| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Jak przygotować samochód przed zimowymi podróżami?

Jak przygotować samochód przed zimowymi podróżami?

Patrząc za okno, można uznać, że na tegoroczne przygotowania samochodu do zimy jest już za późno, ale niebawem ferie i czas wzmożonych podróży szczególnie w góry, gdzie przyda się nie tylko dobry samochód, ale i szereg niezbędnych zimowych akcesoriów.

Aby solidnie i profesjonalnie przygotować samochód do zimy trzeba pomyśleć o tym już… w październiku. Podstawą jest oczywiście sezonowa wymiana opon, która co roku przysparza kierowcom sporo nerwów. Każdemu zależy na czasie, jakości obsługi i mobilności. Równie wcześnie warto zweryfikować stan akumulatora i czystość klemów oraz sprawdzić stan instalacji elektrycznej, jeżeli eksploatujemy starszy pojazd.

Zanim nastaną mrozy oraz przed każdą dłuższą zimowa podróżą kierowcy powinni uzupełnić wszelkie płyny – w tym szczególnie ważny płyn hamulcowy (dotyczy starszych pojazdów lub gdy jesteśmy drugim lub trzecim właścicielem i nie znamy historii serwisowej) i płyn do spryskiwaczy. Wymiana tego ostatniego z letniego na zimowy jest szczególnie ważna, gdyż zamarznięcie letniego płynu w zbiorniku może grozić nie tylko pęknięciem zbiornika, przepaleniem silnika w pompie spryskiwacza, ale nawet poważniejszymi uszkodzeniami całej instalacji. Koszty naprawy mogą znacznie wzrosnąć w pojazdach wyposażonych w wysokociśnieniowe spryskiwacze reflektorów, szczególnie ksenonowych.

Pamiętajmy, że w momencie przepalenia bezpiecznika przestają działać inne elementy wyposażenia elektrycznego danego obwodu np. w modelu Opel Astra III elektryczne otwieranie tylnej klapy bagażnika. Przegapienia momentu, w którym należy wlać zimowy płyn, może nas zatem kosztować sporo nerwów i kilka niepotrzebnie wydanych złotych.

Polecamy: Na co uważać wykupując assistance?

Podczas przygotowywania auta do zimy i zimowych podróży musimy również pamiętać o wyposażeniu się w pakiet niezbędnych akcesoriów, wśród których musi znaleźć się zmiotka, skrobaczka do szyb, odmrażacze do szyb i zamków, linka holownicza do wyciągania auta z zaspy, rękawiczki, łańcuchy na koła dla osób poruszających się po trudno dostępnych drogach.

Wyruszając w dłuższą podróż zimą, zabierzmy ze sobą również łopatę, koc lub śpiwór. Oczywiście nie zapominajmy zweryfikować czy mamy trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę oraz apteczkę, które i tak powinny być na wyposażeniu samochodu.

W samochodach z uszczelkami drzwi starszego typu należy lekko posmarować uszczelki teflonem lub wazeliną, aby przy większych mrozach nie mieć trudności z otwarciem auta. Z takiej usługi można też skorzystać na większości myjni.

Jeśli jeździmy samochodami z silnikami diesla, pamiętajmy też o profilaktycznym stosowaniu płynu obniżającego wytrącanie się parafiny z oleju napędowego. Warto stosować już przy temperaturze -15 stopni C, szczególnie, jeżeli prognozy pogody wskazują dalsze planowane spadki temperatury.

Planując dłuższą trasę uwzględnijmy dłuższy czas przejazdu i zapoznajmy się z prognozami pogody.

Polecamy: Leasing a szkoda komunikacyjna

Czytaj także

Ekspert:

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby solidnie i profesjonalnie przygotować samochód do zimy trzeba pomyśleć o tym już w październiku.
Aby solidnie i profesjonalnie przygotować samochód do zimy trzeba pomyśleć o tym już w październiku.

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »