REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Już dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.
Już dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.

REKLAMA

REKLAMA

Złoty zachowuje się w różny sposób względem innych walut. Konsolidacja pary EUR/PLN wokół psychologicznej bariery 4,00 trwa i powinna utrzymywać się w ciągu kolejnych sesji. Od kilku dni notowania USD/PLN idą w górę, zaś w przypadku CHF/PLN uwidoczniła się dynamiczna zwyżka.

Wczoraj kurs EUR/CHF znacząco pogłębił dotychczasowe, historyczne minimum. Co za tym idzie, wartość franka względem złotego pokonała tegoroczne maksimum i przekroczyła poziom 3,19. Najbliższy, niezbyt istotny opór dla notowań tej pary walutowej stanowi psychologiczna bariera 3,20. Ograniczenie to powinno, przynajmniej chwilowo, hamować wzrost CHF/PLN, zwłaszcza, że notowania EUR/CHF są już silnie wyprzedane, a przerwa między osłabieniem euro względem franka byłaby jak najbardziej wskazana.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak silna jest gospodarka Niemiec w porównaniu z USA?

REKLAMA

Nieco zaskakująca jest bierność szwajcarskich władz monetarnych. Wykorzystując mniejszą, przedświąteczną płynność na rynku, miałyby stosunkowo duże szanse na przeprowadzenie skutecznej interwencji, osłabiającej franka. Brak takich działań może oznaczać, iż nie są one silnie zdeterminowane do obrony waluty przed aprecjacją bądź też obawiają się presji ze strony międzynarodowego środowiska, które przeciwstawia się osłabianiu krajowych walut w celu wspierania gospodarki. Obecna bierność szwajcarskiego banku centralnego jest zdecydowanie złą informacją dla osób, posiadających kredyt we frankach. Zachęca natomiast inwestorów do kontynuowania zakupów tej waluty i prowadzi do jej umocnienia.

Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Wiele wskazuje na to, iż nie zaskoczy ona uczestników rynku i zgodnie z tradycją, pozostawi koszt pieniądza w grudniu na dotychczasowym poziomie. Do podwyżki stóp, która jednak powinna zostać wprowadzona w ciągu najbliższych trzech miesięcy, zniechęcają obecnie m.in. ciągłe zawirowania wokół strefy euro oraz niewielka zniżka inflacji konsumentów (CPI) w listopadzie.

REKLAMA

Kurs EUR/USD nie notuje tak dynamicznej zniżki, jak para EUR/CHF, która jest obecnie głównym wyznacznikiem ponownego wzrostu obaw inwestorów, związanych z sytuacją w strefie euro. Ryzykowniejsze aktywa nie reagują na ten wzrost, bowiem dzięki nim uczestnicy rynku chcą utrzymać do końca roku potencjalnie wysokie zyski. Wczoraj eurodolar nieznacznie pogłębił poniedziałkowe dołki, schodząc w okolice 1,3070, a dzisiaj kształtuje się ponad tym poziomem. W najbliższych dniach notowania tej pary walutowej powinny pozostawać umiarkowanie stabilne, zachowując jednocześnie potencjał do powolnego spadku. Większe zmiany prawdopodobnie będziemy obserwować już po Nowym Roku, kiedy napłyną dane z amerykańskiego sektora pracy. Wówczas na pierwszy plan mogą również wyjść obawy, związane z sytuacją panującą w mniej rozwiniętych krajach strefy euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny będzie zdecydowanie bogatszy niż w ostatnich dniach, jednak prezentowane w najbliższych godzinach wskaźniki prawdopodobnie nie przyniosą zdecydowanych zmian w notowaniach aktywów. Z Wielkiej Brytanii poznamy kwartalne saldo na rachunku obrotów bieżących, finalny odczyt PKB za III kw. oraz zapiski z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Wśród tych publikacji jedynie ostatnia ma szansę wywołać reakcję funta, pozostałe bowiem dotyczą odległego okresu. Ponadto w przypadku danych o wzroście gospodarczym prawdopodobnie nie zostanie odnotowane zbyt duże odchylenie względem ostatnich szacunków.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Dzisiaj finalne dane o PKB w III kw. napłyną również z USA. W przypadku tego odczytu możliwa jest niewielka zmiana w stosunku do poprzednich szacunków. Prognozy zakładają, iż będzie to rewizja w górę, z 2,5 proc. do 2,8 proc. Oprócz tego wskaźnika poznamy dzisiaj również sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że dane te będą odzwierciedlać niewielkie ożywienie w amerykańskim sektorze nieruchomości, co byłoby dodatkowym wsparciem dla giełd w USA, na których kontynuowany jest rajd św. Mikołaja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA