| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Sprawdź, czy masz prawo do podatku liniowego

Sprawdź, czy masz prawo do podatku liniowego

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym, zwanym także podatkiem płaskim. Na czym polega podatek liniowy i kto ma do niego prawo?

Podatek liniowy, wprowadzony w Polsce w 2004 r., polega na obliczaniu zobowiązania podatkowego wedle jednej, 19-proc. stawki, niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, są obowiązani do złożenia do 20 stycznia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z prawa do podatku liniowego może skorzystać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki nie posiadającej osobowości prawnej, pod warunkiem że nie będzie uzyskiwała przychodów ze świadczenia usług odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Przeczytaj koniecznie Jak przeprowadzić remanent?

W 2011 r. złagodzono stanowisko w sprawie zastosowania podatku liniowego przez „samo zatrudnionych”, umożliwiając im skorzystanie z prawa do podatku liniowego już w roku następującym po ustaniu stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Polecamy VAT 2011

Wybierając opodatkowanie podatkiem liniowym musimy pamiętać, że tracimy prawo do zastosowania kwoty wolnej od podatku, ulg i odliczeń podatkowych czy wspólnego rozliczania z małżonkiem. Wybór tej formy opodatkowania zaleca się przy dochodzie z działalności przekraczającym 96 385,00 złotych.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »