reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Akceptacja unijnych przepisów

Akceptacja unijnych przepisów

Przedsiębiorcy uważają, iż projekt konstytucji europejskiej zapewnia większe bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej niż prawo krajowe.


Katedra Prawa Europejskiego UW prof. Eugeniusza Piontka na zlecenie Business Centre Club zapytała 2 tys. przedsiębiorców, co myślą o eurokonstytucji i zapisach gwarantujących prawa obywatelskie, w tym prawo do prowadzenia działalności gospodarczej.


Z badań wynika, że na pytanie o stopień akceptacji unijnych przepisów dotyczących prowadzenia interesów oraz gwarancji praw i systemu dochodzenia sprawiedliwości pozytywnie odpowiedziało aż 93 - 99 proc.


- Nie dziwi mnie to, gdyż już 40 instytucji kontroluje biznes w Polsce, a liczba spraw w sądach z racji oskarżeń i pomówień przeciwko przedsiębiorcom wzrosła w ostatnim okresie o 300 proc. - podkreśla prezes BCC Marek Goliszewski.


Z akceptacją przedsiębiorców spotyka się też wpływ instytucji europejskich na kraje członkowskie, zwłaszcza w ekonomii - od 84,5 do 96,5 proc. odpowiedzi pozytywnych.


78 proc. pytanych za słuszne uznało wprowadzenie zasady, że prawo europejskie ma bezwzględne pierwszeństwo przed prawem krajowym. 75,5 proc. uważa zaś, że rząd nie powinien stawiać weta, jeśli polskie stanowisko nie zostanie przyjęte przez pozostałe kraje członkowskie, ale 17,5 proc. uznało, że powinien, 7 proc. nie miało zdania. Na koniec zapytano: czy ewentualne pozytywne odpowiedzi na wcześniejsze pytania oznaczałyby utratę przez Polskę suwerenności? Zaprzeczyło 87,5 proc., a poparło tylko 6,5 proc.


Przedsiębiorcy opowiadają się też za eurokonstytucją.


- W Radzie Europy dąży się do osiągnięcia konsensusu. Tylko niespełna 7 proc. uchwał poddawanych jest głosowaniu - stwierdził prof. Piątek.


ZBIGNIEW ŻUKOWSKI

zbigniew.zukowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama