REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie liczba firm korzystających z ulgi na ZUS

REKLAMA

Już ponad 200 tys. właścicieli firm korzysta z możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne.

 

REKLAMA


Przybywa osób zakładających firmy i korzystających z ulgi w opłacaniu składek. Na koniec 2005 roku korzystało z niej 30 tys. osób, w maju 2006 r. 90 tys., w sierpniu 140 tys. Natomiast według najnowszych danych ZUS pod koniec stycznia tego roku ulgowe składki płaciło już 206 tys. przedsiębiorców. Spośród ponad 1,5 mln osób zarejestrowanych w ZUS jako osoby prowadzące działalność gospodarczą, opłacające z tego tytułu składki ubezpieczeniowe (przynajmniej składkę zdrowotną), co ósma robi to więc na preferencyjnych warunkach.


- Nie dziwi nas popularność ulgi - mówi Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

REKLAMA

Podkreśla, że z badań Fundacji wynika, że 91 proc. młodych osób prowadzących lub zamierzających założyć własny biznes chciałoby całkowitego zniesienia składek do ZUS, przynajmniej przez pierwszy rok prowadzenia działalności, który jest dla firmy najtrudniejszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zdaniem Mieczysława Bąka z Krajowej Izby Gospodarczej, dla osób rozpoczynających działalność podstawowa stawka, od której odprowadza się składki do ZUS (60 proc. przeciętnej płacy), jest za wysoka. Startujący na rynku nie osiągają dochodu pozwalającego na opłacenie tak wysokich danin, które wynoszą obecnie prawie 820 zł.


Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego zauważa jednak, że trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy przyrost liczby firm, korzystających z ulgi wynika tylko i wyłącznie z tego, że nowe osoby zdecydowały się spróbować sił w biznesie. Podkreśla, że część osób mogła działać przed wprowadzeniem ulgi w szarej strefie, a jej przyznanie zachęciło ich do zalegalizowania działalności. Ponadto inne osoby mogły po wprowadzeniu ulgi przepisać biznes na przykład na kogoś z rodziny. Mimo zastrzeżeń eksperci są zwolennikami utrzymania ulgi. Zwłaszcza w sytuacji, w której wiele młodych osób emigruje za granicę, a w kraju zaczyna brakować fachowców

 


DLA KOGO ULGA

Ulga w opłacaniu składek obowiązuje od 25 sierpnia 2005 roku. Osoby rozpoczynające od tej daty wykonywanie działalności przez 2 lata płacą prawie 3-krotnie niższe składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa) niż pozostali. Nie od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale 30 proc. minimalnej płacy. W efekcie wpłacają do ZUS nie ponad 800 zł miesięcznie, ale około 250 zł. Nie opłacają też składki na Fundusz Pracy. Z ulgi nie mogą korzystać osoby, które w ciągu ostatnich pięciu lat prowadziły już działalność lub takie, wykonujące w ramach działalności zlecenia na rzecz byłego pracodawcy.

 


Bartosz Marczuk

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA