reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd przyjął projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Rząd przyjął projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu premier Jarosław Kaczyński.


"Projekt radykalnie poprawia warunki działalności gospodarczej. (...) Uchyli możliwość działań o charakterze korupcyjnym i przyspieszy podejmowanie decyzji w działalności gospodarczej" - powiedział premier.


Zaznaczył, że przyjęty projekt to "pierwszy krok". "Będą kolejne, odnoszące się do różnych dziedzin" - powiedział. Chodzi m.in. o "otwarcie" różnych branż, zmiany odnoszące się do prawa budowlanego i inwestycji. Według niego, zmiany te są w przygotowaniu. Rusza też zespół, który będzie pracował nad przywróceniem wolności gospodarczej w Polsce.


Możliwość zakładania firmy w tzw. "jednym okienku", skrócenie czasu kontroli w przedsiębiorstwach i bezpłatne zakładanie działalności gospodarczej - to zdaniem wiceministra skarbu Michała Krupińskiego jedne z najważniejszych propozycji ułatwień w działalności gospodarczej. Według niego, zarejestrowanie działalności będzie bezpłatne. Natomiast za każdą zmianę wpisu urząd skarbowy pobierze opłatę w wysokości 25 zł.


Wiceminister podkreślił, że prowadzone w przedsiębiorstwach kontrole nie powinny naruszać normalnego funkcjonowania firm. Kontrola musi być uzasadniona. Rząd chce też ograniczyć czas ich trwania. "Wprowadzamy zasady, że u mikroprzedsiębiorców kontrola może trwać jedynie 12 dni roboczych w ciągu roku oraz 16 u małych przedsiębiorców" - powiedział Krupiński na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.


Rząd chce też wprowadzić zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, rozliczających się na zasadzie karty podatkowej.


Premier: nie ma powodów, by łączyć pakiet Kluski i Szejnfelda


Na pytanie dziennikarzy, czy dojdzie do połączenia obu pakietów, premier Kaczyński odpowiedział: "Nie widzę powodów, by tutaj dodawać jakieś inne nazwisko".


"Zjawisko dołączania się ze względów politycznych do pomysłów innych jest zrozumiałe. Ale autorem całego pomysłu i osobą - która ze względu na własne dokonania i przeżycia stała się symbolem - jest pan prezes Kluska" - podkreślił premier na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.


Dodał, że poseł PO Adam Szejnfeld "nie kwestionował systemu (...), dzięki któremu pan Kluska znalazł się w więzieniu".


"Pakiet Kluski" (swoim nazwiskiem firmuje go przedsiębiorca Roman Kluska) to szereg działań legislacyjnych i organizacyjnych mających na celu ułatwianie rejestracji działalności gospodarczej, ograniczenie biurokracji krępującej rozwój przedsiębiorstw oraz ułatwianie inwestycji.


"Pakiet Szejnfelda" (swoim nazwiskiem firmuje go poseł PO, Adam Szejnfeld) zakłada przede wszystkim zmniejszenie liczby kontroli w firmach, wprowadzenie upadłości konsumenckiej, zwolnienia podatkowe dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą i możliwość zawieszenia działalności gospodarczej do dwóch lat.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama