REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Japonia kupi obligacje wyemitowane przez EFSF

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Obietnice Japonii dały lekkie wsparcie euro.
Obietnice Japonii dały lekkie wsparcie euro.

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej krajów poczuwa się do udzielenia wsparcia, chociaż symbolicznego, przechodzącej kryzys strefie euro. Leży to w ich interesie polityczno-gospodarczym. Minister finansów Japonii Yoshihiko Noda zadeklarował dzisiaj gotowość kupienia około 20 proc. obligacji, jakie zostaną w styczniu wyemitowane przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF). Ze środków uzyskanych ze sprzedaży zostanie sfinansowana obiecana pomoc dla Irlandii.

Japończycy planują sfinansować zakupy dzięki swoim rezerwom walutowym, a nie poprzez kupno euro na rynku, co ograniczyły pozytywną reakcję inwestorów. Inna sprawa, że obligacje EFSF wiążą się z mniejszym ryzykiem niż papiery emitowane samodzielnie przez kraje zaliczane do grupy PIIGS. Dzisiaj rano kurs EUR/USD nadal pozostaje poniżej poziomu 1,2960 i to niezależnie od tego, że w nocy doszło do naruszenia tej wartości i ustanowienia szczytu na poziomie 1,2990.

REKLAMA

W kraju doszło natomiast do nieznacznego umocnienia złotego. Mogła się do tego przyczynić wypowiedź Andrzeja Rzońcy z Rady Polityki Pieniężnej, który przyznał, że złoty pozostaje niedowartościowany, ale w większym stopniu jest to wynik pewnego uspokojenia się nastrojów wokół EUR/USD, a zwłaszcza echa wczorajszych słów ministra finansów, który wyraźnie zdementował sugestie prasowe, jakoby deficyt sektora finansów publicznych mógł przekroczyć w 2010 r. prognozowany wcześniej poziom 7,9 proc. PKB. Niemniej kluczowe dla nastrojów na rynku EUR/USD, a także złotego, będą jutrzejsze informacje na temat przetargu portugalskich obligacji. Dzisiaj w kalendarzu mamy greckie bony oraz wystąpienia członków FED i ECB, ale mogą one nie być aż tak istotne.

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

EUR/PLN:

Notowania odbiły się wczoraj od spadkowej linii trendu, pociągniętej przez widoczne na wykresie górki z końca ur. W efekcie kurs szybko powrócił w okolice mocnego wsparcia na poziomie 3,88. Jego złamanie będzie sygnałem do ruchu w stronę 3,85-3,86. Na razie należy założyć przedział wahań 3,88-3,90.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN:

Dolar powrócił w okolice 3,00, gdzie przebiega linia trendu spadkowego, pociągnięta po szczytach z listopada i grudnia ur. Na razie mamy zatem typowy ruch powrotny. Wskaźniki teoretycznie przemawiają za dalszymi zwyżkami. Niemniej sporym ryzykiem dla tego scenariusza jest zachowanie rynku EUR/USD. Wyraźne złamanie rejonu 2,9950-3,0000 będzie sygnałem do ruchu w stronę 2,95-2,97 w kolejnych dniach. Z kolei mocne odbicie od granicy 3,00 stanie się dla inwestorów informacją, że idziemy na test 3,05.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

W krótkim okresie uzasadnione jest wyznaczenie konsolidacji w obszarze 1,2900-1,3000. To, że nie udało się utrzymać dłużej powyżej kluczowych 1,2960, może być negatywnym sygnałem. Potwierdza go ułożenie dziennych wskaźników. Niemniej nie można jeszcze zupełnie zarzucić koncepcji wzrostowej, z minimalnym celem na 1,3050. Jeżeli jednak do popołudnia nie uda się wrócić powyżej 1,2960, scenariusz spadkowy okaże się bardziej prawdopodobny.

GBP/USD:

Funt zbliża się do linii trendu spadkowego i zaczyna z nią „flirtować”. To sprawia, że w przeciągu najbliższych 24-48 godzin sytuacja techniczna na tej parze może bardziej wyklarować się. Na razie obowiązuje trwająca od kilku dni konsolidacja w szerokim zasięgu 1,5450-1,5650.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA