| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie są zalety a jakie wady karty podatkowej?

Jakie są zalety a jakie wady karty podatkowej?

Musisz wiedzieć, że nie każda działalność gospodarcza może być rozliczana w formie karty podatkowej. Kto zatem może skorzystać z karty podatkowej i jakie są jej zalety i wady?

Specyficzną formą płacenia podatku dochodowego jest karta podatkowa. Należy jednak pamiętać, że nie każda działalność gospodarcza może być rozliczana w tej formie. Z karty podatkowej korzystać mogą przede wszystkim małe zakłady usługowe lub wytwórcze: usługi zegarmistrzowskie, krawieckie, handel detaliczny, niektóre rodzaje działalności gastronomicznej, wolne zawody w zakresie ochrony zdrowia. Wszystkie rodzaje działalności, które mogą zostać objęte kartą podatkową, wymienione są szczegółowo w załączniku do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Z kartą podatkową związanych jest kilka ograniczeń, m.in. brak możliwości korzystania z usług firm podwykonawczych, możliwość zatrudnienia pracowników tylko na umowę o pracę, ograniczenie dla współmałżonka, który nie może wykonywać działalności w tym samym zakresie.

Wszystko o karcie podatkowej znajdziesz tutaj >>

W przypadku wyboru karty podatkowej zgłoszenia dokonuje się na druku PIT-16. Oświadczenie składa się nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego – przed rozpoczęciem działalności. Jeżeli do dnia 20 stycznia podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie.

W przypadku karty wysokość podatku nie jest uzależniona od wysokości dochodu, ale od: wielkości miejscowości, w której prowadzona jest działalność, liczby zatrudnianych pracowników oraz rodzaju prowadzonego biznesu. Podatek za dany rok wymierzany jest decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego. Ustalony podatek płatny jest w terminie do siódmego dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień – w terminie do dnia 28 grudnia.

Polecamy serwis VAT 20011

Rozliczenie roczne tego podatku należy złożyć na druku PIT-16A do dnia 31 stycznia. W deklaracji wykazujemy jedynie zapłacone i odliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Brysiewicz

Krzysztof Brysiewicz, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »