| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Status zakładu pracy chronionej

Status zakładu pracy chronionej

Firma przejmująca zakład pracy chronionej nie nabywa automatycznie uprawnień ZPChr - wyjaśnia resort pracy.


Przedsiębiorca uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej po spełnieniu przesłanek określonych w art. 28 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z ustawy tej wynika, że podmiotem, któremu przyznaje się taki status, jest określony pracodawca (np. spółdzielnia, spółka, fundacja, osoba fizyczna), który może zatrudnianiać pracowników.


W przypadku zawiązania spółki prawa handlowego przez np. spółdzielnię, spółka ta staje się nowym pracodawcą. Na jej wniosek może być wszczęte postępowanie administracyjne dotyczące nadania statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.


Według MPiPS obowiązujące przepisy nie przewidują procedury przekształcenia spółdzielni w spółkę prawa handlowego. Tym niemniej, jeżeli materiał dowodowy przedłożony w sprawie nadania statusu nowemu podmiotowi będzie jednoznacznie wskazywał na ciągłość prowadzonej działalności gospodarczej po zlikwidowanym podmiocie, możliwe jest kontynuowanie działalności w formie ZPChr. Sytuacja taka dotyczy jednak tylko przedsiębiorstwa, które zachowało tożsamość osobową, majątkową oraz przejęło pracowników zlikwidowanego podmiot zgodnie z art. 231 k.p.


Podstawa prawna

l Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).


Łukasz Guza

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK