzenia przez spółkę, tak jakby umowę zawarł w imieniu własnym. Z chwilą wpisu spółki do rejestru lub w momencie potwierdzenia umowy przez spółkę odpowiedzialność osób działających w jej imieniu na etapie przedspółki kończy się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka automatycznie wstępuje w prawa i obowiązki powstałe przed rejestracją - uważa wielu praktyków. Nie następuje zmiana treści zobowiązań. Zmienia się tylko podmiot zobowiązany do świadczenia, ponieważ spółka jawna z chwilą wpisu do KRS uzyskuje podmiotowość prawną, tzn. może w swoim imieniu zaciągać zobowiązania. Są jednak i zdania odmienne.

- Skoro subsydiarna odpowiedzialność wspólnika (wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna) nie dotyczy zobowiązań powstałych przed wpisem spółki do KRS (art. 31 par. 3 k.s.h.), to należałoby założyć, że odpowiedzialność wspólników za takie zobowiązania trwa i nie przechodzi na zasadzie sukcesji generalnej na sp.j. po jej zarejestrowaniu - mówi mec. Anna Szarmach z Kancelarii Radców Prawnych Consultant w Starogardzie Gdańskim.


Spółka niewpisana

Jeśli nawet spółka nie zostanie wpisana z jakiegoś powodu do rejestru i sąd odrzuci pozew, to przedsiębiorca-wierzyciel osób zawiązujących spółkę będzie mógł wnieść kolejny pozew. Tym razem przeciwko wspólnikom niezwiązanej do końca spółki.

PRZYKŁAD: SĄD MOŻE ODRZUCIĆ POZEW

Wspólnicy-założyciele spółki jawnej nie zapłacili przedsiębiorcy, który wyremontował im siedzibę po zawarciu umowy z trzema osobami podpisanymi pod umową spółki. Właściciel firmy usługowej pozwał spółkę. Okazało się jednak, że mimo iż trzej wspólnicy umowę spółki spisali, to jednak ich spółka nie została jeszcze wpisana do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tym samym jeszcze nie powstała. Sąd mógł odrzucić pozew.


Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  REKLAMA