Jak wybrać formę opodatkowania w 2011 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Należy pamiętać, że jeśli przedsiębiorca nie zamierza zmieniać dotychczasowych zasad rozliczania podatku, obowiązujących go w 2010 r., nie musi o tym informować urzędu skarbowego.
REKLAMA
Kto składa?
Oświadczenie powinni złożyć między innymi:
• przedsiębiorcy oraz podatnicy uzyskujący przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, którzy chcą w 2011 r. zmienić formę opodatkowania (np. z ryczałtu ewidencjonowanego na zasady ogólne lub z zasad ogólnych na ryczałt ewidencjonowany);
• przedsiębiorcy, którzy chcą w 2011 r. opodatkowywać dochody podatkiem liniowym, a w 2010 r. stosowali inny sposób opodatkowania;
• przedsiębiorcy, którzy chcą w 2011 r. opodatkowywać dochody według skali podatkowej, a w 2010 r. stosowali podatek liniowy;
• małżonkowie (między którymi istnieje wspólność majątkowa) nie prowadzący pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskujący przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli zdecydują o opodatkowaniu w 2011 r. ryczałtem ewidencjonowanym całości przychodu przez jednego z nich (takie oświadczenie składa się odrębnie na każdy rok podatkowy).
Polecamy: Jak przeprowadzić remanent?
Ograniczenia w ryczałcie
W przypadku wyboru opodatkowania dochodów ryczałtem ewidencjonowanym w 2011 r. należy pamiętać o pewnych ograniczeniach. Przedsiębiorcy kontynuujący działalność mogą opłacać ryczałt, jeżeli w 2010 r.:
REKLAMA
• przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, nie przekroczyły
kwoty 591.975,00 zł;
• uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 591.975,00 zł.
Jeżeli podatnik chciałby opłacać ryczałt ewidencjonowany w 2011 r. kwartalnie, to jego przychody z działalności prowadzonej samodzielnie (lub przychody spółki, w której jest wspólnikiem) nie mogą przekroczyć w 2010 r. kwoty 98.662,50 złotych.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Autor: Bożena Gadomska, księgowa Tax Care
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.