reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Status zakładu pracy chronionej

Status zakładu pracy chronionej

Firma przejmująca zakład pracy chronionej nie nabywa automatycznie uprawnień ZPChr - wyjaśnia resort pracy.


Przedsiębiorca uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej po spełnieniu przesłanek określonych w art. 28 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z ustawy tej wynika, że podmiotem, któremu przyznaje się taki status, jest określony pracodawca (np. spółdzielnia, spółka, fundacja, osoba fizyczna), który może zatrudnianiać pracowników.


W przypadku zawiązania spółki prawa handlowego przez np. spółdzielnię, spółka ta staje się nowym pracodawcą. Na jej wniosek może być wszczęte postępowanie administracyjne dotyczące nadania statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.


Według MPiPS obowiązujące przepisy nie przewidują procedury przekształcenia spółdzielni w spółkę prawa handlowego. Tym niemniej, jeżeli materiał dowodowy przedłożony w sprawie nadania statusu nowemu podmiotowi będzie jednoznacznie wskazywał na ciągłość prowadzonej działalności gospodarczej po zlikwidowanym podmiocie, możliwe jest kontynuowanie działalności w formie ZPChr. Sytuacja taka dotyczy jednak tylko przedsiębiorstwa, które zachowało tożsamość osobową, majątkową oraz przejęło pracowników zlikwidowanego podmiot zgodnie z art. 231 k.p.


Podstawa prawna

l Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).


Łukasz Guza

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama