W listopadzie bezrobocie pogłębiło się
REKLAMA
REKLAMA
- W tym roku wzrost gospodarczy osiągnie ok. 3,6-3,8 proc. Rząd zakładał w budżecie, że wyniesie 1,8 proc. Z szybszym tempem rozwoju powinny się wiązać wyższe przychody. Tymczasem tych dodatkowych pieniędzy jakoś nie widać. Wyższy wzrost PKB nie przekłada się na większe przychody. To prawdziwa zagadka finansowa. W przyszłym roku postaramy się ją rozwikłać – zapewnia Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.
REKLAMA
Dowiedz się także: Jak obliczyć podatek od zysków giełdowych?
REKLAMA
Za główny motor wzrostu uważa się konsumpcję indywidualną. Ale wzrost gospodarczy jest cały czas wspierany także przez wzrost zapasów. W pierwszej połowie roku firmy odbudowywały zapasy, zostały przez nie istotnie zmniejszone w 2009 r., które ze względu na koszty i płynność. W drugiej połowie roku zapasy powiększyły się w efekcie dynamizującej się sprzedaży. - To, czego na pewno zabrakło w 2010 r., to wzrostu inwestycji przedsiębiorstw. A eksport netto, mimo wysokiej dynamiki eksportu, nie przełożył się na wzrost PKB, bowiem istotnie przyspieszył import – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
- Ostra zima wstrzyma realizację wielu inwestycji, szczególnie w budownictwie. To spowoduje, że sezonowa tendencja wzrostu bezrobocia utrzyma się do lutego 2011 roku – mówi dr Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.
Polecamy serwis: Budżet domowy
- Perspektywy dla rynku pracy w 2011 roku są jednak lepsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dobre wyniki gospodarki w trzecim i czwartym kwartale br., szybki wzrost produkcji sprzedanej przemysłu mogą być sygnałem trwałej tendencji wzrostu zatrudnienia i spadku liczby bezrobotnych w przyszłym roku. Stopa bezrobocia obniży się, ale raczej nie będzie mniejsza od 10 proc. na koniec roku. W 2011 roku znacząco obcięte zostały środki na Fundusz Pracy. Mniej będzie pieniędzy m.in. na różne formy aktywizacji, zwłaszcza długotrwale bezrobotnych. Dlatego ich liczba nie zmniejszy się tak szybko – dodaje Jacek Męcina.
Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA