REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwolnienie rynku: prawo energetyczne do szybkiej nowelizacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Golachowski

REKLAMA

Do końca czerwca zakłady energetyczne muszą rozdzielić działalność dystrybucyjną i handlową. Dlatego potrzebna jest szybka nowelizacja prawa energetycznego, aby móc stosować obecne taryfy.


W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne, która ma umożliwić sprawne funkcjonowanie branży energetycznej po 1 lipca 2007 r. Potrzeba szybkiej nowelizacji wyniknęła z przeciągania się procesu wydzielania operatorów systemów dystrybucyjnych i spółek obrotu z obecnych zakładów energetycznych (po 1 lipca 2007 r. nie można będzie łączyć działalności handlowej i dystrybucyjnej i stąd konieczność utworzenia dwóch firm w miejsce jednej). Zgodnie z prawem energetycznym każde przedsiębiorstwo energetyczne powinno mieć koncesję i w niektórych przypadkach również taryfę (czyli zbiór cen i stawek służących do rozliczeń z klientami).

REKLAMA


Uzasadnienie nowelizacji

REKLAMA


Ponieważ czasu jest już bardzo mało, to, jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji prawa energetycznego, dla sprawnej realizacji procesu rozdzielenia tych działalności w odniesieniu do przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo, które wydzielać będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z obrotem oraz pozostałą niezwiązaną z działalnością dystrybucyjną i wnosić ją aportem do innego podmiotu, wymagana jest interwencji ustawodawcy. Konieczne jest bowiem zapewnienie płynnego przejścia między etapami funkcjonowania dotychczasowych zakładów energetycznych i nowych przedsiębiorstw obrotu powstałych po wydzieleniu, w celu zagwarantowania niezakłóconego dostarczania energii elektrycznej do odbiorów końcowych, w tym także do gospodarstw domowych.


Chodzi przede wszystkim o zachowanie ciągłości dotychczasowych umów zawartych między funkcjonującymi dziś zakładami energetycznymi i odbiorcami końcowymi energii elektrycznej oraz zagwarantowanie możliwości stosowania przez nowo tworzone (na bazie dotychczasowych zakładów energetycznych) przedsiębiorstwa obrotu taryf dla energii elektrycznej i koncesji, odpowiednio zatwierdzonych lub wydanych uprzednio przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) dla przedsiębiorstw, z których wydzielana będzie działalność obrotu bez konieczności przeprowadzania procedury administracyjnej prowadzącej do ich uzyskania.


Wnioski o podwyżki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Zdaniem autorów nowelizacja ma zagwarantować ochronę odbiorców przed niespodziewanym wzrostem cen. Tymczasem, jak powiedział Leszek Juchniewicz, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, cztery zakłady energetyczne złożyły wnioski o zmiany obecnych taryf polegające na podniesieniu cen energii. Swoje postępowanie argumentują wzrostem cen energii ze źródeł odnawialnych - w tegorocznych taryfach uwzględniona została niższa jej cena niż obecnie kształtuje ją rynek.
Zdaniem Leszka Juchniewicza, gdyby wnioski zostały uwzględnione, to klienci tych czterech zakładów od 1 lipca płaciliby drożej za energię elektryczną od 2 do 7 proc.


Nie wiadomo, które firmy chcą podnieść ceny energii. Prezes URE nie ujawnił ich nazw. Cen energii nie chce podnosić Łódzki Zakład Energetyczny. Jak powiedziała GP Beata Ostrowska, rzecznik Energi, spółka nie złożyła wniosku o zmianę taryfy. O tym, że podobnie jest w przypadku RWE Stoen zapewniła Magdalena Borek-Dwojak z biura komunikacji warszawskiego dystrybutora energii elektrycznej.


- Enion złożył wniosek o rozdzielenie taryfy na część handlową i dystrybucyjną - powiedziała Ewa Groń, rzecznik prasowy koncernu.


Pierwszą część ma odziedziczyć wydzielona z Enionu spółka obrotu, a druga pozostanie przypisana do zakładu energetycznego, który będzie zajmował się wyłącznie dostawami energii i zarządzaniem siecią energetyczną (nie będzie prowadził sprzedaży energii, tj. będzie pełnił funkcję tzw. operatora systemu dystrybucyjnego). Natomiast Zakład Energetyczny Warszawa-Teren wystąpił do prezesa URE z wnioskiem o zwolnienie z wymogu zatwierdzania taryfy dla działalności obrotu po 1 lipca 2007 r.


Zatwierdzanie taryf


Prezes URE zapowiedział już (GP, 24 maja 2007 r.), że zwolni przedsiębiorstwa obrotu z obowiązku zatwierdzania taryf po 1 lipca 2007 r. Oznacza to, że ceny energii będą ustalane dowolnie. Będzie to dotyczyć odbiorców z grup taryfowych A, B i C, bo gospodarstwa domowe (grupa taryfowa G) nadal będą rozliczane wg obecnych taryf zakładów energetycznych. Jeśli więc prezes URE przychyli się do wniosków czterech zakładów energetycznych to podwyżki taryfowych cen energii dotkną wyłącznie odbiorców indywidualnych.


TARYFY W SPÓŁKACH OBROTU

Art. 11e. W przypadku, o którym mowa w art. 11c ust. 1, przedsiębiorstwo energetyczne, do którego została wniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa wydzielona z operatora systemu dystrybucyjnego, w stosunkach z odbiorcami końcowymi przyłączonymi do sieci dystrybucyjnej operatora systemu dystrybucyjnego, z którego wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa, od dnia wydzielenia, o którym mowa w art. 11c ust. 2, stosuje taryfę dla energii elektrycznej zatwierdzoną przed tym dniem przez prezesa URE dla operatora systemu dystrybucyjnego, z którego wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa niezwiązaną z działalnością dystrybucyjną, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2007 r.

Źródło: Projekt nowelizacji prawa energetycznego


KRZYSZTOF GOLACHOWSKI

krzysztof.golachowski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA