REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej pieniędzy na dotacje dla przedsiębiorców

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Małe i średnie firmy mogą dostać mniej dotacji z funduszy unijnych. Komisja Europejska chce przesunąć część środków do funduszy pożyczkowych i poręczeniowych.


Od ubiegłego tygodnia trwają negocjacje regionalnych programów operacyjnych, w których ponad 6 mld euro (ponad 22 mld zł) ma zostać wydanych na wspieranie przedsiębiorczości. Jednak po pierwszych spotkaniach urzędnicy z Brukseli zażyczyli sobie zmniejszenia kwot na bezpośrednie dotacje.


- Komisja chce, by wsparcie dla firm w regionalnych programach operacyjnych miało w większym stopniu charakter odnawialny, a nie dotacyjny, jak to jest obecnie proponowane - mówi osoba zbliżona do negocjacji.


Oznacza to, że więcej pieniędzy może zostać skierowanych do instytucji otoczenia biznesu, jak fundusze pożyczkowe czy doręczeniowe, a mniej na bezpośrednie dotacje.


- Staramy się przekonać urzędników z Brukseli, że jeśli przekażemy więcej pieniędzy na różnego rodzaju fundusze, to nie zostaną one wykorzystane - mówi przedstawiciel jednego z samorządów wojewódzkich.


Problem dotyczy tych samorządów, które chcą przeznaczyć na dotacje nawet 90 proc. środków na wspieranie przedsiębiorczości. Regiony, które zdecydowały wydać mniej, nie mają problemów z KE.


- Podczas negocjacji nie był poruszany ten wątek, jednak w przeciwieństwie do innych województw przeznaczyliśmy dużą część środków na pośrednie formy wspierania przedsiębiorczości. Na dotacje pójdzie 70 proc. z puli dla firm - twierdzi Radomir Matczak z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Urzędnicy KE naciskają, by jak najwięcej pieniędzy było realizowanych w ramach tzw. inicjatywy Jeremi, która może być zarządzana przez ramię Europejskiego Banku Inwestycyjnego - Europejski Fundusz Inwestycyjny. Środki te mają być lokowane w instrumenty odnawialne, które będą wspierać lokalnych przedsiębiorców.


Już w ubiegłym roku przedstawiciele KE i EBI namawiali samorządy do wzięcia udziału w inicjatywie, lecz wyniki są mizerne. Tylko województwa dolnośląskie i wielkopolskie planują przekazanie w zarządzanie do Jeremiego części funduszy z Unii.


16 mld euro
z funduszy unijnych będzie do dyspozycji władz samorządowych w latach 2007-2013

z tego na wspieranie małych i średnich firm zaplanowano 6 mld euro


SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Decydując o podziale unijnych środków, które Polska będzie miała do wydania w latach 2007-2015, rząd zdecydował, że w regionach będą wspierane zwykłe inwestycje, głównie dla małych i średnich firm i wsparcie dla instytucji finansowych o znaczeniu regionalnym (np. fundusze pożyczkowe, fundusze gwarancyjne). Natomiast na szczeblu krajowym (z programu Innowacyjna gospodarka) inwestycje o charakterze innowacyjnym (np. zakup przez przedsiębiorstwo technologii nieznanej w Polsce w ciągu trzech ostatnich lat) i instytucje finansowe o znaczeniu krajowym (np. fundusze wysokiego ryzyka).


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

REKLAMA