REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wskaźniki koniunktury gospodarczej w Polsce

Koniunktura gospodarcza w Polsce pozostawia trochę do życzenia.
Koniunktura gospodarcza w Polsce pozostawia trochę do życzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Jak zawsze w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o dane, dotyczące rodzimej gospodarki w grudniu, GUS opublikował informacje, dotyczące koniunktury. Podane wyniki są mało optymistyczne.

W przemyśle zaledwie o 1 pkt. proc. wzrosła liczba osób, wskazujących na poprawę, a nie pogorszenie. Miesiąc wcześniej do grupy tej należały 3 pkt. proc. W innych branżach nie było lepiej. W budownictwie doszło do załamania, ale w dużej części ma ono charakter sezonowy. Wskaźnik koniunktury ukształtował się na poziomie minus 20, na co złożyło się 30 proc. opinii, wieszczących pogarszanie się koniunktury i 10 proc. tych, którzy wskazywali na jej poprawę. Miesiąc wcześniej wskaźnik wynosił minus 8 pkt.

REKLAMA

W handlu detalicznym koniunkturę oceniano negatywnie. Na jej poprawę wskazało 18 proc. badanych, a na regres – 20 proc. W listopadzie o 3 pkt. proc. przybyło ocen pozytywnych, w porównaniu do negatywnych. Tradycyjnie bardzo korzystny klimat koniunktury utrzymywał się w branży finansowej, gdzie optymistycznych ocen było o 35 pkt. proc. więcej niż pesymistycznych.

Dowiedz się także: Jak obliczyć podatek od zysków giełdowych?

Wskaźniki koniunktury gospodarczej w Polsce wskazują na pogorszenie się wyników w grudniu.

Wskaźniki koniunktury od kilku miesięcy pogarszają się, kontrastując z najważniejszymi danymi gospodarczymi, sugerującymi utrzymywanie się silnego ożywienia. Wytłumaczeniem tego stanu rzeczy może być polaryzacja opinii pomiędzy największymi przedsiębiorstwami, którym wiedzie się dobrze oraz najmniejszymi, które borykają się z trudnościami. To pokazuje, że z ostatecznym stwierdzeniem, że przechodzimy boom w gospodarce, trzeba jeszcze poczekać. Jeśli ożywienie koniunktury zaczną odczuwać mniejsze przedsiębiorstwa, optymistyczna teza okaże się słuszna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gospodarka USA

W listopadzie przyspieszało tempo wzrostu wydatków Amerykanów. W ujęciu rocznym wyniosło ono 2,8 proc. wobec 2,5 proc. miesiąc wcześniej. Te dane, jak również zamówienia na dobra trwałego użytku oraz nastroje konsumentów, potwierdzają kontynuację umiarkowanie pozytywnych tendencji w amerykańskiej gospodarce.

Polecamy serwis: Lokaty

Światowe rynki nieruchomości

REKLAMA

Maleje liczba udzielanych kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii, co potwierdza tezę o słabnięciu tamtejszego rynku nieruchomości
W listopadzie brytyjskie banki udzieliły 29,99 tys. kredytów hipotecznych, najmniej od marca 2009 r. Miesiąc wcześniej było to 30,69 tys. Jednocześnie podano do wiadomości, że 2,7 mln Brytyjczyków w wieku 20-34 lata wciąż mieszka z rodzicami. ŒŚredni wiek kupującego pierwsze mieszkanie w Wielkiej Brytanii to 37 lat.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w kończącym się roku największe transakcje w segmencie komercyjnym rynku nieruchomości przeprowadzono w Londynie. W pierwszych 9 miesiącach tego roku Ich wartość sięgnęła 13,9 mld USD. W całym minionym roku było to 16,8 mld USD. Na drugim miejscu uplasowało się Tokio z transakcjami za 13,1 mld USD w pierwszych 9 miesiącach. Na kolejnych pozycjach znalazły się Hong Kong, Paryż oraz Nowy Jork. Ta statystyka dobrze odzwierciedla to, jaki był 2010 r. dla rynku nieruchomości komercyjnych w poszczególnych częściach œświata. 

Listopadowa sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA wypadła słabiej od oczekiwań. Nabywców znalazło 290 tys. domów, zaś liczono na 300 tys.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA