Jak założyć klinikę weterynaryjną - pomysł
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy przewidują pięć rodzajów działalności leczniczej dla zwierząt: gabinet weterynaryjny, przychodnię weterynaryjną, lecznicę weterynaryjną, klinikę weterynaryjną oraz weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.
Kolejna ważną decyzją jaka trzeba podjąć na początku jest forma prawna jaką ma przyjąć tego typu działalność. Najpopularniejszymi – jeśli chodzi o kliniki weterynaryjne – są jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna i dla ludzi wykonujących tzw. wolne zawody, do których zaliczamy lekarzy weterynarzy – spółka partnerska.
REKLAMA
Przed rozpoczęciem działalności zakładu leczniczego dla zwierząt musimy uzyskać wpis do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt, którą prowadzi właściwa, ze względu na miejsce siedziby zakładu leczniczego dla zwierząt, okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna. Podstawą podjęcia przez okręgową radę lekarsko-weterynaryjną uchwały w sprawie wpisu zakładu leczniczego dla zwierząt do ewidencji jest wniosek kierownika zakładu.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Wniosek
Po złożeniu wniosku w biurze okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej nasz przyszły zakład odwiedzi komisja, która zweryfikuje dane zawarte we wniosku z wymogami formalnymi zawartymi w ustawie o zakładach leczniczych dla zwierząt oraz rozporządzeniach szczegółowych i jeżeli nie stwierdzi uchybień, to okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna podejmie uchwałę o wpisie zakładu leczniczego dla zwierząt do ewidencji. Wpis ten będzie niezbędny w dalszych pracach organizacyjnych, a także po to, abyśmy mogli dokonywać zakupu środków farmaceutycznych i materiałów medycznych w hurtowniach weterynaryjnych.
W procesie rejestracji zakładu leczniczego dla zwierząt mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Zaopatrzenie kliniki
Przed rozpoczęciem działalności otwieranego zakładu leczniczego dla zwierząt warto nawiązać stałą współpracę z hurtownią (hurtowniami) weterynaryjną.
Będzie to dużym ułatwieniem przy zaopatrywaniu się w środki farmaceutyczne, materiały medyczne i sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności. Warto podjąć próbę negocjacji warunków dostaw i płatności za leki, to często pozwala na spore oszczędności na początku działalności.
Ważna informacje można uzyskać m.in.:
www.vetpol.org.pl
Strona Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej
www.weterynarz.com.pl
Portal właścicieli zwierząt i lekarzy weterynarii
Polecamy: Jak napisać biznesplan?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA