Nie będzie obowiązku certyfikatów dla rzemiosła
REKLAMA
Senat odrzucił nowelizację 10 maja br. Sejm mógł odrzucić uchwałę Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy posłów.
REKLAMA
W czwartkowym głosowaniu brało udział 369 posłów, co oznacza, że bezwzględna większość wynosiła 185 głosów. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 161 posłów, przeciw odrzuceniu - 172, wstrzymało się od głosu - 36.
O związane z przyjęciem ustawy ryzyko podwyższenia cen usług rzemieślniczych pytał Krzysztof Szyga (RLN), wskazując, że wzrost cen byłby niekorzystny dla osób najuboższych.
Artur Zawisza (PR) pytał, czy obowiązek egzaminów, zdawanych w Izbach Rzemieślniczych, wzmocni korporacyjną pozycję takich organizacji, czy też ją osłabi.
Tomasz Szczypiński (PO) chciał wiedzieć, jak wprowadzane ograniczenia mają się do rządowego "pakietu Kluski", który ma zliberalizować polskie przepisy o prowadzeniu firm w Polsce.
REKLAMA
Poseł sprawozdawca Michał Wójcik (PiS), odpowiadając na pytania posłów, argumentował, że opłaty za egzaminy rzemieślnicze istnieją od kilkudziesięciu lat i nie wpływają na ceny usług. Twierdził, że nie będzie wzmocnienia korporacji.
Nowelizacja była kontrowersyjna, ponieważ podczas prac w Senacie, senatorowie PiS: Marek Waszkowiak, Jerzy Szmit oraz Stanisław Kogut złożyli (na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej) poprawki zmieniające ustawę lustracyjną, jako poprawki do nowelizacji ustawy o rzemiośle.
Wnioskodawcy chcieli, by obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego objął członków władz Związku Rzemiosła Polskiego, izb rzemieślniczych, Krajowej Izby Gospodarczej, izb gospodarczych oraz organizacji pracodawców i przedsiębiorców.
Przeciwko takiemu trybowi wprowadzania poprawek protestowało środowisko przedsiębiorców.
Jednak w związku z przyjęciem wniosku o odrzucenie ustawy, Senat nie głosował nad poprawkami o lustracji rzemieślników.
REKLAMA
REKLAMA