REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portugalia: nie ma rozmów na temat pomocy ze strony UE

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
W tym tygodniu Portugalia musi znaleźć nabywcę na dług warty  3 mld euro.
W tym tygodniu Portugalia musi znaleźć nabywcę na dług warty 3 mld euro.

REKLAMA

REKLAMA

Dwa czynniki złożyły się na poniedziałkowe spadki, od których europejskie rynki rozpoczęły nowy tydzień. Po pierwsze, piątkowa sesja w Stanach wypadła mizernie, ponieważ dane z tamtejszego rynku pracy nie sprostały oczekiwaniom inwestorów. Po drugie, obserwujemy eskalację obaw, związanych z problemami finansowymi Portugalii.

REKLAMA

Podaż na WIG20 bez problemu przełamała ubiegłotygodniowe minima, przez co zlikwidowany został prawie cały rajd z indeksu z początku grudnia. Przy prawie 2 proc. spadku popyt zdołał opanować sytuację, a w końcówce udało się nawet odrobić połowę strat, jednak zawdzięczaliśmy to głównie sektorowi bankowemu. Statystycznie sesję zdominowały niedźwiedzie przy 252 spółkach taniejących i zaledwie 86 rosnących.

REKLAMA

Kalendarium w poniedziałek nie przewidywało żadnych wydarzeń, poza wystąpieniem szefa ECB, który wypowiadał się na temat spotkania najważniejszych bankierów centralnych świata. Rynki były jednak bardziej zainteresowane obserwacją rosnącego kosztu ubezpieczenia długu (CDS) Portugalii oraz rosnącymi rentownościami obligacji Irlandii i Grecji. Przez to w serwisach zupełnie nie zostały zauważone słowa Jean-Claude Tricheta, który stwierdził, że globalna gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu szybciej niż się tego spodziewano, czego konsekwencją jest pojawienie się presji inflacyjnej w krajach rozwijających się. To o tyle istotny komunikat, że jednoznacznie wskazuje kierunek, obrany na podwyżki stóp procentowych, a więc scenariusz, którego rynki nie biorą pod uwagę w 2011 roku.

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

Temat Portugalii niepokoił inwestorów z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze, w poprzednim tygodniu państwo to sprzedało bony skarbowe z niemal dwukrotnie większą rentownością niż na poprzedniej aukcji. Po drugie w tym tygodniu kraj ten musi znaleźć chętnych na dług za blisko 3 mld euro, a po trzecie i najważniejsze Portugalia jak i Komisja Europejska oficjalnie dementują spekulacje o ewentualnych rozmowach, zapewniających finansową pomoc. Irlandia identycznie zapewniała jeszcze na początku listopada, by po dwóch tygodniach zmienić zdanie o 180 stopni. Również tym razem rynki zdają się wiedzieć więcej niż jest podawane w oficjalnych komunikatach. Całą sytuację komplikuje fakt, że ECB podobno już pod koniec poprzedniego tygodnia skupował portugalskie papiery, tak na wszelki wypadek, aby zbić rentowność.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spadki na GPW nie są jeszcze groźne, ponieważ nawet nie zbliżyliśmy się do wsparcia na poziomie 2600 pkt., ale narastający z dnia na dzień obrót sugeruje, że chętnych do sprzedaży przybywa. Można oczekiwać jeszcze co najmniej jednego, spadkowego dnia i ewentualnego testu poziomu 2600 pkt., przy którym aktywuje się większy popyt. Jeżeli w ramach tamtego odreagowania nie uda się powrócić ponad 2700 pkt., inwestycje w akcje staną się istotnie bardziej ryzykowne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA