reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Sprawdź, czy masz prawo do podatku liniowego

Sprawdź, czy masz prawo do podatku liniowego

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym, zwanym także podatkiem płaskim. Na czym polega podatek liniowy i kto ma do niego prawo?

Podatek liniowy, wprowadzony w Polsce w 2004 r., polega na obliczaniu zobowiązania podatkowego wedle jednej, 19-proc. stawki, niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, są obowiązani do złożenia do 20 stycznia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z prawa do podatku liniowego może skorzystać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki nie posiadającej osobowości prawnej, pod warunkiem że nie będzie uzyskiwała przychodów ze świadczenia usług odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Przeczytaj koniecznie Jak przeprowadzić remanent?

W 2011 r. złagodzono stanowisko w sprawie zastosowania podatku liniowego przez „samo zatrudnionych”, umożliwiając im skorzystanie z prawa do podatku liniowego już w roku następującym po ustaniu stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Polecamy VAT 2011

Wybierając opodatkowanie podatkiem liniowym musimy pamiętać, że tracimy prawo do zastosowania kwoty wolnej od podatku, ulg i odliczeń podatkowych czy wspólnego rozliczania z małżonkiem. Wybór tej formy opodatkowania zaleca się przy dochodzie z działalności przekraczającym 96 385,00 złotych.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2011 r. złagodzono stanowisko w sprawie zastosowania podatku liniowego przez „samo zatrudnionych”
W 2011 r. złagodzono stanowisko w sprawie zastosowania podatku liniowego przez „samo zatrudnionych”

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama