REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki wzrostu cen mieszkań

10 mln mieszkań to może być za mało dla Chińczyków w 2011 r.
10 mln mieszkań to może być za mało dla Chińczyków w 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Informacje, które napłynęły we wtorek z USA, są gorsze niż oczekiwano. Pogorszyły się nastroje konsumentów, a ceny domów też nie są zgodne z oczekiwaniami. Aktywność inwestorów spadła do minimum, przez co nie ma co liczyć na bardziej zdecydowane ruchy.

Słana aktywność inwestorów

REKLAMA

REKLAMA

Jednocześnie kierunek dotychczasowej tendencji sprzyja podtrzymaniu dobrych nastrojów. Notowania na giełdach stabilizują się, ponieważ inwestorzy przejawiają niską aktywność. Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce na warszawskim parkiecie. Obroty są niewielkie, podobnie, jak ruchy cen. Tak niska zmienność notowań jak w ostatnich dniach jest rekordowa w perspektywie ostatnich 10 lat.

Wygląda na to, że wszyscy uczestnicy rynku byli zadowoleni z tegorocznych osiągnięć i chcieli „dowieźć” obecną stopę zwrotu do końca roku. W przypadku szerokiego rynku, na którym koniunkturę odzwierciedla indeks WIG, sięga ona blisko 20%. Taki wynik to przede wszystkim zasługa średnich i dużych firm. Pierwsze zrzesza mWIG40, który zyskuje ponad 20%. Drugie wchodzą w skład WIG20, który poszedł w górę o niecałe 16%. Małe spółki, znajdujące się w składzie sWIG80, zyskały mniej niż 10%. Taki rozdźwięk uzasadniają badania koniunktury w naszym kraju. Grudniowe wskaźniki koniunktury po raz kolejny potwierdziły rozbieżne nastroje wśród największych i najmniejszych przedsiębiorstw.

Dowiedz się także: Dlaczego maleje optymizm wśród deweloperów?

W centrum uwagi pozostają surowce, których notowania biją kolejne szczyty. Wczoraj indeks CRB podniósł się do najwyższego poziomu od jesieni 2008 r. W tym roku zyskuje 17% i wypada lepiej od globalnych rynków akcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tegoroczny, silny wzrost cen mieszkań zaczyna być odczuwalny dla indyjskiego rynku nieruchomości. W rezultacie sprzedaż maleje.

Polecamy serwis: Lokaty

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Indie to kolejny kraj, dla którego skutki wzrostu cen mieszkań okazały się negatywne, co przełożyło się na wielkość sprzedaży. W listopadzie jej obniżka sięgnęła około jednej czwartej. Liczba oddanych do użytkowania mieszkań w Bombaju, najdroższym indyjskim mieście, była najniższa od 20 miesięcy. W tej skali ceny mieszkań w Indiach idą w górę o 30-70%, w zależności od miasta. Naturalne, w takich warunkach oczekuje się schłodzenia koniunktury w kolejnych miesiącach, do czego mają też przyczynić się podwyżki stóp procentowych, jakich byliśmy świadkami w poprzednich miesiącach. Od lutego stopy podniosły się z 3,25% do 5,25%. 

Rozczarowujące wiadomości przyniósł październikowy indeks cen domów w USA, S&P/Case Schiller, który jest uznawany za najbardziej wiarygodny miernik cen. W skali roku spadły one o 0,8%, co było najgorszym wynikiem w 2010 r. Indeks cen znajduje się obecnie 30% poniżej szczytu z lipca 2006 r. Październikowy rezultat wzmógł obawy przed drugim dnem dekoniunktury na rynku nieruchomości w USA.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA