| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie są zalety a jakie wady karty podatkowej?

Jakie są zalety a jakie wady karty podatkowej?

Musisz wiedzieć, że nie każda działalność gospodarcza może być rozliczana w formie karty podatkowej. Kto zatem może skorzystać z karty podatkowej i jakie są jej zalety i wady?

Specyficzną formą płacenia podatku dochodowego jest karta podatkowa. Należy jednak pamiętać, że nie każda działalność gospodarcza może być rozliczana w tej formie. Z karty podatkowej korzystać mogą przede wszystkim małe zakłady usługowe lub wytwórcze: usługi zegarmistrzowskie, krawieckie, handel detaliczny, niektóre rodzaje działalności gastronomicznej, wolne zawody w zakresie ochrony zdrowia. Wszystkie rodzaje działalności, które mogą zostać objęte kartą podatkową, wymienione są szczegółowo w załączniku do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Z kartą podatkową związanych jest kilka ograniczeń, m.in. brak możliwości korzystania z usług firm podwykonawczych, możliwość zatrudnienia pracowników tylko na umowę o pracę, ograniczenie dla współmałżonka, który nie może wykonywać działalności w tym samym zakresie.

Wszystko o karcie podatkowej znajdziesz tutaj >>

W przypadku wyboru karty podatkowej zgłoszenia dokonuje się na druku PIT-16. Oświadczenie składa się nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego – przed rozpoczęciem działalności. Jeżeli do dnia 20 stycznia podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie.

W przypadku karty wysokość podatku nie jest uzależniona od wysokości dochodu, ale od: wielkości miejscowości, w której prowadzona jest działalność, liczby zatrudnianych pracowników oraz rodzaju prowadzonego biznesu. Podatek za dany rok wymierzany jest decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego. Ustalony podatek płatny jest w terminie do siódmego dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień – w terminie do dnia 28 grudnia.

Polecamy serwis VAT 20011

Rozliczenie roczne tego podatku należy złożyć na druku PIT-16A do dnia 31 stycznia. W deklaracji wykazujemy jedynie zapłacone i odliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »