reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaką PKWiU stosować w 2011 roku?

Jaką PKWiU stosować w 2011 roku?

Od 1 stycznia 2011 roku ustawy, których przedmiotem regulacji są podatki dochodowe, odsyłają do nowej klasyfikacji statystycznej z 2008 roku.

Nowa Polska Klasyfikacja Towarów i Usług (PKWiU) z 2008 roku od 1 stycznia 2011 roku jest przedmiot odwołań ustaw o podatkach dochodowych (PIT,CIT). O tym, że stosowana ma być akurat ta klasyfikacja (dotychczas obowiązywała PKWiU 1997) mówi ustawa z 24 września o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 219, 1442).

Nowa klasyfikacja została wprowadzona wraz z wejściem w życie 1 stycznia 2009 roku rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania w 2011 roku?

Jednakże do opodatkowania PIT, CIT, a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej zachowane zostało wykorzystanie PKWiU z 1997 r. Zastosowanie znalazła ona jednak tylko do końca 2010 roku.

Celem wprowadzania nowej klasyfikacji jest wykorzystanie nowych symboli i nazw grupowań określonych w PKWiU z 2008 r., z wyłączeniem merytorycznej zmiany przepisów podatkowych.

PKWiU 2008 jest stosowane od 1 stycznia 2010 roku w ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. W dniu 31 grudnia 2009 r. przestał bowiem obowiązywać okres przejściowy równoległego stosowania PKWiU 2004.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama