| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Imponujący kurs franka szwajcarskiego

Imponujący kurs franka szwajcarskiego

Notowania franka szwajcarskiego idą w górę. Waluta ta osiągnęła już wartość 3,17 zł. Na początku zeszłego miesiąca frank kosztował zaledwie 2,86 zł.

Dzisiejszy poziom jest najwyższy od marca 2009 r. Licząc po cenach, osiąganych w ciągu dnia, podobne poziomy mieliśmy jeszcze u progu ostatnich wakacji. Główną przyczyną spadku złotego w stosunku do franka jest kondycja euro. Traci ono nie tylko względem dolara, ale przede wszystkim wobec szwajcarskiej waluty. Ogólna kondycja euro przekłada się na całościowe postrzeganie złotego, a relacja euro wobec franka szwajcarskiego ma bezpośredni wpływ na relacje złotego względem tych walut.

Od początków listopada frank poszedł w górę o przeszło 10%, a wspólny pieniądz – jedynie o niecałe 2%. Dziś euro schodzi do 1,262 franka. Końca niekorzystnej dla euro tendencji na razie nie widać. Analiza techniczna podpowiada, że zatrzymanie może nastąpić w okolicach 1,1. lub niżej. To oznaczałoby testowanie przez franka szczytów z lutego 2009 r., ukształtowanych powyżej 3,3 zł. Rosnący kurs franka stanowi kłopot dla spłacających kredyty hipoteczne, zaciągnięte w tej walucie, gdyż podnosi wysokość raty. Jednocześnie sytuację łagodzą wciąż niskie stopy procentowe w Szwajcarii i brak perspektywy na ich podniesienie.

Dowiedz się także: Jakie są perspektywy rozwoju gospodarczego w Polsce?

Nastroje niemieckich konsumentów uległy niewielkiemu pogorszeniu. Indeks Gfk na styczeń obniżył się do 5,4 pkt. z 5,5 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwania były jednak bardziej optymistyczne. Takie rozczarowujące odczyty na krótką metę zwiększają presję na kurs euro, ale nie szkodzi to akcjom.

Do zwyżki franka szwajcarskiego w stosunku do złotego, którą obserwujemy od kilku tygodni, przede wszystkim przyczyniło się pogorszenie notowań euro.

Polecamy serwis: Lokaty

Obecny tydzień na rynkach nieruchomości będzie upływał pod znakiem publikacji danych o listopadowej sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Zaplanowano ją na jutro. Oczekiwana jest poprawa względem października, kiedy sprzedaż wyniosła niewiele ponad 4,4 mln sztuk. Teraz można spodziewać się 4,7 mln sztuk. Sama wielkość sprzedaży będzie jednak mniej istotnym elementem tego raportu. Dużo ważniejsze mogą okazać się informacje o zapasach niesprzedanych domów oraz o cenach. Obie kwestie stanowią aktualnie największą bolączkę amerykańskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Listopadowy indeks PMI dla irlandzkiego budownictwa obniżył się do 41,7 pkt. z 42,3 pkt. miesiąc wcześniej. Pod tym względem ostatnie 3 miesiące przyniosły wyraźny regres. Objął on przede wszystkim budownictwo infrastrukturalne. Lepiej prezentowało się natomiast budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »