REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Windykacja należności, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od czego może ubezpieczyć się przedsiębiorca?

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą potrzebuje pewnej ochrony dla swojej firmy. Częstą formą zabezpieczenia, obok standardowych ubezpieczeń mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy oraz z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak poprawnie wypełnić formularz rekrutacyjny na samozatrudnienie?

Mieszkańcy województwa mazowieckiego mają obecnie niebywałą szansę na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie unijnej dotacji na założenie własnego biznesu. Wszystko, co muszą zrobić to złożyć poprawnie wypełniony formularz rekrutacyjny i wziąć udział w procesie selekcji. Najlepiej ocenieni kandydaci wezmą udział w cyklu szkoleń oraz będą mieli szansę skorzystać z pomocy finansowej nawet do 40 tys. złotych.

Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Zwolnienie z pracy jest zawsze trudnym przeżyciem. Dlatego do osób zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniem pomocną dłoń wyciąga Unia Europejska. W ramach projektu skierowanego do mieszkańców województwa mazowieckiego można dowiedzieć się jak założyć własny biznes i jak przezwyciężyć trudności związane z jego prowadzeniem. Dla najlepszych przewidziano także wsparcie finansowe, dzięki któremu będziemy mogli na przykład wyposażyć naszą firmę w niezbędny sprzęt i urządzenia. Wszystko, co trzeba zrobić to wziąć udział w rekrutacji. Warto się jednak pośpieszyć – przyjmowanie zgłoszeń trwa tylko do 14 lutego.

Jak zmieniły się składki ZUS w 2011 roku? - krok po kroku

Od 1 stycznia 2011 obowiązuje nowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Wzrosło o 69zł w stosunku do roku 2010 i obecnie wynosi 1386zł brutto. Zmiana ta jest szczególnie istotna dla przedsiębiorcy, dla którego wzrosną składki, które należy odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Prowadzenie egzekucji wiąże się oczywiście z kosztami. Te zależą od rodzaju egzekwowanego świadczenia, jego wartości, a także nakładu pracy komornika. Przy wyliczaniu kosztów bierze się też pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas komornik pobiera określony przepisami prawa procent tego wynagrodzenia.

Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Niespłacanie swoich zobowiązań może skutkować postępowaniem sądowym, w wyniku którego wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy, co pozwoli mu na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne wiąże się oczywiście z kosztami. Warto wiedzieć jak kształtują się owe koszty, w przypadku egzekucji różnych rodzajów świadczeń. Najprostszym podziałam egzekwowanych świadczeń jest podział na pieniężne i niepieniężne.

Jaka jest rola doradcy w biznesie?

Podejmując istotne dla siebie decyzje życiowe czy zawodowe, bardzo często zasięgamy rady innych. Sugerujemy się czyjąś opinią usłyszaną na podobny temat; albo pytając wprost kogoś z bliższego czy dalszego otoczenia; albo i nie wprost, sugerując w pytaniu, że chodzi o problem dotyczący kogoś innego lub wręcz problem teoretyczny. Nawet, gdy nie czynimy tak zawsze, to chyba trudno o pomyłkę, jeśli powiem, że czynimy tak wszyscy. Takie zachowanie jest po prostu naturalne i ułatwia nam podejmowanie ważnych decyzji, nawet, jak ostatecznie pozostajemy przy swoim własnym zdaniu.

Postępowanie egzekucyjne, czyli kilka praktycznych porad, na które warto zwrócić uwagę

Występując w obrocie każdy podmiot powinien liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej, swojej lub kontrahenta, a tym samym niemożnością regulacji wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji jest oczywiście możliwość zainicjowania postępowania przed sądem i dochodzenie tam swoich roszczeń. Jeżeli sąd zaś uzna roszczenie za zasadne, orzeczenie zapadłe w tej kwestii stanowi podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Wydaje się, że każdy wie jak postępowanie egzekucyjne wygląda, jakie wiążą się z tym działania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii, które mogą mieć bardzo znaczący wpływ na egzekucję należności.

REKLAMA

Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Prowadzenie działalności gospodarczej często związane jest z zawieraniem umowy najmu lokalu. Co zrobić, gdy lokal, na który się zdecydowaliśmy nie spełnia naszych oczekiwań? W jaki sposób możemy doprowadzić do rozwiązania stosunku najmu? Przeczytaj porady eksperta.

Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne może zostać zawieszone?

Postępowanie egzekucyjne niesie pomoc podmiotowi, który domaga się ochrony swojego roszczenia. Istnieją jednak przypadki, w których postępowanie zostaje zawieszone, z urzędu, bądź też na wniosek uprawnionego do żądania tego podmiotu.Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone?

Egzekucja nie przynosi rezultatu? Sprawdź w jaki sposób można temu zaradzić!

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien liczyć się z ewentualnością zawarcia umowy z kontrahentem, który nie będzie w stanie uregulować swojej należności. W takiej sytuacji przedsiębiorca może być zmuszony, w celu dochodzenia swoich roszczeń, wystąpić do sądu. Jeżeli w postępowaniu roszczenie zostanie uznane za zasadne, może od przystąpić do egzekucji tego roszczenia. Może jednak mieć miejsce sytuacja, w której pomimo egzekucji roszczenie nie zostanie zaspokojone w pełni.

W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

W przypadku zaistnienia sytuacji niemożliwości uzyskania należnego roszczenia wierzycielowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu w celu uzyskania swojej należności. Jeżeli sąd uzna roszczenie za zasadne i wyda w tym przedmiocie orzeczenie, jest to pierwszy krok do wszczęcia egzekucji.

Czy zamówienia publiczne są dostępne dla innowacyjnych firm?

Współpraca zamawiającego z instytucjami odpowiedzialnymi za rozpoznawanie ofert oraz kierowanie się odpowiednim stosunkiem ceny do jakości – stosowanie tych zasad w zamówieniach publicznych pozwoli na korzystanie z nich firmom innowacyjnym. Co powinien zrobić zamawiający, aby wśród wykonawców mogli znaleźć się przedsiębiorcy drażający nowe rozwiązania?

Jak funkcjonuje system zamówień publicznych?

Przekazanie na rzecz organów administracji publicznej środków pieniężnych, które nie są ich własnością, wymaga funkcjonowania zabezpieczenia przed niewłaściwym ich wydatkowaniem. Rolę taką ma pełnić system zamówień publicznych. Jak funkcjonuje?

Czy zamówienie publiczne można podzielić na części?

Podział zamówienia publicznego na części jest dopuszczalny tylko w przewidzianych przez prawo sytuacjach. Powody gospodarcze, technologiczne czy związane ze zdolnością finansową zamawiającego stanowią jedynie niektóre z nich.

Czy zamówienia publiczne są przyjazne dla małych przedsiębiorców?


Ustawa Prawo zamówień publicznych statuuje zasadę równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku. Czy oznacza to, że w praktyce zamówienia są przyjazne również dla małych firm?

Czy wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne?

Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne w formie konsorcjum. Czym ono jest? Przeczytaj.

Kto uczestniczy w zamówieniu publicznym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w systemie zamówień publicznych uczestniczyć mogą różne podmioty. Będzie to więc każda osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Praktyka wprowadza jednak pewne ograniczenia. Kto więc faktycznie może być zamawiającym, a kto wykonawcą?

Jakie bariery napotyka sektor MŚP przy zamówieniach publicznych?

Sektor małych i średnich przedsiębiorców nie posiada żadnych preferencji w przystępowaniu do zamówień publicznych. Dodatkowo, obowiązujące przepisy stawiają przed nim szereg barier dostępowych. W jaki sposób firmy mogą sobie z nimi poradzić?

Jak rozwinąć firmę w branży budowlanej?

Mimo trwającego kryzysu, rok 2010 obfitował w ważne wydarzenia dla branży budowlanej. Firmy należące do tego segmentu gospodarki podjęły wyzwania stawiane jej przez rynek. Większość przedsiębiorców zdecydowała postawić na bezpośrednią komunikację z klientami. Jakimi innymi sposobami można rozwijać firmę budowlaną?

Żłobek i klub dziecięcy - nowe zasady zakładania

Sejm przyjął 5 stycznia 2011 roku ustawę o opiece nad dziećmi do lat trzech. Tzw. ustawa żłobkowa wprowadza nowe rozwiązania dotyczące zasad zakładania i prowadzenia placówek, w których sprawowana jest opieka na dziećmi. Jakie odmienne uregulowania przyjął nasz ustawodawca?

Czy przedsiębiorca zapłaci odszkodowanie za agresywnego ochroniarza?

Pracownicy firm ochroniarskich nie mogą bezprawnie naruszać dóbr osobistych odwiedzających sklep klientów. Ofiary agresji ze strony ochrony mogą wystąpić o odszkodowanie do przedsiębiorcy, który jest właścicielem placówki.

Do kiedy przedsiębiorca musi przeprowadzić inwentaryzację?

Przedsiębiorca musi zakończyć inwentaryzację do 15 stycznia. W przypadku rozliczenia ujawnionych różnic termin upływa 25 marca.

Egzekucja z ruchomości - zajęcie

Egzekucja z ruchomości jest jednym ze sposobów egzekucji, który winien wskazać wierzyciel we wniosku egzekucyjnym, aby komornik mógł prowadzić postępowanie z majątku ruchomego dłużnika.

Egzekucja z ruchomości - sprzedaż

Po dokonaniu zajęcia ruchomości, komornik wyznacza ich licytację, celem sprzedaży. Sprzedaż zajętych ruchomości następuje na pierwszej licytacji za ¾ kwoty ich oszacowania, a na drugiej licytacji za ½ tejże kwoty.

Jaką PKWiU stosować w 2011 roku?

Od 1 stycznia 2011 roku ustawy, których przedmiotem regulacji są podatki dochodowe, odsyłają do nowej klasyfikacji statystycznej z 2008 roku.

Jaka stawka VAT dla książek?

Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?

Jak szybko uzyskać odszkodowanie?

Wiele firm narzeka na wydłużone okresy oczekiwania na wypłatę odszkodowania. Wbrew pozorom można jednak uniknąć i uzyskać pieniądze szybko i sprawnie. Wystarczy trzymać się prostych zasad, którym ten artykuł będzie poświęcony.

Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Pożar, powódź czy huragan mogą przydarzyć się w każdej firmie. W prowadzenie działalności wpisane jest ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością żaden przedsiębiorca nie chciałaby na własnej skórze przekonać się jakie są faktyczne skutki niespodziewanych wypadków i siły wyższej.

Sprawdź, czy masz prawo do podatku liniowego

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym, zwanym także podatkiem płaskim. Na czym polega podatek liniowy i kto ma do niego prawo?

Składka ZUS większa o prawie 600 zł!

Czy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest kosztem firmy?

Jeśli zatrudniasz na dzień 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty musisz utworzyć Zakładowego funduszu Świadczeń Socjalnych. Gdy zatrudniasz mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, masz dwie możliwości. Jakie? Czytaj w poniższym artykule.

Jakie dotacje dla zwalnianych pracowników w województwie pomorskim?

Utrata pracy nie musi już spędzać snu z powiek. Może być szansą na zdobycie nowych kwalifikacji oraz na otrzymanie unijnej dotacji na założenie własnego biznesu. Takie możliwości oferuje Europejski Fundusz Społeczny w województwie pomorskim. Właśnie trwa rekrutacja uczestników projektu, którego celem jest wsparcie pracodawców i pracowników pomorskich firm przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne.

Jakie są zalety a jakie wady karty podatkowej?

Musisz wiedzieć, że nie każda działalność gospodarcza może być rozliczana w formie karty podatkowej. Kto zatem może skorzystać z karty podatkowej i jakie są jej zalety i wady?

Własny biznes - papierologia bez dochodu?

Zdarza się, że człowiek wpadnie na pomysł własnego biznesu, jakiegoś pomysłu na zarabianie pieniędzy. Co do pomysłu to inwencję twórczą pozostawię po stronie Państwa. Za to zajmę się drugą istotną rzeczą jaką jest „papierologia”. Jest to ta część działalności, która sama w sobie nie przynosi dochodu (zazwyczaj), za to jej zaniedbanie może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz straty wielu pieniędzy.

Jak zarejestrować pojazd drogą elektroniczną?

Od Nowego Roku możemy zarejestrować pojazd także przez Internet. Jest to możliwe dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. z 2009 r., nr 74, poz. 634). 1 stycznia 2011 r. weszły w życie przepisy dotyczące zasad rejestracji pojazdu drogą elektroniczną.

Pozycja za kierownicą – jaki wpływ ma na jazdę oraz nasze bezpieczeństwo

Chcąc przyjąć odpowiednią pozycję za kierownicą powinniśmy na samym początku zastanowić się jaki jest jej wpływ na prowadzenie przez nas samochodu.

Czy przedsiębiorca może być inwestorem giełdowym?

Właściciele firm wielokrotnie cierpią na deficyt wolnego czasu. Czy wobec tego, przedsiębiorcy w ogóle powinni myśleć o inwestowaniu na giełdzie?

Kiedy powtórnie firma skorzysta ze zwolnienia VAT?

Prawo do skorzystania ze zwolnienia w zakresie podatku VAT przysługuje podatnikom, którzy dokonali rejestracji dla potrzeb podatku VAT w 2010 r. Ustawodawca wymaga jednak, aby kwota obrotu w 2010 r. przekroczyła 100 000 zł, ale nie przekroczyła 150 000 zł.

Co oznacza, że dłużnik jest zobowiązany przemiennie?

Czasami spełnienie świadczenia, do którego zobowiązany jest dłużnik może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń. Jest to tzw zobowiązanie przemienne. Jaki wpływ na spełnienie tego, a nie innego świadczenia ma wierzyciel?

Na czym polega solidarna odpowiedzialność dłużników za zobowiązania?

Zobowiązanie dłużników wobec wierzyciela może mieć charakter solidarny. Na czym polega zasada solidarności dłużników i jaki ma ona skutek wobec wierzyciela?

Jak długo operator może przechowywać dane osobowe w serwisach internetowych?

Korzystając z usług oferowanych w ramach serwisów internetowych takich jak serwisy ogłoszeniowe, czy serwisy aukcyjne, nierzadko przesyłamy ich operatorom swoje dane osobowe. Z danych tych operator serwisu korzysta na potrzeby świadczonej nam usługi, w tym aby skutecznie kontaktować z nami, lub by dokonywać rozliczeń za zamieszczenie ogłoszenia lub aukcji w serwisie. Przesłane operatorowi dane są gromadzone na jego serwerze. Powstaje jednak pytanie – jak długo operator może te dane przechowywać.

Jak założyć klinikę weterynaryjną – pozwolenia

Klinikę weterynaryjną może otworzyć i prowadzić każdy (czy to osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej). Ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie ograniczeń prawnych.

Jak przygotować samochód przed zimowymi podróżami?

Patrząc za okno, można uznać, że na tegoroczne przygotowania samochodu do zimy jest już za późno, ale niebawem ferie i czas wzmożonych podróży szczególnie w góry, gdzie przyda się nie tylko dobry samochód, ale i szereg niezbędnych zimowych akcesoriów.

Jak założyc klinikę weterynaryjną - lokal

Lokal przeznaczony na taki gabinet powinien być wyposażony w szczególności w pokój przyjęć z poczekalnią, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych, sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, zaplecze sanitarne i socjalne.

Czy samochody służbowe mogą być monitorowane przez GPS?

Głównymi użytkownikami urządzeń GPS do monitorowania floty są spółki transportowe, dostawcze. Bardzo rzadko zaś tego typu praktyki stosują firmy, które biorą w leasing lub wynajem długoterminowy auta (typowo) osobowe.

Jak założyć klinikę weterynaryjną - pomysł

Każdy może zostać właścicielem gabinetu weterynaryjnego, ale pracownicy, w tym kierownik, muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje. Podejmując decyzję o otwarciu takiego przedsięwzięcia trzeba przede wszystkim dokonać wyboru rodzaju placówki.

Czym są programy vendorskie?

Programy vendorskie to programy sprzedaży znanych marek oparte na umowie między daną marką a firmą leasingową, która finansuje dane produkty/usługi. Inaczej mówiąc, program vendorski umożliwia finansowanie poprzez leasing produktów oferowanych przez określonego dostawcę.

Jakie są tryby udzielania zamówień – negocjacje z ogłoszeniem?

Ustawa Prawo zamówień publicznych nakłada na zamawiającego liczne obowiązki oraz nadaje mu nie mniej uprawnień. Zasadniczym przywilejem zamawiającego jest możliwość wyboru trybu postępowania.

Jakie są zasady doboru kryteriów oceny w zamówieniach publicznych?

Cena, a może koszty eksploatacji, długość gwarancji lub termin wykonania? Jakie kryteria oceny stosowane są w przypadku zamówień publicznych? Przeczytaj.

REKLAMA