| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zamiast dofinansowania firmy otrzymają refundację składek wpłaconych do ZUS

Zamiast dofinansowania firmy otrzymają refundację składek wpłaconych do ZUS

Renciści prowadzący firmy nie zapłacą od lipca składek do ZUS. Będą je opłacać od stycznia, ale składki na emeryturę i rentę zrefunduje im PFRON.


ZMIANA PRAWA


Sejm znowelizował wczoraj ustawę regulującą sposób zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dotychczasowe finansowanie ich składek na ubezpieczenia społeczne zastąpi refundacja z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Najpierw przelew do ZUS


Zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.) przewidują, że firmy zatrudniające niepełnosprawnych najpierw opłacą za nich do ZUS składki, a następnie złożą wniosek o ich refundację do PFRON.


- Na pracodawców nakłada się kolejne uciążliwe obowiązki, co może zniechęcić firmy do zatrudniania niepełnosprawnych - twierdzi poseł Sławomir Piechota z PO, przeciwny przyjętym przez Sejm rozwiązaniom.


Podobnie uważa Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Według niego zastąpienie dofinansowania refundacją kłopoty sprawi zwłaszcza firmom słabszym ekonomicznie, np. spółdzielniom inwalidzkim. Rozwiązania tego broni natomiast Mirosław Maleńczuk, wiceminister pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem umożliwi ono lepszą kontrolę wydatków PFRON i poprawi ściągalność składek płaconych przez pracodawców. Prowadzącym zakłady pracy chronionej Fundusz zrefunduje bowiem część wynagrodzenia, odpowiadającą składce należnej od pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe oraz części składki należnej od pracodawcy na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, pod warunkiem jednak że firma będzie terminowo opłacać składkę do PFRON. Jeśli będzie posiadać ponad 100 zł zaległości, nie otrzyma miesięcznego dofinansowania do czasu jej uregulowania.


Rencista z firmą bez składek


Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 lipca renciści prowadzący działalność gospodarczą powinni rozpocząć opłacanie wszystkich składek do ZUS. Zamiast płacić więc tylko 190,5 zł na ubezpieczenie zdrowotne, już niedługo musieliby płacić prawie 820 zł miesięcznie. Posłowie przesunęli jednak ten termin.


Obowiązek opłacania wszystkich składek do ZUS renciści będą mieli dopiero od 1 stycznia 2008 r., ale składkę na emeryturę i rentę będzie im refundować PFRON. Sami więc będą musieli opłacać składkę wypadkową i na Fundusz Pracy oraz składkę chorobową (ubezpieczenie dobrowolne). Jeśli będą opłacać je wszystkie (składka wypadkowa wyniesie 1,8 proc. podstawy wymiaru), miesięczny koszt prowadzenia firmy wzrośnie dla nich o około 107 zł. Jednak zyskają też prawo do świadczeń.


Dzięki opłacaniu składki emerytalnej będą mieć wyższe emerytury. Składka chorobowa gwarantuje prawo m.in. do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Renciście opłacającemu składkę wypadkową będzie przysługiwać m.in. 100-proc. zasiłek chorobowy oraz jednorazowe odszkodowanie.


Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »