reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie obowiązku certyfikatów dla rzemiosła

Nie będzie obowiązku certyfikatów dla rzemiosła

Nowelizacja ustawy o rzemiośle, wprowadzająca m.in. obowiązek posiadania przez rzemieślników certyfikatów, nie wejdzie w życie. Sejm przyjął uchwałę Senatu, który zdecydował o jej odrzuceniu.


Senat odrzucił nowelizację 10 maja br. Sejm mógł odrzucić uchwałę Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy posłów.


W czwartkowym głosowaniu brało udział 369 posłów, co oznacza, że bezwzględna większość wynosiła 185 głosów. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 161 posłów, przeciw odrzuceniu - 172, wstrzymało się od głosu - 36.


O związane z przyjęciem ustawy ryzyko podwyższenia cen usług rzemieślniczych pytał Krzysztof Szyga (RLN), wskazując, że wzrost cen byłby niekorzystny dla osób najuboższych.


Artur Zawisza (PR) pytał, czy obowiązek egzaminów, zdawanych w Izbach Rzemieślniczych, wzmocni korporacyjną pozycję takich organizacji, czy też ją osłabi.


Tomasz Szczypiński (PO) chciał wiedzieć, jak wprowadzane ograniczenia mają się do rządowego "pakietu Kluski", który ma zliberalizować polskie przepisy o prowadzeniu firm w Polsce.


Poseł sprawozdawca Michał Wójcik (PiS), odpowiadając na pytania posłów, argumentował, że opłaty za egzaminy rzemieślnicze istnieją od kilkudziesięciu lat i nie wpływają na ceny usług. Twierdził, że nie będzie wzmocnienia korporacji.


Nowelizacja była kontrowersyjna, ponieważ podczas prac w Senacie, senatorowie PiS: Marek Waszkowiak, Jerzy Szmit oraz Stanisław Kogut złożyli (na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej) poprawki zmieniające ustawę lustracyjną, jako poprawki do nowelizacji ustawy o rzemiośle.


Wnioskodawcy chcieli, by obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego objął członków władz Związku Rzemiosła Polskiego, izb rzemieślniczych, Krajowej Izby Gospodarczej, izb gospodarczych oraz organizacji pracodawców i przedsiębiorców.


Przeciwko takiemu trybowi wprowadzania poprawek protestowało środowisko przedsiębiorców.


Jednak w związku z przyjęciem wniosku o odrzucenie ustawy, Senat nie głosował nad poprawkami o lustracji rzemieślników.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama