| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bez problemów z przeliczaniem transakcji walutowych

Bez problemów z przeliczaniem transakcji walutowych

Gdy przy zapłacie należności lub zobowiązań w walutach obcych zastosowanie faktycznego kursu nie będzie możliwe, firmy zastosują średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zapłatę.


ZMIANA PRAWA


Resort finansów przedstawił nową wersję projektu zmian ustawy o rachunkowości. Zmodyfikowany został m.in. przepis dotyczący różnic kursowych. Firmy będą ujmować w księgach rachunkowych operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych na dzień ich przeprowadzenia. Będzie to dotyczyć sytuacji, gdy odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu UE i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi pochodzących ze źródeł zagranicznych nie będą stanowić inaczej.


Sprzedaż lub kupno walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań przeliczane będą po kursie faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji. Jeżeli zastosowanie takiego kursu nie będzie zasadne, a także w przypadku pozostałych operacji - konieczne będzie zastosowanie średniego kursu NBP dla danej waluty z dnia poprzedzającego zapłatę.


Maciej Czapiewski, biegły rewident, partner w M2 Audyt, twierdzi, że zmiana tego przepisu rozwiązuje problemy z ujmowaniem transakcji, w przypadku gdy nie ma faktycznego przeliczenia na walutę polską.


- Zaproponowane rozwiązanie jest zbieżne z przepisami podatkowymi, zgodnie z którymi jeśli nie można przyjąć faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, firma przyjmuje kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień - twierdzi nasz rozmówca.


Ministerstwo zaproponowało również wprowadzenie do słowniczka nowych pojęć np. członka organu jednostki i pojecie wspólnika jednostki współzależnej. Zmiany zostaną wprowadzone również do definicji wartości materialnych i prawnych oraz środków trwałych w częściach dotyczących używania tych składników majątku na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Stwierdzenie - umowy o podobnym charakterze - zostaną zastąpione przez umowę leasingu.


Uwzględnione zostały uwagi Komitetu Standardów Rachunkowości dotyczące nowej definicji inwestycji. Zwrot - utrzymywane - w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych zostanie zmieniony na - posiadane.


Ustawodawca zaproponował też zmiany dotyczące przepisów o odpowiedzialności. Dodano przepis, zgodnie z którym kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki ponoszą wspólnie odpowiedzialność z tytułu nadzoru za sporządzenie i ogłoszenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności w zakresie określonym ustawą. Resort finansów zakłada, że zmiany w ustawie wejdą w życie od 1 stycznia 2008 r.


Agnieszka Pokojksa

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »