REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Strefa euro, Wskaźniki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwyżka euro przed aukcją portugalskich obligacji

Dziś o godz. 11.45 poznamy wyniki aukcji portugalskich obligacji o wartości 1,25 mld EUR. Niepewność wyników podkręca wzrost wartości euro. Może mieć to związek z niedawną deklaracją Chin i Japonii. Oba kraje przejawiają zainteresowanie europejskimi papierami wartościowymi.

Jakie są najmłodsze indeksy na GPW?

Giełda nieustannie kreuje wskaźniki, odwzorowujące koniunkturę w poszczególnych segmentach spółek. Spośród nich najkrócej istnieje indeks, gromadzący firmy, które regularnie wypłacają dywidendę. Trudno przewidzieć, czy spotka go podobny los co TechWIG.

Wypowiedź Bratkowskiego umocniła złotego

Złoty nie mógł pozostać obojętny na wypowiedź Andrzeja Bratkowskiego. Członek Rady Polityki Pieniężnej orzekł, że dla gospodarki najkorzystniejszy byłby kurs EUR/PLN na poziomie 3,70-3,80, a do końca roku wartość złotego może wzrosnąć nawet do 3,50.

Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

Zastanawiając się, jaki fundusz wybrać, stajemy przed trudnym zadaniem. Oferta jest bogata i i zdecydowanie wykracza poza granice Polski. Istnieją jednak specjalne metody selekcji państw, które posiadają ponadprzeciętny potencjał wzrostu cen akcji. Jedną z nich jest zastosowanie wskaźnika PEG (ang. Price/Earnings to Growth), czyli Cena/Zysk do stopy wzrostu zysków.

REKLAMA

Japonia kupi obligacje wyemitowane przez EFSF

Coraz więcej krajów poczuwa się do udzielenia wsparcia, chociaż symbolicznego, przechodzącej kryzys strefie euro. Leży to w ich interesie polityczno-gospodarczym. Minister finansów Japonii Yoshihiko Noda zadeklarował dzisiaj gotowość kupienia około 20 proc. obligacji, jakie zostaną w styczniu wyemitowane przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF). Ze środków uzyskanych ze sprzedaży zostanie sfinansowana obiecana pomoc dla Irlandii.

Dlaczego główny indeks WIG odnotował spadki, a na światowych rynkach akcji nastąpiły wzrosty?

W pierwszy tydzień miesiąca poznajemy wskaźniki PMI, pochodzące z Indeksów Menedżerów Logistyki, które zalicza się do tzw. wskaźników wyprzedzających koniunktury. Są to jedne z najskuteczniejszych narzędzi analityków i inwestorów, służących do prognozowania przyszłości gospodarek w poszczególnych krajach. To właśnie dzięki umiejętnej analizie możliwe jest trafne rozpoznawanie kierunków głównych trendów na giełdzie.

W co warto było inwestować za granicą w 2010 roku?

W 2010 roku fundusze inwestujące za granicą, na rynkach wschodzących, mogły przynieść nawet przeszło 50% zysku. Osiągnęły one lepsze wyniki niż fundusze polskich akcji.

Presja deprecjacyjna w notowaniach złotego

Mimo że w dniu dzisiejszym nie ukazały się żadne, istotne publikacje, inwestorom nie brakowało emocji. Rano eurodolar zniżkował pod poziom 1,2900. Kurs poszedł w dół, ponieważ obawy, związane z kryzysem fiskalnym Portugalii i Hiszpanii, przybrały na sile.

REKLAMA

Portugalia: nie ma rozmów na temat pomocy ze strony UE

Dwa czynniki złożyły się na poniedziałkowe spadki, od których europejskie rynki rozpoczęły nowy tydzień. Po pierwsze, piątkowa sesja w Stanach wypadła mizernie, ponieważ dane z tamtejszego rynku pracy nie sprostały oczekiwaniom inwestorów. Po drugie, obserwujemy eskalację obaw, związanych z problemami finansowymi Portugalii.

Spekulacje na temat Portugalii osłabiły euro

Dziś obserwujemy niespodziewaną reakcję na piątkowe, dające do myślenia dane na temat amerykańskiego rynku pracy oraz wypowiedź szefa FED, z której wynika, iż gospodarka nie rozwija się wystarczająco szybko, aby zdecydowanie wesprzeć rynek pracy, zaś inflacja nie stanowi zagrożenia.

Jak kształtował się krajowy rynek walutowy w grudniu 2010?

W drugiej połowie grudnia kurs EUR/PLN mieścił się w wąskim przedziale 3,9500 – 4,0000 i poddawał się stabilizacji, która miała miejsce w wyniku spadku aktywności inwestorów i ograniczenia zmienności notowań głównych par walutowych.

Dlaczego znakomite dane z początku stycznia niewiele pomogą giełdom?

Pierwszy tydzień nowego roku był inny niż zawsze, ponieważ dla inwestorów trwał krócej. W poniedziałek giełda w Londynie była zamknięta, co odbiło się negatywnie na handlu, natomiast w czwartek nie funkcjonowała krajowa GPW, czemu winna jest zmiana w podejściu do święta Trzech Króli.

Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

W pierwszym tygodniu styczna nastąpiło umocnienie złotego. Po przerwie sylwestrowej kurs EUR/PLN spadł poniżej wartości 3,9000, idąc w dół w ciągu kilku kolejnych dni i osiągając w piątek pułap 3,8480, który pamiętamy z kwietnia ur. Najbliższe wsparcie dla notowań EUR/PLN znajduje się na poziomie zeszłego minimum, w rejonie 3,8240 zł za euro.

Po pierwszym tygodniu obroty na minusie

Na pierwsze zwiększenie obrotów na giełdzie w tym roku musieliśmy czekać aż do piątku. Taka kolej rzeczy jest tym bardziej zaskakująca, że po wolnym czwartku należało raczej spodziewać się braku aktywności wśród handlujących. Już w pierwszych godzinach notować WIG20 rozpoczął walkę o odzyskanie poziomu 2700 pkt. Ten cel został osiągnięty na chwilę. Dzień zakończył się jednak podobnie, co dwa poprzednie, przewagą podaży.

Niecałe 4 lata dały 40 proc. spadek cen mieszkań w Irlandii

Znany już jest kompletny odczyt inflacji PMI. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury w globalnej gospodarce dla sektora usług przemysłu osiągnął w grudniu poziom 57,1 pkt, wzrastając z 54,5 pkt w listopadzie. Świadczy to o utrzymywaniu się pozytywnych tendencji w światowych gospodarkach.

Dolar umocnił się w stosunku do innych walut

W ciągu ostatnich dwóch dni ugruntowała się pozycja dolara na rynku. Waluta ta umocniła się wskutek opublikowania pozytywnie zaskakujących wskaźników makro dla USA, przez co można liczyć na to, iż FED w niedalekiej przyszłości zmniejszy skalę zakupów obligacji w ramach programu QE2 luz zrezygnuje z wprowadzenia QE3 w dalszej części roku.

Które fundusze akcji zarobiły blisko 40% w roku 2010?

2010 r. przyniósł duże zyski tym, którzy są posiadaczami jednostek funduszy inwestycyjnych. Na 365 funduszy otwartych, przeszło połowa dała zarobek powyżej 10%. Ani jeden fundusz akcji polskich, niestosujący aktywnej alokacji, nie był stratny. Mniej zyskowne okazały się inne grupy.

Efekt stycznia na horyzoncie

Wczorajsze zakończenie dnia na warszawskiej giełdzie podziałało na inwestorów jak kubeł zimnej wody. Dzisiejsza sesja miała słaby start i znalazła się na najniższym od miesiąca poziomie. Po stracie 0,9% WIG osiąga 47,2 tys. pkt., będąc coraz bliżej bardzo silnego wsparcia, które stanowi dolna granica miesięcznej konsolidacji wraz z 6-miesięczną linią trendu zwyżkowego.

Reakcja złotego na wypowiedź M. Belki

Wczoraj wieczorem złoty umocnił się. Kurs EUR/PLN poszedł w dół, w okolice 3,8850, USD/PLN znalazło się pod poziomem 2,92, CHF/PLN – 3,07. Była to reakcja na wypowiedź M. Belka dla agencji Reutera. Prezes NBP zapowiedział m.in. zbliżający się cykl podwyżek stóp procentowych w naszym kraju.

Korekta na GPW

Dziś na warszawskiej giełdzie wszyscy zapomnieli o poniedziałkowym optymizmie. Notowania WIG20 poszły ostro w dół. Również DAX nie wykazywał szczególnie dobrego zachowania, a na Wall Street, w reakcji na publikację dobrych wskaźników makroekonomicznych, odnotowano spadki.

W oczekiwaniu na raport z amerykańskiego rynku pracy

W ostatnich godzinach notowania złotego względem euro nie podlegały większym turbulencjom. Kurs tej pary walutowej zszedł poniż bariery 3,94 i konsolidował się wokół tej wartości. Nie wykluczona jest dalsza zniżka w kierunku 3,90, sądząc po analizie technicznej.

Jakie trendy panują na rynkach wymiany walut?

Dokładne szacowanie kursów walutowych mija się z celem. Nie znaczy to jednak, że nie warto obserwować trendów, jakim podlegają najciekawsze dla nas pary walutowe. Analiza punktów zwrotnych w zachowaniu poszczególnych walut oraz wyjaśnianie ich genezy są bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji finansowych, a co ważniejsze – skuteczniejsze od konkretnych prognoz.

Noworoczne umocnienie złotego

Wraz z nadejściem nowego roku polska waluta lekko umocniła się. Wczoraj kurs EUR/PLN zszedł z poziomu ok. 3,9600 do pułapu 3,9450. Zniżka jest kontynuowana podczas dzisiejszej sesji. Notowania EUR/PLN spadły już poniżej 3,9400.

Eksport lokomotywą polskiej gospodarki

W grudniu odnotowano najwyższy od niemalże siedmiu lat indeks PMI dla Polski, który wyniósł aż 56,3 pkt.-  Najnowszy odczyt wskaźnika zapowiada, że w tym roku to eksport będzie motorem napędowym polskiej gospodarki - mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Podwyżka stóp w Polsce coraz bardziej realna

W ostatnich godzinach nasza waluta była stosunkowo silna. Kurs EUR/PLN pozostawał w przedziale 3,95-3,96 i nie podlegał w dniu dzisiejszym korekcie wzrostowej. Może to nieco dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że czynnik spekulacyjny w postaci plotek o sprzedaży euro za złotówki na rynku przez Ministerstwo Finansów zdezaktualizował się pod koniec zeszłego tygodnia.

Dłużej tak, ale czy lepiej?

Pierwsza noworoczna sesja przyniosła dwie zasadnicze zmiany. Po pierwsze nastąpiła zmiana godzin pracy giełdy. Po drugie od stycznia stosowany jest inny sposób obliczania obrotów na GPW.

W co najbardziej opłaca się inwestować w 2011 roku?

Jeżeli kryzys fiskalny Eurloandu nie doprowadzi do niewypłacalności banków, jego nasilenie wywoła spadek cen akcji. Mogą to wykorzystać osoby, chcące zainwestować w fundusze inwestycyjne z tego obszaru geograficznego. Natomiast zyski z obligacji prawdopodobnie będą poniżej przeciętnej.

Początek nowego roku na giełdzie

Nasza rodzima waluta zajęła w nowym roku silną pozycję. Kurs EUR/PLN plasuje się w okolicach 3,9600, natomiast notowania USD/PLN, które niedawno spadły aż do poziomu 2,9450, poszły dzisiaj nieco w górę i znalazły się w okolicach pułapu 2,9800.

Noworoczne nastroje na giełdzie dopisują

Zawsze na początku miesiąca ukazują się publikacje wskaźników wyprzedzających koniunktury. W II połowie 2010 r. odczyty PMI w Europie i ISM w Ameryce nie pozostawały bez wpływu na nastroje inwestorów, którzy odnosili się do nich z dużą przezornością, z uwagi na pogorszenie się sytuacji gospodarczej.

Umocnienia franka pod koniec roku

Podczas ostatniego tygodnia w roku 2010 utrzymywała się świąteczna atmosfera. Kurs EUR/PLN podlegał jedynie kilkugroszowym wahaniom, których nie sposób wytłumaczyć w fundamentalny sposób. Jednak w warunkach małej płynności nawet nieduże transakcje potrafią oddziaływać na notowania aktywów.

Giełdy obojętne na dobre dane z USA

W ostatnich godzinach sesji złoty znów zachowywał się różnie względem poszczególnych walut. Konsolidacja EUR/PLN odbywała się wokół relatywnie niskich poziomów, a eurodolar poszedł w górę, co zaowocowało zniżką kursu USD/PLN.

Ponowne osłabienie dolara

Podczas wczorajszej sesji kurs EUR/PLN powrócił w okolice 3,9900 i poszedł w dół. Czwartkowe notowania rozpoczęły się od niewielkiego umocnienia złotego. Para EUR/PLN znalazła się nawet tymczasowo w rejonie 3,9540.

Stabilizacja rodzimej waluty

Spekulacje na temat tego, że Ministerstwo Finansów wymienia euro na złote, sprzyjało umocnieniu naszej waluty.

Jakie są wyniki Indeksu Koniunktury Ekspertów Finansowych na koniec roku 2010?

W grudniu IKEF osiągnął rekordową jak dotychczas wartość 28,4 punktów. Najwięcej ekspertów, bo 40,2%, spodziewało się poprawy koniunktury w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Skutki wzrostu cen mieszkań

Informacje, które napłynęły we wtorek z USA, są gorsze niż oczekiwano. Pogorszyły się nastroje konsumentów, a ceny domów też nie są zgodne z oczekiwaniami. Aktywność inwestorów spadła do minimum, przez co nie ma co liczyć na bardziej zdecydowane ruchy.

Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Ostatnio złoty zachowywał się ambiwalentnie w stosunku do innych walut. Nastąpiła konsolidacja pary EUR/PLN poniżej wartości 4,00, kurs USD/PLN nieznacznie poszedł w górę, zaś notowania CHF/PLN zdecydowanie poszły w dół, aż do nowego, tegorocznego maksimum w rejonie 3,20.

Kurs EUR/PLN w okolicach minimum ze środy

W czwartek na rodzimym rynku nastąpiło umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN znalazł się poniżej poziomu, wytyczonego przez 200-sesyjną œśrednią ruchomą. Obecnie znajduje się ona w pobliżu 3,9850, zaś osiągnęła rejony do 3,9600.

Wskaźniki koniunktury gospodarczej w Polsce

Jak zawsze w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o dane, dotyczące rodzimej gospodarki w grudniu, GUS opublikował informacje, dotyczące koniunktury. Podane wyniki są mało optymistyczne.

W listopadzie bezrobocie pogłębiło się

Bezrobocie w listopadzie było o 0,2 pkt proc. wyższe niż w październiku, osiągając 11,7 proc. Przewiduje się, że wzrost gospodarczy w 2010 roku  wyniesie 3,6-3,8 proc.

Mieszane informacje z USA

Pod koniec dzisiejszej sesji giełdowej nastąpiła umiarkowana zniżka w notowaniach EUR/USD. Minimum z ostatniego tygodnia zostało pogłębione i zeszło pod poziom 1,3060, opuszczając przedział konsolidacji 1,3070-1,3200.

Stabilne notowania złotego

Nie należy spodziewać się trudnych do przewidzenia zmian w dzisiejszych notowaniach złotego, mimo że zachowanie różnych walut względem dolara jest urozmaicone. Kurs EUR/PLN nadal pozostaje w okolicach 200-sesyjnej średniej kroczącej, zaś notowania pary USD/PLN znajdują się w pobliżu wartości 3,0300.

Pozostawienie stóp procentowych: za i przeciw

Nikogo nie zaskoczyła grudniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która utrzymała stopy procentowe na poziomie 3,5%. Eksperci spodziewają się jednak, że już na następnym posiedzeniu RPP koszt pieniądza może ulec zmianie.

Polska polityka monetarna a stopy procentowe

Bardzo dobre nastroje panują na światowych giełdach. Przedświąteczny klimat udzielił się również naszemu rodzimemu WIG, który niemal zupełnie wyrównał szczyt z bieżącego roku. Udało mu się to głównie dzięki walorom KGHM. Tymczasem S&P 500 w pełni odrobił straty, poniesione w wyniku bankructwa Lehman Brothers.

Stopy procentowe bez zmian?

Złoty zachowuje się w różny sposób względem innych walut. Konsolidacja pary EUR/PLN wokół psychologicznej bariery 4,00 trwa i powinna utrzymywać się w ciągu kolejnych sesji. Od kilku dni notowania USD/PLN idą w górę, zaś w przypadku CHF/PLN uwidoczniła się dynamiczna zwyżka.

Minimalna poprawa notowań złotego

Złoty zdołał dzisiaj minimalnie poprawić swoje notowania. Po południu kurs euro spadł poniżej 3,99 zł, zaś dolara – do 3,0250 zł. Duża wartość franka szwajcarskiego utrzymywała się na poziomie 3,16 zł.

Imponujący kurs franka szwajcarskiego

Notowania franka szwajcarskiego idą w górę. Waluta ta osiągnęła już wartość 3,17 zł. Na początku zeszłego miesiąca frank kosztował zaledwie 2,86 zł.

Agencje ratingowe wywierają presję na euro

Agencja Moody’s umieściła Portugalię na liście obserwacyjnej i rozważa obniżkę ratingu dla tego kraju. W ubiegłym tygodniu podobnie stało się z Hiszpanią. Takie postępowanie to wskazówka dla spekulantów.

Jak silna jest gospodarka Niemiec w porównaniu z USA?

Ostatnie, tegoroczne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku mamy już za sobą. Stopy procentowe zostały utrzymane na wysokości 0-0,25%. Po spotkaniu został opublikowany komunikat, z którego wynika, że gospodarka USA nie rozwija się wystarczająco dynamicznie, aby umożliwić redukcję bezrobocia.

Płynność euro: marzenie ściętej głowy?

W poniedziałek kontynuowana była wyprzedaż euro. Szczyt Unii Europejskiej nie sprostał pokładanym w nim nadziejom i Europejski Bank Centralny dał wyraz swoim zmartwieniom, dotyczącym zapomogi dla Irlandii.

Niepokoje na Półwyspie Koreańskim umocniły dolara

Dzisiaj nie można narzekać na nadmiar wydarzeń makroekonomicznych. W związku z tym należy spodziewać się tego, że inwestorzy skupią się na starych problemach, takich jak zadłużenie w strefie euro. Wśród nich wysuwa się na czoło dodatkowy czynnik, który pojawił w ciągu ostatnich godzin.

REKLAMA