REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wskaźniki koniunktury gospodarczej w Polsce

Koniunktura gospodarcza w Polsce pozostawia trochę do życzenia.
Koniunktura gospodarcza w Polsce pozostawia trochę do życzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Jak zawsze w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o dane, dotyczące rodzimej gospodarki w grudniu, GUS opublikował informacje, dotyczące koniunktury. Podane wyniki są mało optymistyczne.

W przemyśle zaledwie o 1 pkt. proc. wzrosła liczba osób, wskazujących na poprawę, a nie pogorszenie. Miesiąc wcześniej do grupy tej należały 3 pkt. proc. W innych branżach nie było lepiej. W budownictwie doszło do załamania, ale w dużej części ma ono charakter sezonowy. Wskaźnik koniunktury ukształtował się na poziomie minus 20, na co złożyło się 30 proc. opinii, wieszczących pogarszanie się koniunktury i 10 proc. tych, którzy wskazywali na jej poprawę. Miesiąc wcześniej wskaźnik wynosił minus 8 pkt.

REKLAMA

W handlu detalicznym koniunkturę oceniano negatywnie. Na jej poprawę wskazało 18 proc. badanych, a na regres – 20 proc. W listopadzie o 3 pkt. proc. przybyło ocen pozytywnych, w porównaniu do negatywnych. Tradycyjnie bardzo korzystny klimat koniunktury utrzymywał się w branży finansowej, gdzie optymistycznych ocen było o 35 pkt. proc. więcej niż pesymistycznych.

Dowiedz się także: Jak obliczyć podatek od zysków giełdowych?

Wskaźniki koniunktury gospodarczej w Polsce wskazują na pogorszenie się wyników w grudniu.

Wskaźniki koniunktury od kilku miesięcy pogarszają się, kontrastując z najważniejszymi danymi gospodarczymi, sugerującymi utrzymywanie się silnego ożywienia. Wytłumaczeniem tego stanu rzeczy może być polaryzacja opinii pomiędzy największymi przedsiębiorstwami, którym wiedzie się dobrze oraz najmniejszymi, które borykają się z trudnościami. To pokazuje, że z ostatecznym stwierdzeniem, że przechodzimy boom w gospodarce, trzeba jeszcze poczekać. Jeśli ożywienie koniunktury zaczną odczuwać mniejsze przedsiębiorstwa, optymistyczna teza okaże się słuszna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gospodarka USA

W listopadzie przyspieszało tempo wzrostu wydatków Amerykanów. W ujęciu rocznym wyniosło ono 2,8 proc. wobec 2,5 proc. miesiąc wcześniej. Te dane, jak również zamówienia na dobra trwałego użytku oraz nastroje konsumentów, potwierdzają kontynuację umiarkowanie pozytywnych tendencji w amerykańskiej gospodarce.

Polecamy serwis: Lokaty

Światowe rynki nieruchomości

REKLAMA

Maleje liczba udzielanych kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii, co potwierdza tezę o słabnięciu tamtejszego rynku nieruchomości
W listopadzie brytyjskie banki udzieliły 29,99 tys. kredytów hipotecznych, najmniej od marca 2009 r. Miesiąc wcześniej było to 30,69 tys. Jednocześnie podano do wiadomości, że 2,7 mln Brytyjczyków w wieku 20-34 lata wciąż mieszka z rodzicami. ŒŚredni wiek kupującego pierwsze mieszkanie w Wielkiej Brytanii to 37 lat.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w kończącym się roku największe transakcje w segmencie komercyjnym rynku nieruchomości przeprowadzono w Londynie. W pierwszych 9 miesiącach tego roku Ich wartość sięgnęła 13,9 mld USD. W całym minionym roku było to 16,8 mld USD. Na drugim miejscu uplasowało się Tokio z transakcjami za 13,1 mld USD w pierwszych 9 miesiącach. Na kolejnych pozycjach znalazły się Hong Kong, Paryż oraz Nowy Jork. Ta statystyka dobrze odzwierciedla to, jaki był 2010 r. dla rynku nieruchomości komercyjnych w poszczególnych częściach œświata. 

Listopadowa sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA wypadła słabiej od oczekiwań. Nabywców znalazło 290 tys. domów, zaś liczono na 300 tys.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA