| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KIG: szkolenia dla kobiet i pomoc w działalności gospodarczej

KIG: szkolenia dla kobiet i pomoc w działalności gospodarczej

Nieodpłatne szkolenia i pomoc przy zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej - zakłada projekt szkoleniowo-doradczy realizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG).


Jest on skierowany do kobiet, które ukończyły 30 lat i mają co najmniej średnie wykształcenie. Rekrutacja trwa do września.


Sekretarz Generalny KIG Marek Kłoczko mówił w czwartek w Warszawie, że chodzi o budzenie wśród pań postaw przedsiębiorczych, przekonanie ich do własnej działalności gospodarczej oraz zmianę postaw kobiet, tak by łatwiej przystosowały się do zmieniających się warunków na rynku pracy.


Projekt, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, na terenie kraju przeprowadzi 11 izb zrzeszonych w KIG oraz pięć firm komercyjnych.


Jak mówiła Marta Cichowicz-Major z departamentu ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, coraz więcej kobiet decyduje się założyć własną działalność gospodarczą. Dodała, że wśród osób posiadających własną firmę w Polsce jest prawie 1,9 mln mężczyzn i 1 mln kobiet. "Natomiast wśród pracodawców 407 tys. to mężczyźni, a tylko 177 tys. to kobiety" - dodała.


Cichowicz-Major podkreślił, że większość kobiecych firm działa na zasadzie samozatrudnienia. "Zalety posiadania własnej firmy to niezależność, godzenie ról zawodowych i rodzinnych oraz perspektywa satysfakcjonujących dochodów" - powiedziała.


Jej zdaniem bariery hamujące rozwój przedsiębiorczości wśród kobiet, to brak kapitału początkowego, brak wiedzy z zakresu księgowości i prawa. "Są to także czynniki psychologiczne, takie jak obawa przed ryzykiem oraz niewiara we własne możliwości" - dodała.


Iwona Trzcińska z Urzędu Pracy w Warszawie przedstawiła dane statystyczne, z których wynika, że stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wynosi wśród kobiet 10,2 proc. (mężczyźni 8,1 proc.). "W Warszawie wśród bezrobotnych większość stanowią kobiety - 53 proc." - dodała.


Czwartkowe spotkanie zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza oraz Fundacja Nadzieja, zajmująca się pomaganiem bezrobotnym w zakładaniu działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »