| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Pozostawienie stóp procentowych: za i przeciw

Pozostawienie stóp procentowych: za i przeciw

Nikogo nie zaskoczyła grudniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która utrzymała stopy procentowe na poziomie 3,5%. Eksperci spodziewają się jednak, że już na następnym posiedzeniu RPP koszt pieniądza może ulec zmianie.

Na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie pozwala Radzie Polityki Pieniężnej inflacja, która pozostaje blisko środka celu inflacyjnego, jaki jest wyznaczony w przedziale +/- 1 pkt proc. od poziomu 2,5%. Listopadowy odczyt wyniósł 2,7%. Niska pozostaje inflacja bazowa, do której nie wlicza się najbardziej zmiennych cen, paliw i żywności. Wyniosła ona w minionym miesiącu 1,2%.

Na poprzednich posiedzeniach poważnym dylematem RPP była kondycja złotego. Część członków gremium argumentowało swoje głosy przeciwko zacieśnieniu monetarnemu groźbą umocnienia złotego. Jednak z początkiem listopada presja na wzrost notowań naszej waluty zniknęła. Złoty w relacji do głównych walut stracił około 2%. Skala zniżki była rozmaita. Euro zyskało niewiele, dolar podrożał o około 10%, podobną skalę miał wzrost franka.

Dowiedz się także: Jak silna jest gospodarka Niemiec w porównaniu z USA?

Te trzy waluty wraz z funtem brytyjskim, od którego zależy wartość przelewów do kraju, robionych przez pracujących w Wielkiej Brytanii, odgrywają w naszej gospodarce bardzo istotną rolę, acz mocno zróżnicowaną. Notowania wspólnej waluty względem złotego wyznaczają konkurencyjność naszego eksportu. Kondycja dolara w relacji do złotego wpływa na koszty paliw, których import rozliczany jest w amerykańskim pieniądzu, a przez to rzutuje na wysokość inflacji. Natomiast notowania franka szwajcarskiego wobec złotego mają znaczenie z punktu widzenia wysokości rat, spłacanych przez zadłużonych w tej walucie. Obecne zachowanie walut stanowi niezbyt korzystną dla naszej gospodarki mieszankę, w której konkurencyjność eksportu nie poprawia się, natomiast wzrasta presja cenowa, związana z paliwami oraz rosną bieżące obciążenia, wynikające z regulowania zobowiązań denominowanych w szwajcarskim pieniądzu. (Duża część kredytów mieszkaniowych została zaciągnięta podczas boomu na rynku nieruchomości w 2006 i 2007 r.) Umocnienie powyższych tendencji byłoby niekorzystne dla naszej gospodarki i Rada zapewne nie chciałaby do tego umocnienia doprowadzić.

Polecamy serwis: Lokaty

Do powstrzymywania się z podniesieniem stóp procentowych skłania natomiast polityka światowych banków centralnych. W dojrzałych gospodarkach, takich jak USA, strefa euro, Wielka Brytania, Japonia czy Szwajcaria, wciąż nie mówi się o zaostrzeniu reżimu monetarnego, a w tych krajach, gdzie zwiększano wcześniej koszt pieniądza, teraz mamy do czynienia z przerwą w cyklu podwyżek. Na taki krok nie zdecydowały się ostatnio chociażby Indie, Chiny, Australia czy Kanada. Podniesienie kosztu pieniądza wybrały natomiast Szwecja oraz Węgry.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »