REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spekulacje na temat Portugalii osłabiły euro

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Wbrew oczekiwaniom dolar nieznacznie umocnił się.
Wbrew oczekiwaniom dolar nieznacznie umocnił się.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś obserwujemy niespodziewaną reakcję na piątkowe, dające do myślenia dane na temat amerykańskiego rynku pracy oraz wypowiedź szefa FED, z której wynika, iż gospodarka nie rozwija się wystarczająco szybko, aby zdecydowanie wesprzeć rynek pracy, zaś inflacja nie stanowi zagrożenia.

REKLAMA

Amerykańska waluta dalej nieznacznie zyskiwała, a w poniedziałek rano doszło do przyspieszenia tego trendu; zwłaszcza w relacji do euro. To wynik nieoficjalnych informacji, jakie pojawiły się na rynku odnośnie Portugalii. Powołując się na unijne źródła, mówi się o tym, że Niemcy i Francja zwiększyły presję na Portugalię, aby ta wystąpiła o pomoc finansową do UE i MFW, nie czekając na wyniki planowanych w najbliższym czasie przetargów na rynku długu. To jednak tylko zaogniło obawy wokół tematu PIIGS, zwłaszcza że na ten tydzień zaplanowane zostały istotne przetargi obligacji w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech. Można się spodziewać ich w środę-czwartek. Oczywiście, natychmiast do wiadomości publicznej trafiły dementi ze strony rządów Portugalii i Niemiec, jakoby żadne naciski nie były prowadzone. Dzisiaj nie poznamy oficjalnych publikacji makro, także rynek nadal będzie żywił się spekulacjami, co może wywierać presję na dalszy spadek euro.

REKLAMA

W kraju w poniedziałek rano złoty stracił nieco na wartości. To wynik obaw o rynek długu w Europie i zachowanie się EUR/USD, które przełożyło się na wzrost USD/PLN do 3,0250. W efekcie po godz. 10.00 euro naruszyło barierę 3,90. Naszej walucie zaszkodziły informacje prasowe, za których publikację odpowiedzialna jest „Rzeczpospolita”, jakoby deficyt sektora finansów publicznych za 2010 r. był wyższy od założonych przez resort finansów 7,9 proc. i wyniósł 8,2-8,5 proc. PKB. To zła informacja, zwłaszcza, że zaognia się batalia wokół reformy OFE, a ekonomiści coraz głośniej krytykują rząd za brak odważnych reform. Tymczasem na jesieni zaplanowane są wybory parlamentarne, także trudno liczyć na radykalne decyzje.

Dowiedz się także: Jak kształtował się krajowy rynek walutowy w grudniu 2010?

EUR/PLN:

Wyjście ponad poziom 3,89 i dalej 3,90, to sygnał, że rynek chce większej korekty. Może ona sięgnąć okolic 3,92-3,93, gdzie dałoby się poprowadzić poziomą linię trendu przez ekstrema od sierpnia do listopada ur. Wsparcie stanowi teraz strefa 3,89-3,90.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN:

Dolar złamał dzisiaj rano opór na poziomie 3,00, który wyznaczała linia trendu spadkowego, pociągnięta po szczytach z listopada i grudnia. Jednocześnie EUR/USD trwale zszedł poniżej poziomu 1,2960. To sygnał, że amerykańska waluta może jeszcze zyskać w średnim terminie. Pierwszym celem będą okolice 3,05. Wsparcie tworzy wspomniany rejon 3,00.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Trwałe złamanie wsparcia na granicy 1,2960 stało się już faktem. Ta wartość będzie teraz stawiała silny opór. Najbliższe, kluczowe wsparcie można znaleźć w okolicach 1,2830, a tzw. mocne dołki znajdują się dopiero w rejonie 1,2585-1,2650. Niewykluczone, że cały tydzień upłynie pod znakiem spadków.

GBP/USD:

W porównaniu z euro funt jest dość stabilny. Na razie jednak brakuje sygnałów, świadczących o możliwości trwałego opuszczenia konsolidacji w strefie 1,5450-1,5550.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA