| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Efekt stycznia na horyzoncie

Efekt stycznia na horyzoncie

Wczorajsze zakończenie dnia na warszawskiej giełdzie podziałało na inwestorów jak kubeł zimnej wody. Dzisiejsza sesja miała słaby start i znalazła się na najniższym od miesiąca poziomie. Po stracie 0,9% WIG osiąga 47,2 tys. pkt., będąc coraz bliżej bardzo silnego wsparcia, które stanowi dolna granica miesięcznej konsolidacji wraz z 6-miesięczną linią trendu zwyżkowego.

Można powiedzieć, że dziś będą ważyć się losy efektu stycznia, czyli sezonowego wzrostu notowań na giełdach, jaki często pojawia się w pierwszych dniach czy tygodniach nowego roku. Po przełamaniu przez WIG tak silnego wsparcia, szanse na pozytywny scenariusz na najbliższy czas staną się ograniczone.

Z jednej strony uwagę inwestorów przyciągają dobre wiadomości gospodarcze. Dziś przykładem tego jest grudniowy odczyt wskaźników wyprzedzających dla niemieckiego sektora usług. PMI pozostał w minionym miesiącu na poziomie 59,2 pkt. Nieco obniżył się wskaźnik dla strefy euro, ale podobnie jak dla największej europejskiej gospodarki, wypadł lepiej od oczekiwań. Miał 54,2 pkt. Z drugiej strony, szeroko dyskutowana jest sprawa refinansowania długów państw strefy euro. Dziś 6-miesięczne bony sprzedaje Portugalia. Wynik przetargu będzie poważnym testem na zainteresowanie długiem tego rodzaju państw. W tle tej aukcji znajdzie się największa od sierpnia 2010 r. oferta naszych obligacji. Tu zaś istotne znaczenie mają ostatnie rozstrzygnięcia w sprawie OFE i obawy, że będą one źle postrzegane przez inwestorów zagranicznych. Sądząc po sile złotego takiej obawy nie ma.

W ostatnim kwartale roku 2010 nastąpiła symboliczna poprawa na amerykańskim rynku wynajmu powierzchni biurowych.

Dowiedz się także: W co najbardziej opłaca się inwestować w 2011 roku?

W ostatnim kwartale 2010 r. zwiększyła się powierzchnia zajętych biur w Stanach Zjednoczonych. Stało się tak pierwszy raz od 3 lat. Wynajęta powierzchnia zwiększyła się o 232 tys. m2 w porównaniu z 14 mln m2 ubytku rok wcześniej. Na tym samym poziomie co kwartał wcześniej pozostał jednak odsetek niewynajętych powierzchni. Wyniósł 17,6%. Rok wcześniej było to 17%. Efektywne ceny wynajmu biur pozostają pod presją. W IV kwartale zmniejszyły się do 22,09 USD za stopę kwadratową (blisko 0,1 m2) z 22,43 USD rok wcześniej, ale w porównaniu z III kwartałem były nieco wyższe (22,04 USD). Ceny wywoławcze spadły do 27,53 USD z 27,79 USD rok wcześniej. W skali kwartału wzrosły (z 27,5 USD).

Polecam serwis: Kursy walut

W listopadzie w Wielkiej Brytanii przyznano 48 tys. kredytów hipotecznych. To wielkość bliska 8-miesięcznemu minimum. Oczekiwania były jednak niższe. Wartość przyznanych kredytów hipotecznych wyniosła 11,5 mld funtów. Natomiast wartość portfela kredytów hipotecznych zwiększyła się o 788 mln funtów.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzięki aukcji bonów w Portugalii dowiemy się, czy inwestorzy są zainteresowani długiem takich państw jak to.
Dzięki aukcji bonów w Portugalii dowiemy się, czy inwestorzy są zainteresowani długiem takich państw jak to.

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »