REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portugalia: nie ma rozmów na temat pomocy ze strony UE

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
W tym tygodniu Portugalia musi znaleźć nabywcę na dług warty  3 mld euro.
W tym tygodniu Portugalia musi znaleźć nabywcę na dług warty 3 mld euro.

REKLAMA

REKLAMA

Dwa czynniki złożyły się na poniedziałkowe spadki, od których europejskie rynki rozpoczęły nowy tydzień. Po pierwsze, piątkowa sesja w Stanach wypadła mizernie, ponieważ dane z tamtejszego rynku pracy nie sprostały oczekiwaniom inwestorów. Po drugie, obserwujemy eskalację obaw, związanych z problemami finansowymi Portugalii.

REKLAMA

Podaż na WIG20 bez problemu przełamała ubiegłotygodniowe minima, przez co zlikwidowany został prawie cały rajd z indeksu z początku grudnia. Przy prawie 2 proc. spadku popyt zdołał opanować sytuację, a w końcówce udało się nawet odrobić połowę strat, jednak zawdzięczaliśmy to głównie sektorowi bankowemu. Statystycznie sesję zdominowały niedźwiedzie przy 252 spółkach taniejących i zaledwie 86 rosnących.

REKLAMA

Kalendarium w poniedziałek nie przewidywało żadnych wydarzeń, poza wystąpieniem szefa ECB, który wypowiadał się na temat spotkania najważniejszych bankierów centralnych świata. Rynki były jednak bardziej zainteresowane obserwacją rosnącego kosztu ubezpieczenia długu (CDS) Portugalii oraz rosnącymi rentownościami obligacji Irlandii i Grecji. Przez to w serwisach zupełnie nie zostały zauważone słowa Jean-Claude Tricheta, który stwierdził, że globalna gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu szybciej niż się tego spodziewano, czego konsekwencją jest pojawienie się presji inflacyjnej w krajach rozwijających się. To o tyle istotny komunikat, że jednoznacznie wskazuje kierunek, obrany na podwyżki stóp procentowych, a więc scenariusz, którego rynki nie biorą pod uwagę w 2011 roku.

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

Temat Portugalii niepokoił inwestorów z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze, w poprzednim tygodniu państwo to sprzedało bony skarbowe z niemal dwukrotnie większą rentownością niż na poprzedniej aukcji. Po drugie w tym tygodniu kraj ten musi znaleźć chętnych na dług za blisko 3 mld euro, a po trzecie i najważniejsze Portugalia jak i Komisja Europejska oficjalnie dementują spekulacje o ewentualnych rozmowach, zapewniających finansową pomoc. Irlandia identycznie zapewniała jeszcze na początku listopada, by po dwóch tygodniach zmienić zdanie o 180 stopni. Również tym razem rynki zdają się wiedzieć więcej niż jest podawane w oficjalnych komunikatach. Całą sytuację komplikuje fakt, że ECB podobno już pod koniec poprzedniego tygodnia skupował portugalskie papiery, tak na wszelki wypadek, aby zbić rentowność.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spadki na GPW nie są jeszcze groźne, ponieważ nawet nie zbliżyliśmy się do wsparcia na poziomie 2600 pkt., ale narastający z dnia na dzień obrót sugeruje, że chętnych do sprzedaży przybywa. Można oczekiwać jeszcze co najmniej jednego, spadkowego dnia i ewentualnego testu poziomu 2600 pkt., przy którym aktywuje się większy popyt. Jeżeli w ramach tamtego odreagowania nie uda się powrócić ponad 2700 pkt., inwestycje w akcje staną się istotnie bardziej ryzykowne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA