Mniej pieniędzy na dotacje dla przedsiębiorców
REKLAMA
Od ubiegłego tygodnia trwają negocjacje regionalnych programów operacyjnych, w których ponad 6 mld euro (ponad 22 mld zł) ma zostać wydanych na wspieranie przedsiębiorczości. Jednak po pierwszych spotkaniach urzędnicy z Brukseli zażyczyli sobie zmniejszenia kwot na bezpośrednie dotacje.
- Komisja chce, by wsparcie dla firm w regionalnych programach operacyjnych miało w większym stopniu charakter odnawialny, a nie dotacyjny, jak to jest obecnie proponowane - mówi osoba zbliżona do negocjacji.
Oznacza to, że więcej pieniędzy może zostać skierowanych do instytucji otoczenia biznesu, jak fundusze pożyczkowe czy doręczeniowe, a mniej na bezpośrednie dotacje.
- Staramy się przekonać urzędników z Brukseli, że jeśli przekażemy więcej pieniędzy na różnego rodzaju fundusze, to nie zostaną one wykorzystane - mówi przedstawiciel jednego z samorządów wojewódzkich.
Problem dotyczy tych samorządów, które chcą przeznaczyć na dotacje nawet 90 proc. środków na wspieranie przedsiębiorczości. Regiony, które zdecydowały wydać mniej, nie mają problemów z KE.
- Podczas negocjacji nie był poruszany ten wątek, jednak w przeciwieństwie do innych województw przeznaczyliśmy dużą część środków na pośrednie formy wspierania przedsiębiorczości. Na dotacje pójdzie 70 proc. z puli dla firm - twierdzi Radomir Matczak z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Urzędnicy KE naciskają, by jak najwięcej pieniędzy było realizowanych w ramach tzw. inicjatywy Jeremi, która może być zarządzana przez ramię Europejskiego Banku Inwestycyjnego - Europejski Fundusz Inwestycyjny. Środki te mają być lokowane w instrumenty odnawialne, które będą wspierać lokalnych przedsiębiorców.
Już w ubiegłym roku przedstawiciele KE i EBI namawiali samorządy do wzięcia udziału w inicjatywie, lecz wyniki są mizerne. Tylko województwa dolnośląskie i wielkopolskie planują przekazanie w zarządzanie do Jeremiego części funduszy z Unii.
16 mld euro z funduszy unijnych będzie do dyspozycji władz samorządowych w latach 2007-2013
z tego na wspieranie małych i średnich firm zaplanowano 6 mld euro
SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK
Decydując o podziale unijnych środków, które Polska będzie miała do wydania w latach 2007-2015, rząd zdecydował, że w regionach będą wspierane zwykłe inwestycje, głównie dla małych i średnich firm i wsparcie dla instytucji finansowych o znaczeniu regionalnym (np. fundusze pożyczkowe, fundusze gwarancyjne). Natomiast na szczeblu krajowym (z programu Innowacyjna gospodarka) inwestycje o charakterze innowacyjnym (np. zakup przez przedsiębiorstwo technologii nieznanej w Polsce w ciągu trzech ostatnich lat) i instytucje finansowe o znaczeniu krajowym (np. fundusze wysokiego ryzyka).
Mariusz Gawrychowski
REKLAMA
REKLAMA