reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Części do aut tracą walory wzorów przemysłowych

Części do aut tracą walory wzorów przemysłowych

Przełamany został monopol koncernów motoryzacyjnych na produkcję widocznych elementów samochodu. Dla małych producentów i serwisów samochodowych to szansa na większe zyski.


zmiana prawa


Sejm znowelizował ustawę o własności przemysłowej i wprowadził do niej tzw. klauzulę napraw. Nowe przepisy zablokują możliwość zastrzegania w Urzędzie Patentowym wzorów widocznych elementów samochodów, takich jak błotniki, lusterka czy szyby. Taką właśnie praktykę stosują koncerny motoryzacyjne, zamykając tym samym drogę do produkcji i montażu tych części małym, niezależnym firmom i warsztatom samochodowym. W konsekwencji właściciel pojazdu w przypadku np. konieczności wymiany reflektora ma ograniczony wybór warsztatów, które wykonają taką usługę, wyłącznie do tych autoryzowanych lub tych, które wykupiły licencję. W opinii Olgierda Langera ze Stowarzyszenia Niezależnych Warsztatów Samochodowych dzięki klauzuli napraw zrównane zostaną szanse rynkowe niezależnych podmiotów gospodarczych z tymi wspieranymi przez ogromne koncerny motoryzacyjne.


Zdaniem Małgorzaty Niepokulczyckiej, prezes Federacji Konsumentów, zmiana ta zapewnia konsumentowi jego podstawowe prawa - prawa wyboru.


- Konsumenci nie będą skazani na wyrób jednego markowego produktu. Obniżą się również ceny części samochodowych. Nikt nikomu nie zabroni sięgnięcia po droższe markowe produkty - wyjaśnia prezes Małgorzata Niepokulczycka.


W opinii Rafała Parczewskiego, dyrektora generalnego Stowarzyszenia ProMarka, wytwórcy produktów markowych przeznaczają duże nakłady finansowe, aby opracować i wprowadzić na rynek dany produkt, czego nie robią mali i średni wytwórcy.


- Nie może być tak, by inny producent oferował zamienniki, które bazują na wiedzy i doświadczeniu wytwórcy produktu oryginalnego bez jego zgody. Tego typu praktyki mogą spowodować spowolnienie rozwoju innowacyjności - tłumaczy Parczewski.


Po wejściu w życie przepisów części zamienne, chronione do tej pory prawem z rejestracji wzorów przemysłowych, będą mogły być produkowane przez każdego. W pewnym stopniu masowa produkcja czy też sprowadzanie zamienników, choćby z Dalekiego Wschodu, może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo konsumentów.


Zdaniem Magdaleny Krekory, rzecznika patentowego z Michałowic, uchwalona ustawa jest niezgodna z prawem wspólnotowym. W tej chwili obowiązuje rozporządzenie UE o wzorach przemysłowych Wspólnoty. W konsekwencji producenci części oryginalnych będą rejestrować wzory przemysłowe w Urzędzie do Spraw Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante. Tego Polska nie może ograniczyć. Jeżeli polski producent będzie produkował przykładowo lusterka do samochodu marki x, a będą one zastrzeżone w urzędzie harmonizacji, to dojdzie do naruszenia prawa producenta - wyjaśnia Magdalena Krekora.


9,7 mld zł wartość rynku części samochodowych w Polsce


ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama