REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwolnienie rynku: prawo energetyczne do szybkiej nowelizacji

Krzysztof Golachowski

REKLAMA

Do końca czerwca zakłady energetyczne muszą rozdzielić działalność dystrybucyjną i handlową. Dlatego potrzebna jest szybka nowelizacja prawa energetycznego, aby móc stosować obecne taryfy.


W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne, która ma umożliwić sprawne funkcjonowanie branży energetycznej po 1 lipca 2007 r. Potrzeba szybkiej nowelizacji wyniknęła z przeciągania się procesu wydzielania operatorów systemów dystrybucyjnych i spółek obrotu z obecnych zakładów energetycznych (po 1 lipca 2007 r. nie można będzie łączyć działalności handlowej i dystrybucyjnej i stąd konieczność utworzenia dwóch firm w miejsce jednej). Zgodnie z prawem energetycznym każde przedsiębiorstwo energetyczne powinno mieć koncesję i w niektórych przypadkach również taryfę (czyli zbiór cen i stawek służących do rozliczeń z klientami).

REKLAMA


Uzasadnienie nowelizacji

REKLAMA


Ponieważ czasu jest już bardzo mało, to, jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji prawa energetycznego, dla sprawnej realizacji procesu rozdzielenia tych działalności w odniesieniu do przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo, które wydzielać będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z obrotem oraz pozostałą niezwiązaną z działalnością dystrybucyjną i wnosić ją aportem do innego podmiotu, wymagana jest interwencji ustawodawcy. Konieczne jest bowiem zapewnienie płynnego przejścia między etapami funkcjonowania dotychczasowych zakładów energetycznych i nowych przedsiębiorstw obrotu powstałych po wydzieleniu, w celu zagwarantowania niezakłóconego dostarczania energii elektrycznej do odbiorów końcowych, w tym także do gospodarstw domowych.


Chodzi przede wszystkim o zachowanie ciągłości dotychczasowych umów zawartych między funkcjonującymi dziś zakładami energetycznymi i odbiorcami końcowymi energii elektrycznej oraz zagwarantowanie możliwości stosowania przez nowo tworzone (na bazie dotychczasowych zakładów energetycznych) przedsiębiorstwa obrotu taryf dla energii elektrycznej i koncesji, odpowiednio zatwierdzonych lub wydanych uprzednio przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) dla przedsiębiorstw, z których wydzielana będzie działalność obrotu bez konieczności przeprowadzania procedury administracyjnej prowadzącej do ich uzyskania.


Wnioski o podwyżki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Zdaniem autorów nowelizacja ma zagwarantować ochronę odbiorców przed niespodziewanym wzrostem cen. Tymczasem, jak powiedział Leszek Juchniewicz, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, cztery zakłady energetyczne złożyły wnioski o zmiany obecnych taryf polegające na podniesieniu cen energii. Swoje postępowanie argumentują wzrostem cen energii ze źródeł odnawialnych - w tegorocznych taryfach uwzględniona została niższa jej cena niż obecnie kształtuje ją rynek.
Zdaniem Leszka Juchniewicza, gdyby wnioski zostały uwzględnione, to klienci tych czterech zakładów od 1 lipca płaciliby drożej za energię elektryczną od 2 do 7 proc.


Nie wiadomo, które firmy chcą podnieść ceny energii. Prezes URE nie ujawnił ich nazw. Cen energii nie chce podnosić Łódzki Zakład Energetyczny. Jak powiedziała GP Beata Ostrowska, rzecznik Energi, spółka nie złożyła wniosku o zmianę taryfy. O tym, że podobnie jest w przypadku RWE Stoen zapewniła Magdalena Borek-Dwojak z biura komunikacji warszawskiego dystrybutora energii elektrycznej.


- Enion złożył wniosek o rozdzielenie taryfy na część handlową i dystrybucyjną - powiedziała Ewa Groń, rzecznik prasowy koncernu.


Pierwszą część ma odziedziczyć wydzielona z Enionu spółka obrotu, a druga pozostanie przypisana do zakładu energetycznego, który będzie zajmował się wyłącznie dostawami energii i zarządzaniem siecią energetyczną (nie będzie prowadził sprzedaży energii, tj. będzie pełnił funkcję tzw. operatora systemu dystrybucyjnego). Natomiast Zakład Energetyczny Warszawa-Teren wystąpił do prezesa URE z wnioskiem o zwolnienie z wymogu zatwierdzania taryfy dla działalności obrotu po 1 lipca 2007 r.


Zatwierdzanie taryf


Prezes URE zapowiedział już (GP, 24 maja 2007 r.), że zwolni przedsiębiorstwa obrotu z obowiązku zatwierdzania taryf po 1 lipca 2007 r. Oznacza to, że ceny energii będą ustalane dowolnie. Będzie to dotyczyć odbiorców z grup taryfowych A, B i C, bo gospodarstwa domowe (grupa taryfowa G) nadal będą rozliczane wg obecnych taryf zakładów energetycznych. Jeśli więc prezes URE przychyli się do wniosków czterech zakładów energetycznych to podwyżki taryfowych cen energii dotkną wyłącznie odbiorców indywidualnych.


TARYFY W SPÓŁKACH OBROTU

Art. 11e. W przypadku, o którym mowa w art. 11c ust. 1, przedsiębiorstwo energetyczne, do którego została wniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa wydzielona z operatora systemu dystrybucyjnego, w stosunkach z odbiorcami końcowymi przyłączonymi do sieci dystrybucyjnej operatora systemu dystrybucyjnego, z którego wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa, od dnia wydzielenia, o którym mowa w art. 11c ust. 2, stosuje taryfę dla energii elektrycznej zatwierdzoną przed tym dniem przez prezesa URE dla operatora systemu dystrybucyjnego, z którego wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa niezwiązaną z działalnością dystrybucyjną, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2007 r.

Źródło: Projekt nowelizacji prawa energetycznego


KRZYSZTOF GOLACHOWSKI

krzysztof.golachowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA