reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Noworoczne nastroje na giełdzie dopisują

Noworoczne nastroje na giełdzie dopisują

Zawsze na początku miesiąca ukazują się publikacje wskaźników wyprzedzających koniunktury. W II połowie 2010 r. odczyty PMI w Europie i ISM w Ameryce nie pozostawały bez wpływu na nastroje inwestorów, którzy odnosili się do nich z dużą przezornością, z uwagi na pogorszenie się sytuacji gospodarczej.

W innych krajach wskaźniki wypadły równie dobrze. W strefie euro zarejestrowano wzrost do 57,1 pkt, w Niemczech do 60,7 pkt. Korzystne odczyty odnotowano na wielu rynkach wschodzących. Na wysokim poziomie utrzymał się PMI w Turcji. Minimalnie, bo do do 56,7 pkt, wskaźnik ten spadł z wysokiego poziomu w Indiach. W Korei doszło do imponującego ruchu w górę. PMI podskoczył do 53,9 pkt z 50,2 pkt w listopadzie. Wyraźnie słabiej od oczekiwań wypadł natomiast odczyt w Chinach, gdzie z 55,2 pkt w listopadzie PMI zmniejszył się do 53,9 pkt.

Dowiedz się także: Które branże dały inwestorom najwięcej zarobić w 2010 roku?

Odczyty powyżej 50 pkt oznaczają rozwój przemysłu. Uzupełnieniem publikowanych dziś danych, dotyczących kondycji przemysłu, będą środowe wskaźniki, odnoszące się do sektora usług. Dobre wiadomości ze sfery fundamentalnej pozwalają rynkom giełdowym zacząć pierwsze notowania w optymistycznym klimacie. U nas WIG zyskuje 0,5%, w Europie zwyżki są blisko dwa razy silniejsze. W dalszym ciągu nie widać zatem symptomów zakończenia pozytywnych trendów.

Rynek nieruchomości w Singapurze jest przykładem, jak wysiłki w celu ochłodzenia na nim koniunktury przynoszą ograniczone rezultaty. W IV kwartale ceny mieszkań podniosły się o dalsze 2,7% i osiągnęły rekordowy poziom. Był to 6. kolejny kwartał wzrostu. Skala zwyżki w ostatnich 3 miesiącach była najsłabsza w tym okresie. Działania mające chłodzić koniunkturę na singapurskim rynku nieruchomości wprowadzono po tym, jak w I połowie 2010 r. ceny mieszkań podniosły się o 11%, co dawało w skali 12 miesięcy zwyżkę o 22%.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja listopadowych wydatków budowlanych w USA. Po zwyżce o 0,7% w ujęciu miesięcznym, jaką odnotowano w październiku, teraz spodziewana jest poprawa o 0,2%. W kolejnych dniach tego tygodnia poznamy jeszcze listopadową liczbę zaakceptowanych wniosków o kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii, cotygodniowe dane o liczbie kredytów hipotecznych w USA czy liczbę domów oddanych do użytkowania w Australii w listopadzie.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dobrą wiadomością dla inwestorów jest to, że w grudniu nastąpiła poprawa koniunktury gospodarczej na  rynkach wschodzących.
Dobrą wiadomością dla inwestorów jest to, że w grudniu nastąpiła poprawa koniunktury gospodarczej na rynkach wschodzących.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama