Status zakładu pracy chronionej
REKLAMA
Przedsiębiorca uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej po spełnieniu przesłanek określonych w art. 28 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z ustawy tej wynika, że podmiotem, któremu przyznaje się taki status, jest określony pracodawca (np. spółdzielnia, spółka, fundacja, osoba fizyczna), który może zatrudnianiać pracowników.
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku zawiązania spółki prawa handlowego przez np. spółdzielnię, spółka ta staje się nowym pracodawcą. Na jej wniosek może być wszczęte postępowanie administracyjne dotyczące nadania statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.
Według MPiPS obowiązujące przepisy nie przewidują procedury przekształcenia spółdzielni w spółkę prawa handlowego. Tym niemniej, jeżeli materiał dowodowy przedłożony w sprawie nadania statusu nowemu podmiotowi będzie jednoznacznie wskazywał na ciągłość prowadzonej działalności gospodarczej po zlikwidowanym podmiocie, możliwe jest kontynuowanie działalności w formie ZPChr. Sytuacja taka dotyczy jednak tylko przedsiębiorstwa, które zachowało tożsamość osobową, majątkową oraz przejęło pracowników zlikwidowanego podmiot zgodnie z art. 231 k.p.
Podstawa prawna
l Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).
Łukasz Guza
REKLAMA
REKLAMA