Pozostawienie stóp procentowych: za i przeciw
REKLAMA
REKLAMA
Na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie pozwala Radzie Polityki Pieniężnej inflacja, która pozostaje blisko środka celu inflacyjnego, jaki jest wyznaczony w przedziale +/- 1 pkt proc. od poziomu 2,5%. Listopadowy odczyt wyniósł 2,7%. Niska pozostaje inflacja bazowa, do której nie wlicza się najbardziej zmiennych cen, paliw i żywności. Wyniosła ona w minionym miesiącu 1,2%.
REKLAMA
Na poprzednich posiedzeniach poważnym dylematem RPP była kondycja złotego. Część członków gremium argumentowało swoje głosy przeciwko zacieśnieniu monetarnemu groźbą umocnienia złotego. Jednak z początkiem listopada presja na wzrost notowań naszej waluty zniknęła. Złoty w relacji do głównych walut stracił około 2%. Skala zniżki była rozmaita. Euro zyskało niewiele, dolar podrożał o około 10%, podobną skalę miał wzrost franka.
Dowiedz się także: Jak silna jest gospodarka Niemiec w porównaniu z USA?
Te trzy waluty wraz z funtem brytyjskim, od którego zależy wartość przelewów do kraju, robionych przez pracujących w Wielkiej Brytanii, odgrywają w naszej gospodarce bardzo istotną rolę, acz mocno zróżnicowaną. Notowania wspólnej waluty względem złotego wyznaczają konkurencyjność naszego eksportu. Kondycja dolara w relacji do złotego wpływa na koszty paliw, których import rozliczany jest w amerykańskim pieniądzu, a przez to rzutuje na wysokość inflacji. Natomiast notowania franka szwajcarskiego wobec złotego mają znaczenie z punktu widzenia wysokości rat, spłacanych przez zadłużonych w tej walucie. Obecne zachowanie walut stanowi niezbyt korzystną dla naszej gospodarki mieszankę, w której konkurencyjność eksportu nie poprawia się, natomiast wzrasta presja cenowa, związana z paliwami oraz rosną bieżące obciążenia, wynikające z regulowania zobowiązań denominowanych w szwajcarskim pieniądzu. (Duża część kredytów mieszkaniowych została zaciągnięta podczas boomu na rynku nieruchomości w 2006 i 2007 r.) Umocnienie powyższych tendencji byłoby niekorzystne dla naszej gospodarki i Rada zapewne nie chciałaby do tego umocnienia doprowadzić.
Polecamy serwis: Lokaty
Do powstrzymywania się z podniesieniem stóp procentowych skłania natomiast polityka światowych banków centralnych. W dojrzałych gospodarkach, takich jak USA, strefa euro, Wielka Brytania, Japonia czy Szwajcaria, wciąż nie mówi się o zaostrzeniu reżimu monetarnego, a w tych krajach, gdzie zwiększano wcześniej koszt pieniądza, teraz mamy do czynienia z przerwą w cyklu podwyżek. Na taki krok nie zdecydowały się ostatnio chociażby Indie, Chiny, Australia czy Kanada. Podniesienie kosztu pieniądza wybrały natomiast Szwecja oraz Węgry.
Źródło: Zespół Analiz Home Broker
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.