reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki rozliczą odsetki

Spółki rozliczą odsetki

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości umożliwią spółkom aktywowanie finansowania zewnętrznego, czyli m.in. odsetek i kosztów wynikających z wyceny instrumentów finansowych.


Spółki, które tworzą sprawozdania zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, mają problemy z aktywowaniem kosztów finansowania zewnętrznego. Daniel Szlachciak, menedżer w dziale audytu firmy Ernst & Young, twierdzi, że wśród księgowych istnieje błędne przekonanie, że w podejściu międzynarodowych standardów do aktywowania tych kosztów, nie ma praktycznie żadnych różnic w porównaniu do ustawy o rachunkowości. Sprawa jest o tyle istotna, że zgodnie z nowym, opublikowanym 29 marca 2007 r. standardem MSR nr 23 a obowiązującym od 1 stycznia 2009 r., aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego stanie się koniecznością.


- W dotychczasowych regulacjach było to jedno z możliwych rozwiązań. Według nowego standardu obowiązkowo aktywowane będą koszty finansowania zewnętrznego - twierdzi nasz rozmówca.


Dodaje, że rozumienie kosztów finansowania zewnętrznego jest w MSR bardzo szerokie, obejmuje oprócz odsetek wyliczonych metodą zamortyzowanego kosztu, różnice kursowe czy też koszty wynikające z wyceny instrumentów finansowych.


Zdaniem eksperta powszechną praktyką gospodarczą jest finansowanie zadań inwestycyjnych równocześnie z różnych źródeł, np. środków własnych, overdraftu i kredytu obrotowego.


- Wychodząc naprzeciw tego typu rozwiązaniom, twórcy MSR umożliwili aktywowanie do pewnego stopnia kosztów finansowania ogólnego - uważa Daniel Szlachciak.


I w tym miejscu pojawiają się różnice z przepisami ustawy, która nie daje możliwości aktywowania kosztów ogólnego finansowania.


Stosowanie alternatywnego podejścia MSR nr 23 wiąże się z wieloma praktycznymi trudnościami i wymaga m.in. zdefiniowania instrumentów tworzących ogólne finansowanie oraz określenia stopy kapitalizacji oraz odniesienia się do różnic kursowych.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama