reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Dolar umocnił się w stosunku do innych walut

Dolar umocnił się w stosunku do innych walut

W ciągu ostatnich dwóch dni ugruntowała się pozycja dolara na rynku. Waluta ta umocniła się wskutek opublikowania pozytywnie zaskakujących wskaźników makro dla USA, przez co można liczyć na to, iż FED w niedalekiej przyszłości zmniejszy skalę zakupów obligacji w ramach programu QE2 luz zrezygnuje z wprowadzenia QE3 w dalszej części roku.

Szacunki firmy ADP odnośnie liczby nowych etatów w sektorach pozarolniczych, które pokazały blisko 300 tys. odczyt w grudniu, wyraźnie rozbudziły apetyty inwestorów co do dzisiejszych danych Departamentu Pracy o godz. 14.30. Mediana oczekiwań agencji Reuters wzrosła do 175 tys., ale najwyższa z prognoz mówi nawet o 350 tys. To pokazuje, że trudno będzie sprostać oczekiwaniom rynku i zadziała reguła „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Zwłaszcza, że przemawiający o godz. 15.30 w Kongresie szef FED może pohamować optymizm niektórych inwestorów co do perspektyw gospodarki. W długim okresie wysoki odczyt NFP o godz. 14.30 będzie sprzyjał dolarowi, zwłaszcza w relacji do euro. Wspólnej walucie coraz bardziej zaczynają szkodzić obawy, związane z zaplanowanymi na przyszły tydzień aukcjami obligacji Portugalii, Hiszpanii i Włoch.

A co w kraju? Złoty zyskał w relacji do euro, ale stracił wobec dolara i franka. W tym ostatnim przypadku kluczowe okazały się opublikowane wczoraj dane o inflacji CPI w grudniu, która przewyższyła oczekiwania i doprowadziła do powrotu spadków na parze EUR/CHF. Dzisiaj wpływ na złotego będą mieć dane z USA, ale też opinie na temat przyszłej polityki RPP, pojawiające się po ostatniej, „jastrzębiej” wypowiedzi szefa NBP, jak też debata na temat wpływu zmian OFE na polski rynek finansowy, zwłaszcza WGPW.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs dolara w listopadzie?

W ciągu kilku ostatnich dni kurs euro spadł o ponad 10 groszy. Tym samym korekta wydaje się dość prawdopodobna. Silnym oporem będą jednak okolice 3,89-3,90. Wsparciem pozostaje rejon 3,85-3,86.

Silny opór to rejon 2,9950-3,00. Jego naruszenie może być dzisiaj trudne. Zwłaszcza, że nie można wykluczyć pewnego odreagowania spadków na rynku EUR/USD po publikacji dzisiejszych danych z USA o godz. 14.30. Z drugiej strony mocne znaczenie jako wsparcie może mieć strefa 2,95-2,97 i w perspektywie przyszłego tygodnia to ona ma szansę być bazą do dalszych zwyżek dolara, w ślad za spadającym EUR/USD.

Polecamy serwis: Inwestycje

Rynek znalazł się na wsparciu w rejonie 1,2960, które wyznacza minimum z 30 listopada ur. Wydaje się, że może być to pretekst do nieznacznej korekty w górę. W takiej sytuacji silnym oporem stałyby się okolice 1,3050, wyznaczane przez minimum z 23 grudnia ur. W średnim terminie, w przyszłym tygodniu dość prawdopodobne jest wyraźne złamanie oporu 1,2960, na co wskazują dzienne wskaźniki.

Funt spadł w okolice 1,54, potwierdzając wskazania ze środy, mówiące o powrocie tej pary do trendu spadkowego. Dzisiaj nie można jednak wykluczyć odreagowania w stronę 1,5530-50, co nie zmieni średnioterminowych zapatrywań na utrzymywanie się trendu spadkowego ze złamaniem poziomu 1,5350 w przyszłym tygodniu.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uchwalony w listopadzie program  wykupu obligacji QE2 może stopniowo wygasać.
Uchwalony w listopadzie program wykupu obligacji QE2 może stopniowo wygasać.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama