reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 12,5 mld zł dla firm

12,5 mld zł dla firm

Sejm uchwalił ustawę o rozwiązaniu kontraktów długoterminowych (KDT) i jeśli wejdzie ona w życie bez poprawek, to firmy energetyczne zyskają prawo do 12,5 mld zł rekompensat.


Przyjęta przez Sejm ustawa o rozwiązaniu KDT, zawieranych w latach 1994-1998 między wytwórcami energii a Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) i stanowiących zabezpieczenie kredytów zaciąganych przez wytwórców na inwestycje, reguluje sposób pokrywania kosztów związanych z przedterminowym rozwiązaniem KDT. Co ważne dla przedsiębiorstw z branży, dopuszcza przeznaczenie na ten cel do 12,5 mld zł. Ustawa trafi do Senatu.


Czy wytwórcy energii, których ustawa dotyczy, będą rozwiązywać kontrakty długoterminowe, które zawierali z PSE?


- Decyzje będziemy podejmować dopiero po analizach ekonomicznych opartych na wersji ustawy, która wejdzie w życie - mówi Mariusz Bukowiński, prezes zarządu elektrowni Kozienice, która może liczyć na ok. 623 mln zł rekompensat.


Podane w ustawie kwoty są maksymalne, bo każdy wytwórca, który rozwiąże KDT, co roku będzie musiał uzasadnić, ile potrzebuje na pokrycie kosztów z tym związanych.


- Czekamy na ostateczny kształt ustawy i wtedy dokonamy analizy - mówi Błażej Torański, rzecznik BOT Górnictwo i Energetyka, której ustawa daje prawo do maksymalnie ok. 4,5 mld zł na pokrycie kosztów.


IRENEUSZ CHOJNACKI

ireneusz.chojnacki@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama