REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej pieniędzy na dotacje dla przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Małe i średnie firmy mogą dostać mniej dotacji z funduszy unijnych. Komisja Europejska chce przesunąć część środków do funduszy pożyczkowych i poręczeniowych.


Od ubiegłego tygodnia trwają negocjacje regionalnych programów operacyjnych, w których ponad 6 mld euro (ponad 22 mld zł) ma zostać wydanych na wspieranie przedsiębiorczości. Jednak po pierwszych spotkaniach urzędnicy z Brukseli zażyczyli sobie zmniejszenia kwot na bezpośrednie dotacje.


- Komisja chce, by wsparcie dla firm w regionalnych programach operacyjnych miało w większym stopniu charakter odnawialny, a nie dotacyjny, jak to jest obecnie proponowane - mówi osoba zbliżona do negocjacji.


Oznacza to, że więcej pieniędzy może zostać skierowanych do instytucji otoczenia biznesu, jak fundusze pożyczkowe czy doręczeniowe, a mniej na bezpośrednie dotacje.


- Staramy się przekonać urzędników z Brukseli, że jeśli przekażemy więcej pieniędzy na różnego rodzaju fundusze, to nie zostaną one wykorzystane - mówi przedstawiciel jednego z samorządów wojewódzkich.


Problem dotyczy tych samorządów, które chcą przeznaczyć na dotacje nawet 90 proc. środków na wspieranie przedsiębiorczości. Regiony, które zdecydowały wydać mniej, nie mają problemów z KE.


- Podczas negocjacji nie był poruszany ten wątek, jednak w przeciwieństwie do innych województw przeznaczyliśmy dużą część środków na pośrednie formy wspierania przedsiębiorczości. Na dotacje pójdzie 70 proc. z puli dla firm - twierdzi Radomir Matczak z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Urzędnicy KE naciskają, by jak najwięcej pieniędzy było realizowanych w ramach tzw. inicjatywy Jeremi, która może być zarządzana przez ramię Europejskiego Banku Inwestycyjnego - Europejski Fundusz Inwestycyjny. Środki te mają być lokowane w instrumenty odnawialne, które będą wspierać lokalnych przedsiębiorców.


Już w ubiegłym roku przedstawiciele KE i EBI namawiali samorządy do wzięcia udziału w inicjatywie, lecz wyniki są mizerne. Tylko województwa dolnośląskie i wielkopolskie planują przekazanie w zarządzanie do Jeremiego części funduszy z Unii.


16 mld euro
z funduszy unijnych będzie do dyspozycji władz samorządowych w latach 2007-2013

z tego na wspieranie małych i średnich firm zaplanowano 6 mld euro


SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Decydując o podziale unijnych środków, które Polska będzie miała do wydania w latach 2007-2015, rząd zdecydował, że w regionach będą wspierane zwykłe inwestycje, głównie dla małych i średnich firm i wsparcie dla instytucji finansowych o znaczeniu regionalnym (np. fundusze pożyczkowe, fundusze gwarancyjne). Natomiast na szczeblu krajowym (z programu Innowacyjna gospodarka) inwestycje o charakterze innowacyjnym (np. zakup przez przedsiębiorstwo technologii nieznanej w Polsce w ciągu trzech ostatnich lat) i instytucje finansowe o znaczeniu krajowym (np. fundusze wysokiego ryzyka).


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA