| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować składki ZUS

Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować składki ZUS

Składki ZUS, które musi pokryć pracodawca, mogą być ewidencjonowane jako koszt na koncie "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".


Pracodawca, jako płatnik składek ZUS, zobowiązany jest do naliczania, pobierania i przekazywania ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Musi to uczynić zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.


Dla ewidencji księgowej istotny będzie fakt, że część składek pokrywa pracownik, a część pracodawca. Ubezpieczenie emerytalne i rentowe płacone jest przez nich po połowie; chorobowe pokrywa pracownik, natomiast wypadkowe pracodawca.


Przy założeniu, że dana firma ewidencjonuje koszty za pomocą kont z zespołu 4, pensja pracownika, np. zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, w wartości brutto obciąża konto 430 „Wynagrodzenia”. Rozliczenie składek płaconych przez pracownika nastąpi natomiast za pośrednictwem konta 261 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzenia”.


Z kolei składki na ubezpieczenie społeczne, które musi pokryć pracodawca, ewidencjonuje się jako koszt, np.: na koncie 440 „Składki na ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia”. W ciężar tego konta ujmuje się również płacone przez pracodawcę składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK