Ponowne osłabienie dolara
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W notowaniach franka szwajcarskiego sytuacja nie uległa większej zmianie. Kurs CHF/PLN w dalszym ciągu utrzymuje się w okolicach tegorocznych maksimów, czyli poziomu 3,2000. Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego potencjał dla dalszego umocnienia franka jest już niewielki. Rzeczywiście, wiele wskazuje na to, iż w obecnym momencie szwajcarska waluta dyskontuje niepewność, związaną z kondycją najsłabszych gospodarek strefy euro i obawami inwestorów, przewidujących silniejszą korektę na początku roku.
REKLAMA
Nawet, jeśli pierwsze tygodnie stycznia przyniosłyby pogorszenie nastrojów inwestycyjnych i odreagowanie na szerokim rynku, frank ma szansę wyhamować umocnienie lub nawet ustabilizować się wokół obserwowanych obecnie poziomów. W dużym stopniu scenariusz korekty został już uwzględniony w notowaniach szwajcarskiej waluty. Zagrożenie może stanowić ewentualne osłabienie złotego względem głównych walut, co byłoby efektem podążania za ewentualnym odreagowaniem na giełdach.
Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?
Dziś z krajowej gospodarki napłyną kwartalne dane o bilansie na rachunku obrotów bieżących. Ponieważ jednak dotyczą one III kwartału, nie powinny mieć większego wpływu na kursy walut.
Na zagranicznym rynku ponownie obserwujemy osłabienie dolara względem głównych walut. Notowania EUR/USD już po wczorajszym zamknięciu notowań w Europie dynamicznie zwyżkowały. Natomiast na początku dzisiejszej sesji doszły ponownie w okolice poziomu 1,3250. Ruchy te nie mają żadnych, fundamentalnych podstaw. Są spowodowane głównie przez małą płynność na rynku.
Polecamy serwis: Kredyty
Sytuacja na azjatyckich giełdach
W trakcie azjatyckiej sesji napłynęły dane o aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym Chin oraz Japonii. Chiński PMI nieco rozczarował. Jego grudniowy odczyt spadł do 54,4 pkt. z 55,3 pkt. miesiąc wcześniej, głównie za sprawą mniejszej dynamiki produkcji oraz zamówień w przemyśle. Wzrost zanotował japoński PMI. Zwyżkował on w grudniu do 48,3 pkt. z 47,3 pkt. w listopadzie. W dalszym ciągu jego wartość utrzymuje się poniżej poziomu 50 pkt., co oznacza, iż sektor przemysłowy Japonii wciąż pozostaje w recesji.
Dane makroekonomiczne
Dzisiaj na rynek napłynie kilka interesujących publikacji makroekonomicznych. Poznamy m.in. odczyt indeksu Chicago PMI, mierzącego aktywność gospodarczą w sektorze wytwórczym w rejonie Chicago, jednego z największych regionów przemysłowych na świecie. Jak co tydzień zostanie opublikowana liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Poznamy także publikację listopadowego indeksu podpisanych umów kupna domów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.