reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Reakcja złotego na wypowiedź M. Belki

Reakcja złotego na wypowiedź M. Belki

Wczoraj wieczorem złoty umocnił się. Kurs EUR/PLN poszedł w dół, w okolice 3,8850, USD/PLN znalazło się pod poziomem 2,92, CHF/PLN – 3,07. Była to reakcja na wypowiedź M. Belka dla agencji Reutera. Prezes NBP zapowiedział m.in. zbliżający się cykl podwyżek stóp procentowych w naszym kraju.

Jego zdaniem zacieśnienie polityki pieniężnej uruchomi potencjał aprecjacyjny złotego. W swojej wypowiedzi prezes NBP podkreślił dużą rolę kanału kursowego, jako narzędzia w walce z inflacją. Tym samym wyraźnie zasygnalizował, że przy podwyższonym obecnie poziomie inflacji, polskim władzom monetarnym zależy na tym, aby złoty był silniejszy. To właśnie ten komunikat dał podstawy do znacznego umocnienia naszej waluty. Skalę ruchu zwiększył fakt, iż w momencie tych zmian na rynku złotego nie panowała zbyt wysoka płynność. W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji europejskiej, kiedy powróci ona do normalnych poziomów, powinniśmy obserwować próbę przynajmniej częściowego odreagowania wczorajszego umocnienia. Kluczowe będzie to, czy w tym czasie kurs EUR/PLN zdoła powrócić ponad poziom 3,90, gdzie znajduje się dolne ograniczenie formacji trójkąta, w którym pozostawał on od kwietnia 2010 r. do wczoraj. Jeśli tak, to w średnim terminie powinniśmy obserwować kontynuację konsolidacji notowań złotego. Jeżeli natomiast próba powrotu zakończy się niepowodzeniem, EUR/PLN powinien najpierw przetestować poziom ponad półrocznego minimum, usytuowany w pobliżu 3,8750, a następnie może zmierzać w kierunku dołka z kwietnia 2010 r., tj. okolic 3,8200. Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia w najbliższych tygodniach korekty spadkowej na giełdach, wydaje się, że jeszcze nie nadszedł czas na tak duże umocnienie złotego.

We wtorek dolar amerykański zyskał nieco na wartości względem głównych walut dzięki publikacji kolejnych, dobrych danych z amerykańskiej gospodarki. Tym razem pozytywnie zaskoczyły zamówienia w przemyśle. Kurs EUR/USD zszedł wczoraj w okolice poziomu 1,3300, dzisiaj w trakcie sesji azjatyckiej kontynuował zniżkę, odnotowując minimum w pobliżu poziomu 1,3260. Mimo tego spadku sytuacja w notowaniach eurodolara wciąż nie ulega większej zmianie; od miesiąca pozostaje on w szerokiej konsolidacji. Uczestnicy rynku oczekują na silny, fundamentalny impuls, który doprowadziłby do wybicia. Sygnał do niego mogą dostarczyć oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy, które zostaną przedstawione w piątek. W nieco dalszej perspektywie do większego ruchu mógłby doprowadzić również powrót obaw, związanych z problemami strefy euro. Na to, czy niepokój, związany z państwami peryferyjnymi, ma szansę w najbliższym czasie ponownie wzrosnąć, mogą wskazać dzisiaj wyniki aukcji portugalskich bonów skarbowych. Rentowności portugalskich, skarbowych papierów dłużnych utrzymują się na wysokich poziomach, natomiast spadek odnotowują rentowności hiszpańskich obligacji. Słaby wynik aukcji portugalskich bonów prawdopodobnie doprowadziłby do wzrostu rentowności tych pierwszych i zahamowania zniżki drugich. Powinien również dać impuls do spadku notowań eurodolara.

Dowiedz się także: Jakie są wyniki Indeksu Koniunktury Ekspertów Finansowych na koniec roku 2010?

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podwyżka stóp procentowych w naszym kraju jest nieuchronna.
Podwyżka stóp procentowych w naszym kraju jest nieuchronna.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama